Matera – středověké jeskynní město

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Basilicata > Matera – středověké jeskynní město
Matera

Matera – středověké jeskynní město

Matera - panorama
Matera – panorama

Město Matera je nejznámější město regionu Basilicata, nacházející se v jižní Itálii, a jedná se o středověké jeskynní město založené údajně Římany ve 3. století před n.l. V roce 2020 mělo město přes 60 300 obyvatel.
Ve městě se nachází tzv. sassi (v překladu „kameny“), což jsou různá jeskynní obydlí, terasovité kláštery a kostely. V dnešní době bylo mnoho jeskynních příbytků přestavěno na hotely, restaurace, ateliéry a podobně. Nejstarší část města byla v roce 1993 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Díky své starobylosti si město, a zejména jeho část Sassi, vybírají filmaři pro natáčení svých filmů – natáčel zde např. Mel Gibson (jako režisér) film Umučení Krista (2004), a dále se tu točily některé záběry filmů Wonder Woman (2017) nebo bondovka Není čas zemřít (2020).

Památky a zajímavosti

Evropská unie každý rok propůjčuje titul „Evropské hlavní město kultury“ jednomu nebo více evropským městům. Matera získala tento titul pro rok 2019. Po celý rok tak město mohlo Evropě představit svůj kulturní život a rozvoj.

Matera - katedrála se zvonicí
Matera – katedrála se zvonicí

Sassi, nejstarší část města, se dělí na dvě části. Sasso Barisano je orientovaná na severo-západ a Sasso Caveoso na jih. Části jsou od sebe pomyslně odděleny skalnatým výběžkem, na jehož vrcholu stojí katedrála Duomo pocházející ze 13. století. Součástí katedrály je 52 metrů vysoká zvonice.
Do poloviny 20. století žili v jeskynních „domovech“ rolníci se svými rodinami včetně zvířat. Jak se tenkrát žilo si můžete prohlédnout např. v Casa Grotta, která se nachází poblíž skalního klášterního komplexu Convicinio di Sant’Antonio.
Archeologické sbírky z oblasti Matera si můžete prohlédnout v Museo Ridola, které založil místní lékař, politik a archeolog Domenico Ridola.
Naopak novodobou sbírku sochařských děl od konce 19. století do současnosti si můžete prohlédnout v muzeu MUSMA, které se nachází v paláci Palazzo Pomarici.

Místní kuchyně

V této oblasti se hojně pěstují různé obiloviny. Především tvrdá pšenice, díky které je zde rozvinutá výroba těstovin a pečiva. Chléb je zde jednou z hlavních potravin a má v oblasti starodávnou tradici. Dále se zde vyrábí oleje a víno Matera DOC.
Mezi typické pokrmy této oblasti patří například pettole – kynuté těstíčko smažené ve vroucím oleji pocházející z Albánie; crapiata – starověký pokrm plný obilovin a luštěnin; cartellate – vánoční cukroví typické pro oblast Basilicata a Puglia, nebo velikonoční pokrm panaredda.

Závěrem

Matera – středověké jeskynní město nabízí mnoho skalních kostelů, parků, muzeí a dalších zajímavostí. Je svým způsobem tak zvláštní, že určitě stojí za pozornost, alespoň na jednodenní zastávku. Na prohlídku je ideální zakoupit si místní turistickou mapku nebo si případně v turistickém centru (Piazza Vittorio Veneto 39, Matera) domluvit průvodce.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na