Bari – přístavní město regionu Puglia

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Bari – přístavní město regionu Puglia
Bari - Teatro Petruzzelli

Bari – přístavní město regionu Puglia

Bari je přístavní město regionu Puglia (česky Apulie), je hlavním městem tohoto regionu a zároveň druhým největším městem jižní Itálie (po Neapoli). Díky trajektům do Albánie, Chorvatska a Řecka je oblíbenou dopravní křižovatkou. V roce 2020 mělo město přes 313 000 obyvatel.

Památky a zajímavosti

Bari - Cattedrale di San Sabino
Bari – Cattedrale di San Sabino

Jedním ze symbolů města je Normansko-švábský hrad Castello Normanno-Svevo postavený Normany ve 12. století. Hrad je vstupní bránou do starého města. Na své si přijdou jak milovníci archeologie, tak milovníci výstav, které se na hradě pořádají.
Poblíž hradu se nachází katedrála Cattedrale di San Sabino, která se datuje až do 11. století. Uvnitř si můžete prohlédnout mramorový nábytek a bohatě zdobené nástěnné fresky.

Bari - Teatro Petruzzelli
Bari – Teatro Petruzzelli

Významnou stavbou je také budova divadla Teatro Petruzzelli, kde je možné absolvovat prohlídku s průvodcem a dozvědět se tak více o historii, uměleckém životě a architektonickém bohatství tohoto divadla.

Zajímavou památkou je též bazilika Sv. Mikuláše (Basilica San Nicola). Je postavená v románském stylu a jsou v ní uloženy ostatky Sv. Mikuláše. Stavba byla zahájena ve 2. polovině 10. století.
Milovníci historie a umění si mohou ve městě Bari prohlédnout hned čtyři muzea – Museo Nicolaiano, které shromažďuje nejcennější sbírky spojené právě s bazilikou Sv. Mikuláše, Museo Diocesano, občanské muzeum Museo Civico a Museo Archeologico di Santa Scolastica. Zájemci o malby zřejmě nevynechají obrazárnu Pinacoteca „C.Giaquinto“.

Závěrem

Bari - Piazza Mercantile
Bari – Piazza Mercantile

Bari – přístavní město regionu Puglia, není město, kam by se prvoplánově jelo za poznáváním památek, ale když už projíždíte kolem, nebo čekáte na trajekt, prohlédněte si alespoň staré město plné křivolakých uliček.

Pokud vás zajímá více informací o tomto přístavním městě, podívejte se na oficiální stránky města ZDE.

Nezapomeňte nás také sledovat na facebooku.
Tento článek, a další zajímavé články týkající se cestování po Itálii, najdete na našich webových stránkách zde.

Sdílej na