Jižní Itálie (regiony) a ostrovy Sicílie a Sardinie

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Basilicata > Jižní Itálie (regiony) a ostrovy Sicílie a Sardinie
Sardinie

Jižní Itálie (regiony) a ostrovy Sicílie a Sardinie

Přibližme si regiony jižní Itálie a ostrovy – Sicílie a Sardinie. Zatímco severu Itálii dominuje průmysl a skvělé podmínky pro lyžování, jih Itálie má také svá kouzla. Zemědělský jih Itálie nabízí četné ostrovy, sopky a výtečnou italskou kuchyni.

RegionPočet obyvatel regionuHlavní městoPočet obyvatel města
Campania5 861 529 (2015)Napoli972 212 (2016)
Puglia4 084 483 (2015)Bari322 751 (2013)
Basilicata575 243 (2015)Potenza67 211 (2018)
Calabria1 973 418 (2015)Catanzaro87 916 (2020)
Sicilia5 092 080 (2015)Palermo678 492 (2013)
Sardegna1 663 286 (2015)Cagliari154 543 (2014)
Celkem19 250 039 obyvatelCelkem2 283 125 obyvatel

Campania

Neapol a Vesuv

Campania (česky Kampánie) je oblast, které dominuje činná sopka Vesuv, která stojí za zhlédnutí. Sopku navštíví ročně okolo 2 a půl milionu lidí. Region je z poloviny kopcovitý. Z třiceti procent zde najdete hory a zbytek patří rovinám a nížinám. Mezi turisty je populární Kampánské souostroví, které zahrnuje 5 ostrovů – Capri, Ischia, Nisida, Procida a Vivara.

Hlavním městem regionu Campania je Napoli (česky Neapol). Samotný region se dělí právě na jedno metropolitní město Napoli a dále pak na 4 další provincie – Avellino, Benevento, Caserta a Salerno.

Města a místa v oblasti Campania, která stojí za vidění: Napoli, Pompei, Herculaneum, Torre Annunziata, Avellino, Benevento, Caserta, Sessa Arunca, Pozzuoli, Vesuv, Sorrento, Capri, Ischia, Procida, Positano, Amalfi, Ravello, Salerno, Paestum, Palinuro

Puglia

Puglia (česky Apulie) je nejrovinatější částí Itálie. Nejhornatější z této oblasti je poloostrov Gargano, kde najdeme několik vrcholů. Většina z nich ovšem nepřekračuje výšku 1000 m.n.m. K tomuto regionu patří i Tremitské ostrovy (Isole Tremiti). Zejména poloostrov Gargano je vhodný pro letní rekreaci díky krásným plážím. Nachází se zde několik rekreačních středisek ve vesnicích Ortona, Mattinata, Vieste, Peschici či Rodi Garganico.

Gargano

Hlavním městem regionu Puglia je Bari. Tento region se dělí na 6 provincií – Bari, Barletta-Andria-Trani, Brindisi, Foggia, Lecce a Taranto.

Města a místa v oblasti Puglia, která stojí za vidění: Bari, Brindisi, Lecce, Otranto, Taranto, hrad Castel del Monte (památka UNESCO), Trani, Barletta, Canossa di Puglia, Manfredonia, Monte San Angelo, Foggia, Molfeta, Bitonto, městečko Alberobello (památka UNESCO)

Basilicata

Basilicata je nejhornatějším regionem v jižní Itálii. Díky horám je tento region také nejméně rozvinutý. Lákadlem pro turisty je vyhaslá sopka Monte Vulture. Naopak přímořská rekreace je možná jak u Tyrhénského, tak u Jónského moře.

Hlavním městem regionu Basilicata je Potenza. Region Basilicata se dělí pouze na 2 provincie – Potenza a Matera.

Města a místa v oblasti Basilicata, která stojí za vidění: Potenza, Acerenza, Venosa, Matera, Melfi, Maratea

Calabria

Calabria (česky Kalábrie) je nejjižnějším regionem „boty“. Jedná se také o nejchudší část Itálie, přestože je tu rozvinuté zemědělství (především pěstování oliv a citrusů) i rybolov. Ovšem průmysl a zde rozvinutý není. Kalábrie postrádá také památky, které by mohli turisté navštívit. Ti v této oblasti jezdí především za výbornými podmínkami pro potápění a za výtečnou italskou kuchyní.

Hlavním městem regionu Calabria je město Catanzaro. Celý region se pak člení na 5 provincií – Catanzaro, Cosenza, Crotone, Reggio Calabria a Vibo Valentia.

Města a místa, která v oblasti Calabria stojí za vidění: Catanzaro, Tropea, Cosenza, Reggio di Calabria, Locri, Rossano

Sicilia

Palermo, Sicílie

Sicilia (česky Sicílie) je největším italským ostrovem na kterém se mluví jak italsky, tak sicilsky. Tento ostrov má mnoho lákadel, včetně sopky Etny, krásných pláží, velké množství památek a náleží k ní i Egadské a Liparské ostrovy. Na Sicílii je zastoupeno jak zemědělství a průmysl , tak služby.

Hlavním městem ostrova Sicilia je Palermo. Dříve se Sicilia dělila na 9 provincií, ale to se změnilo v roce 2015. Nyní má Sicílie 3 metropolitní města – Catania, Messina a Palermo. Zbývající provincie se změnily na tzv. volně sdružené celky.

Města a místa na ostrově Sicilia (a poblíž), která stojí za vidění: Palermo, Monreale, Calatafim, Trapani, Marsala, Campobello di Mazara, Agrigento, Enna, Piazza Armeria, Gela, Palazzolo Acreide, Siracusa, Lentini, Catania, sopka Etna (UNESCO), Acireale, Taormina, Messina, Milazzo, Tindari, Cefalu

Ostrovy:
Egadské ostrovy (Favignana – největší, Maretimo – nejhornatější, Levanzo – s jeskyní)
Liparské ostrovy (Lipari – největší s pevností; Vulcano – vulkán, pláže, lázně; Salina – vyhaslé krátery, pláže; Stromboli – sopka, pláže; Filicudi – pláže; Alicudi – pláže)
ostrov Panetelleria

Sardegna

Sardegna (česky Sardinie) je druhým největším ostrovem v Itálii. Najdeme zde obří hroby, dolmeny, menhiry, kuželovité kamenné stavby a další předhistorické památky. Mluví se zde italsky, sardinsky a na některých místech i katalánsky. K hlavnímu ostrovu Sardegna náleží ještě několik dalších ostrovů – např. La Maddalena, Sant’Antioco, San Pietro, Asinara, Spargi, Caprera, Tavolara či Molara.

Sardinie

Hlavním městem ostrova Sardegna je Cagliari. Ostrov se dělí na metropolitní město Cagliari a další 4 provincie – Nuoro, Oristano, Sassari a Sud Sardegna.

Města a místa na ostrově Sardegna, která stojí za vidění: Cagliari, Pula, Iglesias, Oristano, Abbasanta (kruhové kameny Losa), Sassari, Alghero, Porto Torres, Palau, Olbia, Nuoro, Barumini (kruhové kameny, hradby, bašta)


Ostrovy:
ostrov Sant’Antioco
ostrov La Maddalena a ostrov Caprera (jsou spojeny hrází)


 

Nezapomeňte nás sledovat na našem facebooku.
Článek „Jižní Itálie (regiony) a ostrovy Sicilie a Sardinie“ a další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na