Teramo – malebné město regionu Abruzzo

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Abruzzo > Teramo – malebné město regionu Abruzzo
Teramo

Teramo – malebné město regionu Abruzzo

Teramo – malebné město regionu Abruzzo, je hlavní město stejnojmenné provincie, které najdete ve střední Itálii. Rozprostírá se v kopcovité oblasti pod svahy Gran Sasso, které se svažuje k dlouhému a oblíbenému pobřeží lemovanému olivovými háji a bohatými vinicemi. Město mělo v roce 2020 necelých 53 500 obyvatel, ale není to hlavní město regionu. Tím je město zasaženo mnoha zemětřeseními – L’Aquila.

Památky a zajímavosti

Teramo - Duomo Santa Maria Assunta
Teramo – Duomo di Santa Maria Assunta
Foto zdroj: puzzlefactory.pl

Katedrála Duomo di Santa Maria Assunta se dá označit na nejprestižnější umělecké dílo ve městě, které se nachází přímo v jeho historickém jádru. Katedrála se začala stavět v roce 1158 a dokončena byla roku 1176. Začátkem 14. století došlo k jejímu zvětšení. Dále se upravovala v polovině 15. století. Vnitřek katedrály byl v roce 1739 přestavěn v barokním stylu. Nakonec se v roce 1932 katedrála přestavěla do původní podoby. Po stranách schodiště jsou čtyři kamenní lvi, kteří měli zřejmě sloužit jako základy sloupů kolonády.

Nedaleko katedrály si můžete prohlédnout zbytky římského amfiteátru (Anfiteatro Romano), který pochází z 2. stol. n. l. Do roku 1926 byl amfiteátr považován za součást nedalekého římského divadla (Teatro Romano). Francisco Savini byl prvním archeologem, který začátkem 20. století začal s archeologickými vykopávkami divadla. Původně ovšem vykopával již objevený amfiteátr. Až později zjistil, že se jedná o nedaleké divadlo.
Za vidění stojí také místní archeologické muzeum (Museo Archeologico), které prezentuje nálezy z římské doby a z oblasti Terama.

Teramo
Teramo
Foto zdroj: summerinitaly.com

Krásná je i fontána na náměstí Piazza Orsini (Fontana dei due Leoni). Fontánu vytvořil sochař Pasquale Morganti na přelomu 19. a 20. století. Dva lvi představují dvě řeky, které Teramo obklopují – Tordino a Vezzola.

Milovníci umění mohou také navštívit místní uměleckou galerii (Pinacoteca Civica), kde si mohou prohlédnout díla z 15. století, ručně malované deskové malby ze 16. století, neapolské obrazy, dále portréty a vzácné sochy z 19. století a mnoho dalších uměleckých děl.

Závěrem

Budete-li mít chvilku při projíždění provincie Teramo, zastavte se aspoň na krátkou prohlídku tohoto stejnojmenného, malebného města. Více informací o památkách města je k dispozici na oficiálních stránkách města.

Článek „Teramo – malebné město regionu Abruzzo“ najdete na našich webových stránkách zde.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Sdílej na