Abruzzo – tajemná oáza klidu

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Abruzzo > Abruzzo – tajemná oáza klidu
Abruzzo - tajemná oáza klidu

Abruzzo – tajemná oáza klidu

Abruzzo – tajemná oáza klidu láká návštěvníky svou divokou krásou přírody, bohatým kulturním dědictvím a autentickou italskou atmosférou. Tento region, ležící na jihovýchodě Itálie, obklopují regiony Marche (S), Lazio (Z) a Molise (J).

S rozlohou přesahující 10 000 kilometrů čtverečních a počtem obyvatel necelých 1,3 milionu, patří Abruzzo mezi menší italské regiony. Nicméně jeho kompaktní velikost neubírá na bohatství zážitků, které nabízí návštěvníkům.

Města a zajímavá místa

L'Aquila - Fontana luminosa
L’Aquila – Fontana luminosa

Hlavním městem je L’Aquila, město zasažené několika zemětřeseními. Přesto je ovšem bohaté na historii a kulturu. Okouzlující přímořská letoviska jako Pescara, Vasto, Martinsicuro a Giulianova lákají návštěvníky svými písečnými plážemi a živým nočním životem. Dále stojí za pozornost města Sulmona, Chieti a Teramo, stejně jako historická pevnost Civitella del Tronto a malebná vesnice Colonella. Pro milovníky historie je například atraktivní město Cocullo, známé svým neobvyklým festivalem hadů. Do nádherného horského prostředí je zasazené malebné město San Stefano, které nabízí poutavou kombinaci historie a přírodního půvabu.

Kulturní poklady Abruzza jsou rozptýleny po celém regionu, včetně hezkého města Scanno se svými tradičními kroji, muzea v Loreto Aprutino a Penne (nejstarší osada provincie), a starověké ruiny v Juvanum a Roccascalegno. Milovníci architektury by měli navštívit obci Barrea s krásnými kamennými domy a historickým kostelem.

Gran Sasso
Gran Sasso

Kromě výše zmíněných historických perel nabízí Abruzzo také tři národní parkyParco Nazionale dell’Abruzzo (3. největší italský národní park), Gran Sasso e Monti della Laga a Parco Nazionale della Majella. Tyto parky jsou domovem pro bohatou faunu a floru, zahrnující vzácná zvířata jako je medvěd marsický a vlk apeninský. Národní park Gran Sasso e Monti della Laga, přitahuje horolezce a milovníky outdoorových aktivit. Majella je známá svou divokou krajinou a malebnými vesničkami v údolích, zatímco Parco Nazionale dell’Abruzzo, se vyznačuje horskými pastvinami a pralesy. Tyto parky poskytují ideální prostředí pro turistiku, horskou cyklistiku a pozorování zvěře, což činí z Abruzza skvělé místo pro dobrodružství v přírodě.

Kuchyně regionu Abruzzo

Arrosticini
Arrosticini

Abruzzo se může pochlubit jednou z nejchutnějších kuchyní v zemi. Jeho kulinářské poklady představují harmonickou kombinaci čerstvých surovin a tradičních receptů, které jsou pro region typické.

Mezi nejznámější pokrmy Abruzza patří maccheroni alla chittara nebo ragú di castrato, jehněčí ragú s intenzivními chutěmi. Milovníci street foodu si nenechají ujít arrosticini, což jsou grilované jehněčí špízy, které jsou oblíbené nejen mezi místními, ale také mezi turisty.

Abruzzo je rovněž známé svými vynikajícími dezerty. Vyzkoušejte například Confetti di Sulmona, cukroví pokryté vrstvou tvrdého cukru. V období Vánoc naopak neváhejte vyzkoušet parozzo, místní bábovku s čokoládovou polevou, nebo ferratelle, tenké a křupavé vafle.

Z uzenin nesmíme zapomenout na klobásku zvanou ventricina a typickým sýrem pro tuto oblast je ovčí sýr pecorino abruzzese. Ten skvěle doplní červená vína jako jsou Montepulciano d’Abruzzo či Cerasuolo d’Abruzzo, která jsou ceněná pro svou plnou chuť. Vína z Abruzza mají dlouhou tradici a místní vinaři se pyšní vysokou kvalitou svých produktů. V případě zájmu o bezplatnou ochutnávku vín v jednotlivých regionech u vybraných vinařů (v rámci tzv. otevřených sklepů – Cantine Aperte) navštivte webové stránky www.movimentoturismovino.it.

Abruzzo nabízí specialitu v podobě tenkých palačinek zvaných scrippelle abruzzesi, které se často plní sýrem a přelévají vývarem.

Závěrem

Abruzzo, to je nejen tajemná oáza klidu, ale také místo s bohatou historií a lahodnou kuchyní. Jeho jedinečná kombinace přírodních krás, kulturního dědictví a gastronomických pokladů přitahuje návštěvníky z celého světa. Ať už se toužíte vydat na dobrodružství do horských vesnic nebo si dopřát odpočinek na slunečných plážích, Abruzzo nabízí nespočet možností pro nezapomenutelnou dovolenou.

Mezi známé osobnosti Abruzza patří například básník Gabriele D’Annunzio, který se narodil v Pescaře nebo básník Ovidius, rodák ze Sulmony. Jejich díla odrážejí bohatou kulturu a dědictví tohoto tajemného italského regionu.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na