Neapol (Napoli) – černá ovce italských měst

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Campania > Neapol (Napoli) – černá ovce italských měst
Neapol

Neapol (Napoli) – černá ovce italských měst

Panorama - Neapol a Vesuv
Panorama – Neapol a Vesuv

Neapol (Napoli) – černá ovce italských měst. Za takovou je Neapol některými považována. Možná proto je tak přitažlivá. Říká se „vidět Neapol a zemřít“, tak moc je podle některých úchvatná. Najdeme zde mnoho hezkých a zajímavých míst, krásné kostely, grandiózní náměstí, významné památky a muzea se sbírkami celosvětového významu. Mimo to je Neapol také plná odpadků, díky vysoké zločinnosti je dost nebezpečná, je dynamická, celkově rušná, ale ne díky turistům, protože samotná Neapol turisty zas tak moc nepřitahuje. Ti vyhledávají spíše zajímavosti v okolí, jako jsou starobylé památky Pompeje, Herculaneum, a stále činná sopka Vesuv.

Neapol je třetím největším městem Itálie a hledejte ji v jižní Itálii, v regionu Campania (Kampánie). V roce 2020 v ní žilo přes 942 000 obyvatel. Název Neapol je odvozen z řeckého spojení „nea polis„, což znamená „nové město“.

Památky a zajímavosti

Neapol - visící prádlo v ulicích
Neapol – visící prádlo v ulicích

Neapol je město tisíce barev a to nejen díky zdím, starobylým budovám a všudypřítomného visícího prádla na balkonech.
Jedná se, v podstatě, o obrovský skanzen s dlouholetou tradicí, jehož staré centrum bylo v roce 1995 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Neapol - Castel dell'Ovo
Neapol – Castel dell’Ovo

Procházku ulicemi Via dei Tribunali a Via San Biagio dei Librarai (též nazývaná jako „Spaccanapoli“) si nenechte ujít. Tyto dvě ulice dříve rozdělovaly město na dvě části. Zajímavá je i ulice Via San Gregorio Armeno, kde se celoročně vyrábí vánoční betlémy a postavičky do betlémů.
Při prohlídce vás jistě zaujme i hrad zasahující do moře Castel dell’Ovo, případně hrad Castel Nuovo – Maschio Angioino, který je považován za symbol města.

Neapol - Castel Nuovo
Neapol – Castel Nuovo


Často navštěvovaný je také kostel San Domenico Maggiore, hřbitov Il Cimitero delle Fontanelle a jeho kostnice nebo archeologický park Parco archeologico Pausilypon.

Mezi jedno z nejkrásnějších italských náměstí patří i neapolské Piazza del Plebescito s krásnou bazilikou.

Gastronomie

Neapolská kuchyně je právem považována za jednu z nejlepších v celé Itálii. Aby ne, vždyť se zde zrodila pochoutka, která je oblíbená na celém světě – pizza. Kromě jídla má v Neapoli dlouholetou tradici i víno. Byla by velká škoda navštívit Neapol a neochutnat místní neapolské speciality.
Nejznámějším sladkým plněným pečivem této oblasti je dezert zvaný sfogliatella.

Závěrem

Neapol (Napoli) – černá ovce italských měst, se určitě stane nezapomenutelnou zastávkou na cestě za vaším dobrodružstvím po Itálii. Kromě jmenovaných památek a zajímavostí jsou zde mystická zákoutí plná tajemství, ale i přírodní jeskyně.

Přestože zde vládne chudoba, organizovaný zločin, byrokratický chaos a nezaměstnanost, nemusíte se Neapole bát. Stačí se jen vyhýbat nevalně vyhlášeným místům a dávat si pozor na své věci – zbytečně se nechlubte foťákem, mobilem nebo drahými šperky.
Většinou zde ale narazíte na přátelské a pohostinné místní obyvatele ;-).


Nezapomeňte nás sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Zůstaňme v kontaktu

Nezapomeňte nás sledovat – připravujeme speciálního průvodce se stručnými a nejzajímavějšími informacemi výše zmíněných památek a mnoha dalších. Průvodce bude obsahovat unikátní bonusy, které jiní průvodci nenabízí.
Vyplňte Vaše jméno a e-mailovou adresu níže na našich webových stránkách, aby Vám tento speciální průvodce neunikl.

Sdílej na