Puglia – podpatek italské boty

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Puglia > Puglia – podpatek italské boty
Puglia - Monopoly

Puglia – podpatek italské boty

Region Puglia je známý pomyslný podpatek italské boty a skrývá v sobě neuvěřitelné bohatství historie, kultury a kulinářských lahůdek. Rozkládající se na jihu Itálie, Puglia zaujímá plochu přibližně 19 540 čtverečních kilometrů a je domovem pro více než 3,8 milionů obyvatel. Tento úchvatný region sousedí s regionem Molise (S), Kampánií (Z) a Basilicatou (Z). Na východě ji omývá Jaderské moře a na jihu se rozkládá krásný průzračný azurový pruh Jónského moře.

Města a zajímavá místa

Přímořská letoviska
Puglia - Polignano a Mare
Puglia – Polignano a Mare

V Apulii je toho tolik co objevovat. Začněme přímořskými letovisky, jako jsou Vieste s krásným hradem, Manfredonia nabízí půvabné historické centrum a impozantní hrad. Dále pak Barletta s byzantskou sochou ze 4. století nebo Trani s působivou katedrálou Duomo. Nesmíme vynechat ani Polignano a Mare s umělou jeskyní z 18. století Grotta Palazzese, kde je nyní romantická rybí restaurace. Nádherné pláže najdete ale také v letoviscích jakou jsou Monopoli, Otranto či Gallipoli, které je považováno za vůbec nejoblíbenější přímořské letovisko tohoto regionu.

Města
Alberobello - neobyčejné italské město
Alberobello

Z měst, která stojí za vidění je to hlavní město Puglie, Bari, které nabízí bohaté námořní dědictví a historické památky, včetně baziliky San Nicola. Brindisi, láká na svůj malebný přístav a historické centrum. Lecce, známé jako „Florencie jižní Itálie“, očaruje svými barokními stavbami, jako je bazilika Santa Croce. Martina Franca se vyznačuje svými bílými domy a barokní architekturou. Ostuni, přezdívané „Bílé město“, svým návštěvníkům nabízí malebné uličky a úchvatné výhledy na Jaderské moře. Alberobello je známé svými tradičními kónickými domy zvanými „trulli“, zapsanými na seznamu UNESCO. Locorotondo je malebná vesnice s bílými domy a úzkými uličkami, které nabízejí úchvatné výhledy na okolní krajiny.

Přírodní krásy
Puglia - Gargano
Puglia – Gargano

Pokud jde o přírodní krásy, nemůžeme zapomenout zmínit poloostrov Gargano, známý svými malebnými plážemi a rozmanitým terénem. Na území tohoto poloostrova se rozkládá park Parco Nazionale del Gargano a také malebné město Monte Sant’Angelo, známé svými historickými památkami, včetně baziliky archanděla Michaela, která je poutním místem pro věřící z celého světa, zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Dále jsou to Tremitské ostrovy (San Nicola, San Domino a trvale neosídlený ostrov Capraia), které jsou zářivými perličkami Jaderského moře, a poloostrov Salento, který je vyhlášený svou půvabnou krajinou a křišťálově čistými vodami.
Mezi městy Bari a Brindisi se nachází Přírodní rezervace Torre Guaceto, chráněný přírodní park ležící na pobřeží Jaderského moře. Tato oáza biodiverzity je domovem vzácných druhů rostlin a zvířat a nabízí nádherné pláže, útesy a laguny, které lákají na rekreační aktivity a ekoturismus.
A v neposlední řadě je třeba zmínit rozsáhlé jeskynní systémy Grotte di Castellana. Tyto úžasné jeskyně jsou známé svými impozantními stalaktity a stalagmity a nabízejí návštěvníkům fascinující pohled do podzemního světa.

Kuchyně regionu Puglia

Kuchyně regionu Puglia je bohatá na čerstvé suroviny z oblasti Středozemního moře a na zemědělskou tradici. Kromě vynikajícího olivového oleje, který se vyrábí z místních oliv se hojně pěstuje např. hroznové víno a rajčata.

Chléb Altamura - specialita z Puglie
Chléb Altamura – specialita z Puglie

Mezi nejznámější pokrmy této oblasti patří těstoviny orecchiette, připravované na mnoho způsobů, pezzetti di cavallo, polévka minestrone alla pugliese, smažené taštičky panzerotti, křupavé kroužky taralli nebo pasticciotti leccesi, plněné bochánky.

Nejpopulárnějším pečivem je Pane di Altamura. Sýrům vévodí měkká a krémová burrata, dále ricotta a canestrato pugliese. A tradičně nesmíme vynechat populární sekci o vínech. V této oblasti stojí za to ochutnat odrůdy Verdeca a Aleatico (často se podává jako dezertní víno). Z vín se pak jedná o Primitivo di Manduria, Negroamaro, Primitivo del Salento, Salice Salentino, Salento Rosato nebo Locorotondo.

Závěrem

Závěrem lze konstatovat, že region Puglia je skutečným rájem pro ty, kteří touží po kombinaci bohaté historie, nádherné přírody a vynikající kulinářské scény. S mnoha olivovníky, rozsáhlými vinicemi a úrodnou půdou je Puglia známá jako jedna z nejúrodnějších oblastí v Itálii. Navíc díky svému středomořskému klimatu a slunečným dnům je Puglia ideálním místem pro ty, kteří si chtějí užít prosluněný a pohodový životní styl. Od malebných vesnic a historických měst až po nádherné pláže a přírodní rezervace, přináší Puglia nesčetné možnosti pro objevování a relaxaci. Takže ať už jste milovníkem kultury, dobrodružství nebo jednoduše relaxace u moře, Puglia má něco pro každého. Jistě vás okouzlí svým pohostinným prostředím a jedinečným kouzlem.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku.
Článek „Puglia – podpatek italské boty“ a další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na