Potenza – hlavní město regionu Basilicata

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Basilicata > Potenza – hlavní město regionu Basilicata
Potenza

Potenza – hlavní město regionu Basilicata

Potenza – hlavní město regionu Basilicata, se nachází v seismické oblasti v jižní Itálii. V minulosti bylo město již několikrát zasaženo silnými zemětřeseními (poslední v roce 1980). V roce 2020 mělo město 66 011 obyvatel, díky čemuž je nejpočetnější město tohoto regionu. Hned v závěsu je pak město Matera, které je turisticky mnohem více vyhledávané.

Památky a zajímavosti

Potenza
Potenza
(foto z: LaGazzettaDelMezzogiorno.it)

Historické centrum města je plné náboženských památek, které pochází především ze středověku. Hlavní katedrálou je Cattedrale di San Gerardo, která pochází ze 13. století. Původně ji zasvětili Panně Marii, ale později Sv. Gerardovi, který se stal patronem města.
Typickou ukázkou románského kostela je Chiesa di San Michele Arcangelo. Je to stavba o třech lodích se zvonicí a uvnitř kostela jsou díla s vysokou uměleckou hodnotou.

Z dalších památek, které nejsou náboženského charakteru můžeme jmenovat například věž Torre Guevara, která je jedinou částí, která zůstala z původního starobylého hradu. Poslední vlastníci darovali hrad mnichům. Později sloužil jako nemocnice až do roku 1935, kdy se přemístila do modernějších prostor. V 60. letech bylo potřeba vytvořit místo pro školní budovu, a tak byla nařízena demolice hradu. Zůstala z něho pouze tato dominantní věž válcového tvaru.
Od věže vede ulice Via Pretoria, která protíná prakticky celé historické centrum. Za hlavní náměstí se pak považuje Piazza Mario Pagano. Místní obyvatelé ho ale nazývají Piazza Prefettura.

Kromě výše zmíněných památek a zajímavostí najdete ve městě dostatek parků, kostelů, paláců a také archeologické muzeum (Museo Archeologico Provinciale), kde jsou umístěny nálezy z vykopávek v regionu Basilicata (období – pravěk, pozdní doba římská, středověk).

Potenza – hlavní město regionu Basilicata, není prvoplánově vyhledávaným turistickým místem, ale má určitě co nabídnout. Další památky a zajímavosti blíže představíme v samostatném miniprůvodci, který v budoucnu plánujeme připravit. Bude obsahovat unikátní bonusy, které jiní průvodci nenabízí.

Nezapomeňte nás proto sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Zůstaňme v kontaktu

Vyplňte Vaše jméno a e-mailovou adresu níže na našich webových stránkách, aby Vám speciální miniprůvodce neunikl.

Sdílej na