L’Aquila – město zasažené několika zemětřeseními

L’Aquila – město zasažené několika zemětřeseními
L’Aquila je město, které bylo v minulosti zasažené již několika zemětřeseními. Díky tomu přišlo o značné kulturní, historické i umělecké dědictví. Některé z památek se podařilo obnovit a některé stavby se staly symbolem nové L’Aquily. Název města částečně vychází ze znaku města – orlice (aquila = orel).
Toto město se nachází ve střední Itálii a je hlavním městem regionu Abruzzo. Ve městě žije necelých 70 000 obyvatel.
Zemětřesení
Velká část Itálie je bohužel seismicky aktivní a k menším zemětřesením, kterých si většina obyvatel ani nevšimne, dochází poměrně často. Poslední tragické zemětřesení, v této oblasti, bylo 6. dubna 2009, o síle téměř 6,3 stupňů Richterovy škály. Vyžádalo si 309 obětí, 1 500 zraněných a bezmála 65 000 lidí bez střechy nad hlavou.
Nejničivější bylo ovšem zemětřesení v roce 1703, které město, a přilehlé obce, prakticky srovnalo se zemí. Tenkrát přišlo o život přes 5 000 lidí.
*Jedno z posledních významnějších zemětřesení v této oblasti připadá prozatím na 26. dubna 2022 v 6:39 ráno o síle 3,1 stupňů Richterovy škály. Naštěstí nebyly zničeny žádné budovy a nedošlo ke zraněním. Nicméně otřesy byly znatelné a mnohým se tak vybavily hrůzostrašné vzpomínky právě na zemětřesení v roce 2009.
Památky a zajímavá místa*
Jedním ze symbolů města je krásná Basilica di Collemaggio. Majestátní stavbě dominuje bílá a růžová barva. Přestože vnitřek baziliky byl v roce 2009 zničen při zemětřesení, krásná fasáda zůstala nedotčená. Bazilika pochází z druhé poloviny 13. století a podle legendy v ní byl, o několik let později, korunován papež Celestino V. V bazilice byly vystaveny i ostatky papeže, ale ty se staly několikrát terčem zlodějů (naposledy v roce 1998). Proto byly bezpečně uloženy do hrobu.

Nejznámější památkou města je Fontana delle 99 Cannelle (Fontána 99 chrličlů). Vypozorovaným nešvarem návštěvníků je, že počítají, jestli jich je skutečně 99 :-). 93 chrličů s dekoracemi představuje koloběh života a 6 jednoduchých chrličů představuje Kristovy rány. Fontána pochází ze 13. století, má tvar lichoběžníku a původně měla sloužit jako veřejná umývárna.
Jednou z nejfotografovanějších památek města je Španělská pevnost (Forte Spagnolo), mezi místními známá také jako „hrad“ („castello“). Pochází z roku 1534 a přestože se zrodila s obrannými prvky, bitvu nikdy nespatřila. Vždy sloužila jako kasárna.

Za krátkou zastávku stojí také Fontana luminosa, kterou tvoří bronzová socha dvou ženských těl podpírající nádobu, typickou pro region Abruzzo, z níž vytéká voda. Název fontány byl odvozen díky hře světel a barev, které vznikají během noci. Fontána se také nasvěcuje do různých barev (většinou italských) během státních svátků a sportovních, veřejných nebo jinak významných událostí. Za fontánou je krásný výhled na vápencový horský masiv Gran Sasso.
Další zajímavá místa*
Za centrum města se považuje náměstí Piazza Duomo, na němž je Fontana vecchia, kostel Chiesa di Santa Maria del Suffragio (známý též jako kostel Chiesa della Anime Sante) a katedrála Cattedrale dei santi Massimo e Giorgio, která je ovšem, kvůli zemětřesení v roce 2009, uzavřená. Na tomto náměstí najdete i turistické informační centrum.
Přesto, že je L’Aquila město zasažené několika zemětřeseními, ještě má stále co nabídnout. Kromě výše uvedených památek je dále k vidění například Basilica di San Giuseppe Artigiano, která se během první světové války využívala jako noclehárna vojáků. Bazilika je zároveň součástí komplexu L’Oratorio di San Giuseppe di’Minimi. Za zhlédnutí stojí i další stavby – Basilica di San Bernardino, Chiesa di Cristo Re, Chiesa di San Silvestro anebo Palazzo dell’Emiciclo, který je večer krásně nasvícen a vyniká tak kouzlo architektury celé jeho kolonády.
Závěrem
Informace týkající se památek a zajímavostí v tomto článku jsou čerpány z oficiálních stránek města. Po zveřejnění článku jsme ovšem obdrželi reakce od turistů, kteří uvedli, že město L’Aquila je stále v žalostném stavu, kvůli nedostatku finančních prostředků na opravu poničených budov.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.
*Zdroje: quotidiano.net a comune.laquila.it