Veneto (Benátsko)

Veneto (Benátsko)

Veneto (Benátsko)

Veneto (Benátsko) je region v severní Itálii. Sousedí s regiony Lombardia (Z), Emilia-Romagna (J), Trentino-Alto Adige (S a SZ) Friuli-Venezia Giulia (V) a s Rakouskem (S). Dělí se celkem na 7 provincií – Belluno, Padova, Rovigo, Venezia, Verona, Vicenza a Treviso. Hlavním městem regionu jsou Benátky (Venezia).

Města a zajímavá místa

Venezia
Benátky

Mezi klasiky, které jsou turisticky nejvyhledávanější patří již zmíněné Benátky (Venezia), dále malebné město všech zamilovaných – Verona, a v neposlední řadě univerzitní město Padova.

Oblíbená jsou i lyžařská střediska v tomto regionu. Nejznámější z nich je Cortina d’Ampezzo a díky jistotě sněhu je oblíbená také Arabba Marmolada.
Naopak ti, co si rádi užívají moře nepohrdnou přímořskými letovisky se širokými písčitými plážemi. Zejména české rodiny si oblíbily letoviska jako jsou např. Bibione, Caorle, Lido di Jesolo a další.

Za návštěvu stojí ale i další města a místa. Jedním z nich je například Vicenza – hospodářské a ekonomicky významné město plné historických paláců v tzv. palladiánském stylu.
Příjemná hodinka nebo dvě se dají strávit ve městech Treviso (malebné město s úzkými uličkami a krásným historickým centrem), Belluno (též s hezkým historickým centrem), Asolo (středověké město obklopené krásnou přírodou), Este (hrad, kostel se zvonicí), Castelfranco (opevněné historické město s katedrálou a úchvatnými náboženskými obrazy) nebo Cittadella (opevněné město s věží Torre di Malta, která dříve sloužila jako vězení a mučírna).

Benátská kuchyně

Tiramisu
Tiramisu

Benátská kuchyně je kvalitní a vyniká díky chuti a rozmanitosti. Svými pokrmy vyjadřují svou identitu, tradice, historii a bohatství Itálie. Benátské kuchyni dominují ryby a další mořské plody. Často se zde také nabízí rizoto a pokrmy z vepřového masa a čekanky.

Veneto (Benátsko) je rodištěm jednoho z nejznámějších italských dezertů, kterým je Tiramisu. Mezi další vynikající dezerty patří oválné sušenky Baicoli Veneziani, benátské kukuřičné sušenky Zaleti nebo kalorické sušeny Bussolà Buranelli, typické pro benátský ostrov Burano.
Z regionu Veneto pochází také italská pálenka grappa, konkrétně z městečka Bassano del Grappa.

Obecně se v této oblasti daří vínu. Zejména pak odrůdám pocházejícím z Francie a Německa (Cabernet, Merlot, Pinot Bianco, Pinot Grigio, Müller-Thurgau, Riesling, Chardonnay a Gewürztraminer). Z těch italských jsou to pak vína z okolí Verony – Bardolino (z oblasti Lago di Garda), Valpolicella (odrůdy Corvina, Molinara a Rondinella) a Soave (odrůda Garganega). Cestujete-li do této oblasti právě za vínem, můžete projít hned několik vinařských stezek (Strada del vino Colli Euganei, Strada dei vini dei Colli Berici, Strada dei vini del Montello e dei Colli Asolani, Strada del Prosecco e vini dei Colli Conegliano e Valdobbiadene, Strada del vino Soave, Strada del vino Valpolicella, Strade del vino Lessini Durello, Strada del Recioto e dei vini di Gambellara, Strada del Torcorato e dei vini di Breganze a Strada del vino Arcole).

Některé zemědělsko-potravinářské produkty regionu Veneto se pyšní certifikací IGP (chráněné zeměpisné označení). Patří mezi ně například chřest (asparago di Badoere IGP, asparago bianco di Cimadolmo IGP), fazole (fagiolo di Lamon IGP), hlávkový salát (insalata di Lusio IGP), broskve (pesca di Verona IGP), čekanka (radicchio variegato di Castelfranco IGP, radicchio di Chioggia IGP, radicchio di Verona IGP, radicchio rosso di Treviso IGP) a mnoho dalších.

Závěrem

Pokud vás lákají i jiná, než gastronomická dobrodružství a výlety po městech, navštivte jedno z následujících míst:

Veneto (Benátsko) - Madonna della Corona
Veneto (Benátsko) – Madonna della Corona
  • Historická zahrada Valsanzibio – jedna z nejkrásnějších dobových zahrad (ze 17. století) v Evropě s labyrintem; možné navštívit od jara do podzimu; do labyrintu se platí vstupné zvlášť
  • Opatství Santa Maria – jedna z nejkrásnějších sakrálních staveb v regionu Veneto (Benátsko); nachází se v malém městečku Follina; možné navštívit celoročně od 7:00 do 12:00 a od 14:30 do 19:00 (při bohoslužbách není dovolen vstup větším skupinám)
  • Il Molinetto della Croda – ukázka charakteristické venkovské architektury – mlýn zasazený do přírodní krajiny; muzeum, výstavy; možné navštívit od jara do podzimu, platí se vstupné, u skupin je nutná rezervace předem; délka prohlídky je cca 30 – 60 minut
  • Il Jungle Adventure Park – největší dobrodružný park v Itálii, vhodný už pro děti od 3 let, pro dospělé i skupiny; nachází se v San Zeno di Montagna (nedaleko jezera Lago di Garda); možné navštívit od jara do podzimu; více na oficiálních stránkách jungleadventurepark.com
  • Svatyně Madonna della Corona – více než 3/4 budovy jsou zaklíněny pod skalnatým baldachýnem; svatyně působí, jako by byla zavěšena v prázdnotě; do areálu je možný přístup buď minibusem nebo po poutnické stezce (2 hodiny do kopce, 1 hodina z kopce – cestou vás čeká 1540 schodů vytesaných do skály); ze svatyně je nádherný výhled do údolí Adige; možno navštívit celoročně (listopad – březen od 8:00 – 18:00; duben – říjen 7:00 – 19:30)

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na