Svátek práce (Festa del Lavoro)
Svátek práce (Festa del Lavoro)
Dne 1. května si Italové připomínají Svátek práce (Festa del Lavoro) stejně tak, jako v mnoha zemích na celém světě. Co ale předcházelo tomu, že si dnes mnoho lidí na celém světě užívá den volna?
Jak to všechno začalo
Už v roce 1855 v Austrálii dělníci provolávali slogan „Osm hodin práce, osm hodin volna a osm hodin spánku„.
Dne 1. května 1886 proběhla ve Spojených státech amerických generální stávka, kdy dělníci požadovali lepší pracovní podmínky. V polovině 19. století bylo totiž běžné, že lidé pracovali 16 hodin denně, bezpečnost při práci byla na velmi špatné úrovni a úmrtí v práci nebylo neobvyklé.
Stávka trvala tři dny. K vyvrcholení došlo 4. května v Chicagu na náměstí Haymarket, kde došlo mezi stávkujícími a policií k bitvě. Jeden cizinec pak hodil na policii bombu, při které zemřelo 7 policistů a 4 stávkující.
O tři roky později se pak v Paříži zrodila myšlenka svolat velkou demonstraci, kde by bylo požadováno, aby pracovní doba měla 8 hodin. První mezinárodní demonstrace v historii se pak uskutečnila 1. května 1890 a zaznamenala velmi vysokou účast.
Svátek práce v Itálii
Ve většině Evropských zemí se slaví Svátek práce od 1. května 1889, v Itálii až od 1. května 1891. Oficiální státním svátkem je ale až od roku 1947. Téhož roku došlo k masakru organizovaném italským mafiánem Salvatorem Giulianem. Na demonstraci nedaleko Palerma, v lokalitě Portella della Ginestra, v obci Piana degli Albanesi, bylo zabito 11 lidí a dalších 27 lidí bylo zraněno. Dnes na místě této tragédie stojí památník, který tvoří velké kameny s vyrytými nápisy.
Od roku 1990 se v Římě, na náměstí San Giovanni di Laterano, koná každoročně koncert „concertone“ italských i mezinárodních zpěváků, zpěvaček a hudebních skupin. Jedná se o velmi populární akci, sledovanou stovkami tisíc diváků, kterou přenáší také televizní stanice Rai.
Závěrem
Paradoxem je, že ve Spojených státech amerických, kde celá generální stávka 1. května 1886 začala, se Svátek práce neslaví 1. května, ale až první pondělí v září.
Článek „Svátek práce (Festa del Lavoro)“, společně s dalšími zajímavými články (nejen „Státní svátky, zvyky a tradice v Itálii„), najdete na našich webových stránkách zde.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.