Immacolata (Neposkvrněné početí Panny Marie)

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Kultura > Immacolata (Neposkvrněné početí Panny Marie)

Immacolata (Neposkvrněné početí Panny Marie)

Immacolata - Socha Neposkvrněného početí Panny Marie v Římě
Immacolata –
Socha Neposkvrněného početí Panny Marie v Římě

Státní svátek zvaný Immacolata (Neposkvrněné početí Panny Marie) je náboženský svátek, který zavedl papež Pius IX dne 8. prosince 1854 ve Vatikánu. Školy, úřady a některé podniky jsou v tento den v Itálii zavřeny, aby uctily Pannu Marii. Ta je podle katolické tradice považována za osvobozenou od hříchu.

Nauka o neposkvrněném početí Panny Marie se netýká Mariina početí Ježíše, ani jejího věčného panenství, jak se někteří domnívají. Nauka se naopak týká její matky, u které se věřilo, že v okamžiku, kdy blahoslavenou Pannu Marii počala v lůně, ji udržovala bez dědičného hříchu. Tudíž došlo již od počátku k naplnění posvěcující milostí, která se běžně uděluje při křtu.

Sochu Neposkvrněného početí Panny Marie můžete vidět na náměstí Piazza Mignanelli, poblíž známých Španělských schodů v Římě. Každý rok, dne 8. prosince, se tam umisťuje květinový věnec na počest Panně Marii.

Oslavy náboženského svátku

V některých městech a obcích se tento den připomíná různými průvody a oslavami. Mnoho lidí není v práci a účastní se mše v kostele zakončené průvodem.
V pravé poledne, na náměstí Sv. Petra ve Vatikánu, zahajuje oslavy papež, který později cestuje k soše Panny Marie na náměstí Piazza Mignanelli. Kvůli této události se ve Vatikánu instaluje Betlém a rozsvěcuje vánoční strom o den dříve, tedy 7. prosince.

Oslavy v moderní Itálii

Pro mnoho Italů znamená tento svátek začátek vánočního období. Většina z nich není v práci, a proto začínají zdobit vánoční stromky, instalují další dekorace, anebo navštíví některý z vánočních trhů. Ve městech a obcích se rozsvěcuje vánoční výzdoba a stromky na náměstích.

Závěrem

Téma Immacolata (Neposkvrněné početí Panny Marie) se stalo inspirací pro mnoho umělců, především malířů.

Tento článek a další zajímavé články (nejen “Státní svátky, zvyky a tradice v Itálii“), najdete na našich webových stránkách zde.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Sdílej na