Střední Itálie – ráj odpočinku a poznávání Itálie

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Abruzzo > Střední Itálie – ráj odpočinku a poznávání Itálie
Koloseum

Střední Itálie – ráj odpočinku a poznávání Itálie

Střední Itálie je ráj odpočinku a poznávání Itálie. Je velice hornatá a zahrnuje 6 regionů – Toscana, Marche, Umbria, Lazio, Abruzzo a Molise. V této oblasti najdeme i dva samostatné státy – San Marino a Vaticano.

RegionyPočet obyvatel regionuHlavní městoPočet obyvatel města
Toscana3 730 000 (2019)Florencie382 258 (2017)
Marche1 525 000 (2019)Ancona101 742 (2013)
Umbria894 762 (2015)Perugia165 207 (2009)
Lazio5 879 000 (2019)Roma2 872 800 (2018)
Abruzzo1 312 000 (2019)L’Aquila69 605 (2017)
Molise305 617 (2019)Campobasso49 320 (2017)
Celkem13 646 379 obyvatelCelkem3 640 932 obyvatel

 

Toscana

Toskánsko

Toscana (česky Toskánsko) je známé pro svou nádhernou krajinu, umění a produkci výborných italských vín. Přestože sem zasahují Alpy, větší část území zaujímají kopce a vrchoviny. Největší řekou regionu je řeka Arno. Západně od Toskánska najdeme Tyrhénské moře, kde se rozkládá 10 toskánských ostrovů a ostrůvků, z nichž nejvýznamnější a největší je Elba.

Hlavním městem regionu Toscana je Florencie. Celé Toskánsko se potom dělí na 10 provincií – Arezzo, Firenze, Grosseto, Lucca, Livorno, Massa-Carrara, Pisa, Pistoia, Prato a Siena.

Města v regionu Toscana, která stojí za vidění: Florencie, Fiesole, Prato, Pistoia, Montecatini Terme (lázně), Lucca, Torre del Lago Puccini, Viareggio, Massa, Carrara, Pisa, Livorno, Piombino, Portoferada (ostrov), Vetulonia (archeologický areál), Grosseto, Arezzo, Cortona, Chiusi, Montepulciano, Siena, San Gimignano, Volterra, Elba (ostrov), Pienza

Marche

Marche je region, kde najdete převážně kopce a hory. Nížiny jenom u Jaderského moře. Tento region je také vhodný pro milovníky odpočinkové dovolené. Jsou zde některá oblíbená přímořská střediska – Civitanova Marche, Fano, Pesaro.

Hlavním městem regionu Marche je Ancona. Celý region Marche se dělí na 5 provincií – Ancona, Ascoli Piceno, Fermo, Macerata a Pesaro e Urbino.

Města v regionu Marche, která stojí za vidění: Ancona, Ascoli Piceno, Fano, Fermo, Loreto, Macerata, Pesaro, Portonovo, Recanati, Tolentino, Urbino

Umbria

Umbria (česky Umbrie) je region vyznačující se kopcovitou a hornatou krajinou ve vnitrozemí. Regionem protéká řeka Tevere (česky Tibera) a jezero Lago Trasimeno (česky Trasimenské jezero) je největším v tomto regionu.

Hlavním městem regionu Umbria je Perugia. Celý region se pak dělí pouze na 2 provincie – Perugia a Terni.

Města v regionu Umbria, která stojí za vidění: Perugia, Gubbio, Assisi, Bettona, Spoleto, Todi, Orvieto, Norcia, Narni, Spello, Terni

Lazio

Lazio se vyznačuje převážně kopcovitou krajinou, ale na východě a jihovýchodě se objevuje i hornatá krajina. U pobřeží najdeme naopak krajinu rovinatou. I v tomto regionu je největší řekou Tevere (česky Tibera). Rekreační střediska a přímořská letoviska – Lido di Ostia, Sabaudia

Koloseum v Římě

Hlavním městem regionu Lazio je Roma (česky Řím). Region se dělí celkem na 5 provincií – Roma, Latina, Frosinone, Rieti, Viterbo.

Města v regionu Lazio, která stojí za vidění: Roma (česky Řím), Bracciano, Nepi, Viterbo, Montefiascone, Bolsena, Tuscania, Tarquinia, Civittavecchia, Cerveteri, Ostia, Anzio, Castel Gandolfo, Albano Laziale, Frascati, Velletri, Cori, Priverno, Fondi, Cassino, Arpino, Ferentino, Palestrina, Tivoli, Subiaco, Rieti, Sabaudia, Terracina, Gaeta

Abruzzo

Abruzzo má převážně hornatou a kopcovitou krajinu. Roviny a nížiny najdete pouze u pobřeží. V severní části tohoto regionu najdete písčité pláže, ale naopak v té jižní části jsou pláže oblázkové. V tomto regionu jsou národní parky a spousta rezervací s mnoha vzácnými zvířaty.

Hlavním městem regionu Abruzzo je L’Aquila. Region se dělí na 4 provincie – L’Aquila, Chieti, Pescara a Teramo.

Města v regionu Abruzzo, která stojí za vidění: L’Aquila, Teramo, Avezzano, Sulmona, Chieti, Lanciano

Molise

Molise je druhou nejmenší oblastí v Itálii po Valle d’Aosta. Region Molise se rozkládá na 4 460,65 km2. Region je vhodný jak pro kempaře, tak pro milovníky horské turistiky.

Hlavním městem regionu Molise je město Campobasso. Region se dělí na 2 provincie – Campobasso a Isernia.

Města v regionu Molise, která stojí za vidění: Campobasso, Termoli, Venafro, Isernia


 

Další státy na území střední Itálie:

Název státuRozloha státuPočet obyvatel státuHlavní městoPočet obyvatel města
San Marino61,2 km233 785 (2018)San Marino4 109 (2017)
Vaticano0,44 km2825 (2019)Vaticano825 (2019)

San Marino

San Marino

Stát San Marino (oficiálně Republika San Marino) je třetím nejmenším státem v Evropě. Rozkládá se na přibližně 61 km2. Tento stát vznikl v roce 301, kdy zde dalmatský kameník Marino založil se svými přáteli, na vrcholu hory Monte Titano, klášter. San Marino je obklopen Itálií ze všech stran a proto se zde také mluví italsky. V současné době je San Marino jedním z nejbohatších států na světě. Nezaměstnanost je zde velmi nízká a ekonomika stabilní. Platí se zde eurem.

Hlavním městem státu San Marino je stejnojmenné město – San Marino. Město San Marino nabízí turistům spoustu zajímavých památek a určitě stojí za vidění. Stát San Marino se nedělí na provincie, jako je tomu tak v Itálii, ale na samosprávní celky, zvané castelli, kterých je 9. Největším městem této země je ale Dogana.

Více informací i městě San Marino a jeho památkách najdete ZDE.

Vaticano

Pohled na Svatopetrské náměstí z baziliky Sv. Petra

Vaticano (oficiálně česky Městský stát Vatikán) je stát uvnitř města Roma (česky Řím). Co do počtu obyvatel, tak do rozlohy se jedná o nejmenší stát na světě. Hlavním městem je Vaticano (česky Vatikán). Jedná se o církevní stát, jehož dominantou je impozantní bazilika Sv. Petra na Svatopetrském náměstí. K Vatikánu dále náleží např. Apoštolský palác, Vatikánské zahrady či Vatikánská muzea vč. Sixtinské kaple. Vatikán není ani členem OSN, ani členem Evropské Unie.

Komunikačním jazykem je italština a platí se zde eurem. Vatikán má mimo jiné i svou poštu, banku, policii či armádu. Vatikán hlídá jeden ze symbolů města – Švýcarská garda. Ta prý ovšem dostává povely v německém jazyce.

Více informací o vatikánských památkách a městě Vatikán najdete v samostatném článku ZDE.


 

Nezapomeňte nás sledovat na našem facebooku.
Článek „Střední Itálie – ráj odpočinku a poznávání Itálie“ a další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na