Calabria – přírodní skvost Středomoří

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Calabria > Calabria – přírodní skvost Středomoří
Calabria - Tropea

Calabria – přírodní skvost Středomoří

Calabria – přírodní skvost Středomoří, je fascinujícím regionem na jihu Itálie, který láká návštěvníky svými úchvatnými plážemi, svou bohatou historií, horskými vrcholky, malebnými vesničkami a lahodnou kuchyní. Kalábrie se táhne po pobřeží Tyrhénského a Jónského moře.

Rozlohou přesahuje 15 000 km² a je domovem pro více než 1,8 milionu obyvatel. Leží na jihozápadě Apeninského poloostrova a ze severu ji obklopuje region Basilicata a z jihozápadu krásná Sicílie.

Města a zajímavá místa

Tropea
Tropea

Mezi nejznámější města patří Tropea, známá svými úchvatnými plážemi a modrým mořem, a Capo Vaticano s nádhernými výhledy na Liparské ostrovy. Dále historické Pizzo s pevností Castello Murat a město Cosenza, jehož centrum je pro svou historickou hodnotu zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Dalšími perlami regionu jsou Scilla (s malebnými zátokami), Reggio di Calabria (s famózním archeologickým muzeem), horský masiv Aspromonte s bohatou flórou a faunou, středověké město Gerace a administrativní hlavní město Catanzaro.

Calabria - Scilla
Calabria – Scilla

V Kalábrii se nachází mnoho dalších malebných měst a historických lokalit, které představují skvostné ukázky bohatého kulturního dědictví regionu. Například město Crotone, založené v antice jako kolonie starověkých řeckých osadníků, je dnes moderním přístavem s bohatou historií a architekturou. Palmi se pyšní úchvatnými výhledy na Tyrhénské moře a je známé svými tradicemi v zemědělství a výrobě vína. Archeologické naleziště Sybaris, které bylo kdysi jedním z nejvýznamnějších řeckých měst, dnes odkrývá své archeologické poklady. Rossano, Santa Severina a Capo Colonna jsou dalšími historickými perlami, které nabízejí fascinující pohledy do minulosti regionu. La Castella a La Roccelletta s majestátními hradbami a zříceninami hradů přitahují milovníky historie a romantiky. Scolacium, Squillace a Locri (naleziště Locri Epizefiri) jsou místy, kde se setkává starověk s moderní dobou. Památky těchto měst svědčí o bohaté historii a vlivu různých kultur na vývoj regionu.

Kuchyně regionu Calabria

Kuchyně regionu Kalábrie je bohatá na silné a intenzivní chutě, které reflektují historii a geografické postavení této oblasti. Kalábrii ovlivnily různé kultury, což se promítá do rozmanitosti a unikátnosti její kuchyně.

Jedním z nejslavnějších kalábrijských pokrmů je ‚nduja. Jedná se o pikantní šunkovou pastu vyrobenou z mletého vepřového masa a papriky. Podává se také jako pomazánka na chléb, dochucovadlo do omáček nebo přísada k těstovinám, kterým dodává výraznou pikantní chuť.

Typickým pokrmem je cipollata calabrese, směs uzených cibulí a paprik. Dále pak smažené kuličky z lilku, polpette di melanzane, podávané s rajčatovou omáčkou. V neposlední řadě jsou to také oblíbené těstoviny pasta alla provola, jednoduchý, ale chutný pokrm, typický pro Kalábrii.  

dezertů si zaslouží pozornost například Tartufo di Pizzo, dezert plněný oříškovou zmrzlinou a tekoucí čokoládou. A v neposlední řadě Mostaccioli calabresi, křupavé medové sušenky, které jsou oblíbené zejména v období svátků.

Také Kalábrie se může pochlubit výbornými víny. Z červených vín je to například Cirò, vyrobené z odrůdy Gaglioppo nebo Donnici, vyrobené z odrůdy Maglioco, které je plné a kořeněné. Z bílých vín doporučujeme sladší víno Greco di Bianco, vyrobené z odrůdy Moscato Bianco, které je typické pro oblast Bianco v Kalábrii. Dalším bílým vínem je Val di Neto Bianco, s lehkou kyselostí a ovocnými tóny.

Tyto pokrmy, dezerty a vína jsou jen některé z mnoha lahůdek, které můžete na své dovolené v Kalábrii ochutnat. Region se pyšní bohatou gastronomickou tradicí, která v sobě spojuje unikátní kombinaci chutí a vlivů z různých kultur.

Závěrem

Calabria není jen dalším italským regionem, je to místo plné kontrastů, překvapení a nezapomenutelných zážitků, které lákají každého, kdo touží objevovat jedinečnou a autentickou stránku Itálie.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku.
Článek „Calabria – přírodní skvost Středomoří“ a další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na