Enzo Ferrari – závodník a zakladatel Ferrari

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Lidé > Enzo Ferrari – závodník a zakladatel Ferrari
Enzo Ferrari

Enzo Ferrari – závodník a zakladatel Ferrari

Enzo Ferrari byl italský automobilový závodník, zakladatel automobilky Ferrari a v neposlední řadě také manažer a zakladatel závodního týmu Scuderia Ferrari.

Rodina

Enzo Ferrari
Enzo Ferrari
Autor: Ferrari

Tento závodník, celým jménem Enzo Anselmo Giuseppe Maria Ferrari se narodil 20. února 1898 v Modeně, kde také dne 14. srpna 1988 zemřel.
V roce 1923 se Enzo oženil s tanečnicí Laurou Garello, se kterou měl syna Alfreda (přezdívaného Dino). Ten se stal automobilovým inženýrem, ale ve věku pouhých 24 let zemřel na následky svalové dystrofie.
Druhého syna Piera měl se svou milenkou Linou Lardi. Piero je známý italský miliardář a obchodník.

Kariéra

Enzo nebyl dobrým studentem a dokončil pouze základní školu. Pomáhal v otcově truhlářské dílně a snil o tom, že se jednou stane operním pěvcem, sportovním novinářem nebo závodním jezdcem.
Po smrti otce a bratra pracoval pro několik strojírenských společností a poté i ve firmě, kde získal zkušenosti s obnovou lehkých nákladních vozidel. Testoval také repasované podvozky a díky tomu se stal zkušeným řidičem. V roce 1919 dostal příležitost jako testovací jezdec ve firmě Costruzioni Meccaniche Nazionali (C.M.N.), která sídlila v Miláně.
V roce 1929 pak založil závodní tým pod záštitou Alfy Romeo, který se později proslavil jako Scuderia Ferrari.
Postupem času Enzo obdržel mnoho titulů. Nejvíce se ale chlubil titulem „strojní inženýr“, které mu bylo uděleno na univerzitě v Bologni v roce 1960. Během svého života byl, mimo jiné, vyznamenán i rytířským řádem (Commendatore dell’Ordine dell Corona).

Automobilová značka, logo a muzeum

Automobilovou značku Ferrari založil Enzo v roce 1947 ve městě Maranello. Při příležitosti vítězství první Gran Prix, mu věnovala hraběnka, Paolina Biancoli (matka slavného italského stíhacího pilota Francesca Baraccy), emblém černého koně, který byl osobním znakem Francesca. Hraběnka řekla Enzovi, aby dal vzpínajícího se koně na své vozy, že mu to přinese štěstí.
Muzeum Museo Enzo Ferrari si můžete prohlédnout v italském městě Modena. Prohlídka je velmi hezká a užijí si ji i ženy :-).

Závěrem

V roce 1988, kdy Enzo zemřel, se měl setkat s papežem Janem Pavlem II., ale bohužel byl už příliš nemocný, tak došlo pouze na telefonát.
Na přání Enza se veřejnost dozvěděla o jeho smrti až po jeho pohřbu, který proběhl pouze v rodinném kruhu. Je pohřben v Modeně na hřbitově San Cataldo vedle svého syna Dina, po kterém pojmenoval několik modelů aut (např. Dino 206, Dino 246 GT nebo Dino 246 GTS).
O tomto slavném závodníkovi a konstruktérovi byl natočen v roce 2003 dokonce i film, s názvem Ferrari.

Nezapomeňte nás sledovat také na facebooku.
Tento a další zajímavé články týkající se Itálie najdete zde.


Sdílej na