Itálie – italský životní styl a základní informace

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Abruzzo > Itálie – italský životní styl a základní informace
Italský životní styl

Itálie – italský životní styl a základní informace

Cinque Terre

Nahlédněte pod pokličku Itálie – zamilujte si italský životní styl, získejte základní informace a vyjeďte za poznáním do této nádherné země.

Itálie je zemí, kterou turisté vyhledávají. Je vhodná jak pro milovníky lyžování, tak i pro rodiny, které tráví dovolenou u moře. Navíc přitahuje fanoušky přírody a nadšence do historie, umění a architektury. Každý zde najde to, co ho zajímá.

Mnozí z nás mají rádi právě ten italský životní styl – Italové nám připadají takoví „bezstarostní“, jezdí si na svých Vespách a skútrech a jeden ani neví, podle jakých silničních pravidel vlastně Italové jezdí :-). Troubí jeden přes druhého a používají různá gesta, a to nejen při řízení, ale hlavně při běžné komunikaci. Po obědě většina z nich uzavře své obchody a restaurace a užívají si jejich typickou odpolední siestu. Zejména v méně turistických oblastech otevírají opět až mezi 18:00 – 20:00 hodinou, takže pokud jste zvyklí večeřet brzy, tak budete možná překvapeni, když bude spousta restaurací zavřená. Stejně tak zajímavé jsou italské svátky, zvyky a tradice, které jen podtrhují a skvěle doplňují italský životní styl.

Vstup do země

Itálie je jedním ze zakládajících členů Evropské Unie a tudíž v ní působí už od roku 1952. Zároveň je členem eurozóny a Schengenu, tudíž Vám k návštěvě této nádherné země postačí občanský průkaz.

Očkování

Přestože není do Itálie povinné žádné očkování, je doporučováno základní cestovatelské očkování na žloutenky typu A a B a očkování proti tetanu. Ohledně povinnosti očkování na covid-19 a další informace týkající se této problematiky, prověřte na relevantních stránkách, např. na Velvyslanectví České republiky v Římě.

Podnebí

V Itálii převažují mírné zimy, které jsou ale bohaté na srážky. Zato léta jsou horká a suchá.

Lokalizace

Umístění:Jižní Evropa, Apeninský poloostrov
Sousedící země:Francie, Švýcarsko, Rakousko, Slovinsko
Moře:Ligurské, Tyrhénské, Středozemní, Jónské, Jaderské
Městské státy:Vatikán, San Marino
Ostrovy:Sicílie, Sardinie
Elba, Lipari, Ischia, Capri, Pantelleria, Lampedusa, Linosa
Poloostrovy:Apeninský poloostrov, Gargano
Nížiny:Pádská nížina
Pohoří:Dolomity, Alpy, Apeniny
Řeky:Adiže (Adige), Arno, Ofanto, Pád, Piave, Tibera (Tevere)
Jezera:Lago di Garda, Lago di Como, Lago d’Iseo, Lago d’Idro, Lago di Ledro, Lago Maggiore, Lago di Lugano a další
Sopky:Etna, Stromboli, Vesuv

Základní informace

Oficiální název:Italská republika
Vznik:2. června 1946
Hlavní město:Řím (Roma)
Rozloha:301 338 km2
Počet obyvatel:60 507 590 obyv. (r. 2017)
Hustota zalidnění:194 ob. / km²
Nejvyšší bod:Monte Bianco (Mont Blanc)
– 4 809 m. n. m.
Jazyk:italština
Měna:euro
Tel. předvolba:+39
MPZ:I
Časové pásmo: +1h (stejné jako v ČR)
Náboženství:křesťanské (většinou katolíci) 83,3%
Hymna:Fratelli d’Italia

Itálie se pyšní velmi bohatou historií, která sahá od pravěku až po současnost. Na území Itálie se nachází největší počet památek, které jsou zapsané na seznamu UNESCO, a jejich počet dosahuje 58. Italské území lze rozdělit na severní, střední a jižní část, avšak Italové ji dělí do 20 regionů, z nichž každý má svoje hlavní město. Tyto regiony se potom dále člení na 103 provincií. Itálie nabízí nespočet nádherných míst, a proto doporučuji prozkoumat tato místa autem. Naplánujte si roadtrip a vyjeďte vstříc skvělému dobrodružství.

 

Regiony střední Itálie

RegionHlavní město
ToscanaFirenze
MarcheAncona
UmbriaPerugia
LazioRoma
AbruzzoL’Aquila
MoliseCampobasso

Regiony jižní
Itálie

RegionHlavní město
CampaniaNapoli
PugliaBari
BasilicataPotenza
CalabriaCatanzaro
SiciliaPalermo
SardegnaCagliari

Italská kuchyně

Italská pizza

Snad každý člověk, kterého znám má rád italskou kuchyni. Však kdo by neměl rád ty jejich speciální sýry, šunky a salámy? A co teprve ty lahodné a křupavé pizzy, které jsou tak variabilní a snad každý si z toho množství vybere tu svoji oblíbenou.
I v našich obchodech jste se určitě setkali s různými typy těstovin, z nichž většina nese italský název. Kdo se v nich má vyznat? K dostání je u nás například i italské pečivo, jako je bruschetta nebo foccacia, kterou si můžete jednoduše udělat i doma.
Na dovolené v Itálii si pěkně dopřáváme, na váhu moc nehledíme a nakonec neodoláme ani sladké tečce na závěr, v podobě pravé italské zmrzliny nebo typického dezertu, jakým je například tiramisu nebo panna cotta. Je potřeba jen najít si ten správný recept.
A protože jsme milovníky piva a vína, neváháme ochutnat ani místní produkty a podtrhnout tak všechno to skvělé jídlo, které jsme v Itálii ochutnali.
Většina produktů je dostupná po celé Itálii, ale jsou i speciální druhy potravin, které jsou k dostání pouze v některých regionech, nebo mají v určitých regionech svůj původ. Itálie má spoustu gastronomických zajímavostí, a proto se je neváhejte je prozkoumat.

Italská auta

Fiat 500

Češi si také oblíbili italská auta – respektive italské značky aut, ať už jsou považována za luxusní, rychlá či bezpečná. Některé z těchto italských značek, jako jsou například Ferrari, Lamborghini, Maserati, Alfa Romeo nebo Fiat, můžete vlastnit. Pokud je však nevlastníte, pravděpodobně o nich alespoň tajně sníte. V italském městě Modena se nachází muzeum Ferrari a je to opravdu skvostná podívaná, obzvláště pro muže.

Italská kultura

Pokud jste spíše kulturně založení, a zajímá vás divadlo, nenechte si ujít například slavné divadlo La Scala v Miláně nebo divadelní představení ve Aréně ve Veroně.
Italskou hudbu si poslechnete nejen v divadlech, ale také na různých koncertech. Ať už jste příznivcem vážné hudby (Luciano Pavarotti, Andrea Bocceli a další), lidové hudby (Fabrizio ….) nebo té modernější (Laura Pausini, Eros Ramazzotti a další), určitě si i zde přijdete na své.Také italský film má své světově známé hvězdy, jako například režiséry Federica Felliniho či Bernarda Bertolucciho. Neméně známí jsou i italští herci a herečky – Terence Hill, Bud Spencer, Sophia Loren a mnoho dalších.

Italská literatura

Pokud se domníváte, že nemáte žádné znalosti o italské literatuře, zapátrejte v paměti. Určitě si vzpomenete na školní léta a vybavíte si několik italských spisovatelů. Co třeba básník Dante Alighieri a jeho Božská komedie? Nebo Giovanni Boccacio a jeho soubor novel Dekameron? A co třeba Francesco Petrarca? Něco v té hlavě přece jen zůstalo, že?

Italští sportovci

Valentino Rossi

Ať už sledujete sport v televizi nebo se ho aktivně účastníte, jistě jste si všimli slavných jmen, jako například Enzo Ferrari (automobilový závodník a zakladatel automobilky Ferrari), Gianluigi Buffon (fotbalový brankář), Dominik Windisch, Dorothea Wierer a Lisa Vittozzi (biatlonisté), nebo Max Biaggi, Loris Capirossi, Andrea Doviziozo a Valentino Rossi (motocykloví závodníci).

Italská móda

Italská móda je dostupná také v České republice. Proto najdete ve větších nákupních centrech, případně v centrech měst, italské módní značky jako např. Gucci, Versace, Dolce&Gabbana, Armani, Prada, Valentino a mnoho dalších.

Italský jazyk

Italský jazyk je dle mého názoru jeden z nejkrásnějších na světě. Poměrně dobře se učí, přestože má svá úskalí a neoblíbené gramatické pasáže. Ať už se chcete naučit jen pár slovíček a frází, nebo toužíte vlastnit některý z certifikátů (např. CILS), je dobré se zdokonalit v pěti základních odvětvích – v mluvení, psaní, gramatice, poslechu a porozumět psanému textu. Italština se velmi hezky učí i pomocí různých her (křížovky, osmisměrky apod.), sledováním filmů a seriálů v italštině s italskými titulky nebo čtením zajímavých knih a časopisů. Ty se dají sehnat i ve zjednodušené formě, která odpovídá vaší úrovni – i když jste třeba úplný začátečník. Neváhejte a učte se tento nádherný jazyk. Pokud jezdíte do Itálie na lyže, k moři nebo za poznáním, určitě se vám bude několik slovních obratů a frází hodit.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Sdílej na