Ferragosto (Nanebevzetí Panny Marie)
Ferragosto (Nanebevzetí Panny Marie)
Původ svátku
Ferragosto (Nanebevzetí Panny Marie) je dalším italským náboženským svátkem. Název vznikl odvozením z latinského výrazu Feriae Augusti a svátek ustanovil první císař římské říše, Augustus. Stalo se tomu tak v roce 18 př. n. l. Cílem tohoto svátku bylo oslavit konec zemědělské práce a dopřát tak lidem dostačující odpočinek po vynaložené práci v předchozích týdnech.
Později, kolem 7. století se začalo slavit Nanebevzetí Panny Marie a den oslav byl specifikován na 15. srpna. Tvrzení o tom, že Panna Marie byla přijata do nebe s tělem i duší, bylo ovšem uznáno až v roce 1950.
Tento svátek získal na popularitě také díky mnoha filmům, které ho propagovaly. Například komediální film z roku 1961 „Ferragosto in bikini„, film „Il sorpasso“ z roku 1962, dále film „Un sacco bello“ z roku 1980 a mnoho dalších.
Ferragosto dnes
V dnešní době je Ferragosto jedním z nejoblíbenějších italských svátků, ve kterém by neměla chybět pláž, grilování s přáteli a závěrečný ohňostroj. Proto také někteří Italové odjíždějí strávit tyto „srpnové prázdniny“ k moři (do Řecka, Španělska nebo Chorvatska), případně pak do hor. Valná většina Italů tráví dovolenou v Itálii, často v okolí Rimini, ale i v dalších přímořských letoviscích. Oblíbené jsou také hory a kopce: od Dolomit v regionu Trentino, až po Valle d’Aosta. Případně Apeniny, kde je možnost dlouhých procházek v přírodě.
Oblíbené pokrmy
Pokrmy, které Italové připravují v tento ten se různí region od regionu. Každá rodina může mít své oblíbené tradiční jídlo. Nejtradičnějším pokrmem býval pečený holub a tato tradice se v některých částech Itálie zachovává dodnes.
V oblasti Říma jsou populární fettuccine s játry, dušené kuře s paprikami a dobře vychlazený meloun. V regionu Puglia často konzumují pečeného kohouta s bramborami.
Tento článek a další zajímavé články (nejen “Státní svátky, zvyky a tradice v Itálii“), najdete na našich webových stránkách zde.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.