Vatikán – samostatný městský stát

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Lazio > Vatikán – samostatný městský stát
Vatikán - Bazilika svatého Petra

Vatikán – samostatný městský stát

Vatikán - Bazilika svatého Petra
Vatikán – Bazilika svatého Petra

Vatikán – samostatný městský stát navštíví snad každý návštěvník Říma. Jedná se o centrum katolického světa. Rozkládá se na 44 hektarech a nemá ani tisícovku obyvatel. Díky tomu je Vatikán nejmenším státem na světě. Najdeme ho ve střední Itálii, v hlavním městě Řím.

Vatikán má nejen svou vlastní poštu, rádio, deník, ale také svou bezpečnostní službu, která se nazývá Švýcarská garda. Tu ve svých pestrobarevných uniformách určitě nepřehlédnete.

Dominantou Vatikánu je bezesporu Bazilika svatého Petra, nacházející se na Svatopetrském náměstí. Jedná se o neuvěřitelnou stavbu a rozhodně stojí za to, jít se podívat do kupole, která nabízí návštěvníkům nádherný výhled jak na Vatikán, tak na celý Řím. Uvnitř baziliky se můžete těšit na Michelangelovu Pietu, bronzovou sochu svatého Petra, Berniniho baldaychýn či náhrobek papeže Alexandra VII.

Svatopetrské náměstí - pohled z kupole baziliky
Svatopetrské náměstí –
pohled z kupole baziliky

Za vidění stojí samozřejmě i Vatikánská muzea, kde najdete několik tematicky zaměřených expozic, které se věnují sochařství, malířství, egyptským starožitnostem, etruským památkám a dalším významným artefaktům.
Oblíbené jsou také například Raffaelovy sály, kde najdete několik místností vymalovaných slavným Raffaelem.
Nejatraktivnější je pro návštěvníky Sixtinská kaple, jejíž stropní fresky jsou dílem malíře, sochaře a architekta Michelangela Buonarrotiho.

Vatikánská muzea - schodiště
Vatikánská muzea – schodiště

Historicky, kulturně a vědecky významná je také Vatikánská apoštolská knihovna postavená roku 1475 a veřejná obrazárna – pinakotéka.

Krásné jsou i Vatikánské zahrady, které se rozprostírají na 23 hektarech a jsou hezky viditelné právě ze zmiňované kupole Baziliky svatého Petra. Vatikán – samostatný městský stát rozhodně stojí za vidění, i pro nevěřící návštěvníky.

Zajímavý fakt: Ani jedna scéna z oblíbeného seriálu Mladý papež nebyla ve Vatikánu natočena, přestože se celý děj odehrává tam. Ale oblečení, které v seriálu nosí Jude Law vyrobila firma, která šije pro skutečného papeže (zdroj: ČSFD).

Zůstaňme v kontaktu

Nezapomeňte nás sledovat – připravujeme speciálního průvodce se stručnými a nejzajímavějšími informacemi výše zmíněných památek a mnoha dalších. Průvodce bude obsahovat unikátní bonusy, které jiní průvodci nenabízí.
Vyplňte Vaše jméno a e-mailovou adresu níže na našich webových stránkách, aby Vám tento speciální průvodce neunikl.

Sdílej na