Catania – brána k sicilskému dobrodružství

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Catania – brána k sicilskému dobrodružství
Catania - Pescheria - typické deštníky

Catania – brána k sicilskému dobrodružství

Catania – brána k sicilskému dobrodružství – přesně tak se dá nazvat toto město plné zajímavých památek, ležící na východním pobřeží Sicílie. Katánie je druhým největším městem na Sicílii po Palermu. Žije zde trvale téměř 300 000 obyvatel. Město je známé svou bohatou historií, kulturou a vynikající sicilskou kuchyní.

Catania se nachází v blízkosti sopky Etna, a právě s ní se nejvíce pojí historie města. Na mnoha místech si můžete všimnou dlážděných ulic a některých domů šedočerným sopečným kamenem, který je pro tuto oblast typický.

Historie

Catania má dlouhou historii, která sahá až do antických dob. Založili ji Řekové v 8. století př. n. l. a později ji ovládli Římané, Byzantská říše, Normané a další. Historicky byla několikrát zasažena zemětřeseními a výbuchy Etny. Láva ze sopky zaplavila část antického města v roce 1669, a v roce 1693 město postihlo zemětřesení. Byla to právě láva, díky které vzniklo ve městě několik úžasných staveb.

Památky a zajímavosti

Catania - Catedrale di Sant'Agata
Catania – Catedrale di Sant’Agata

V Catánii se nachází řada architektonických pokladů a historických památek, které lákají návštěvníky k objevování krás města. Palazzo San Giuliano představuje ukázku nádherné architektury, která okouzluje svou elegancí a historickou hodnotou. Nedaleko se rozkládá Piazza Università, centrum městského života s univerzitními budovami.

Catania - Fontana dell'Elephante
Catania – Fontana dell’Elephante

Procházka po Via Etnea, hlavní třídě města, provází návštěvníky centrem Katánie a nabízí mnoho možností pro nákupy, stravování a úchvatné výhledy na sopku Etnu. Své kouzlo má i Via Crociferi, malebná ulička lemovaná barokními budovami a kostely z 18. století, která láká svou krásnou architekturou a zvláštní atmosférou.

Catania - Pescheria - typické deštníky
Catania – Pescheria – typické deštníky

Na Piazza del Duomo, centrálním náměstí města, se nachází několik významných památek, včetně katedrály Sant’Agata, Fontány slonů (Fontana dell’Elephante) a paláce Palazzo degli Elefanti.

Na Piazza Dante, nedaleko od rybího trhu Pescheria, se nachází nedokončený kostel San Nicolò, který je jedním z největších svatostánků na Sicílii. Tento historický kostel s pozoruhodnou architekturou představuje významnou sakrální stavbu, jejíž stavba byla zahájena v 17. století.

Catania - Castello Ursino
Catania – Castello Ursino

Castello Ursino, historický hrad postavený v 13. století, se nachází v blízkosti centra Katánie a dnes slouží jako muzeum. Tento impozantní hrad, také známý jako pevnost Fridricha II., poskytuje fascinující pohled na historii města. Procházka jeho hradbami a vnitřními prostorami nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost poznat historické události spojené s Katánií a Sicílií jako celkem. Navíc se zde často konají zajímavé výstavy a kulturní akce, které oživují atmosféru tohoto historického místa.

Závěrem

Catania – brána k sicilskému dobrodružství zcela vystihuje moje prvotní pocity. Na Sicílii jsou 3 hlavní letiště – v Katánii, v Palermu a v Trapani. Z České republiky létá přímý spoj do Katánie, kde naše cesta začala. Musím přiznat, že ve srovnání s ostatními městy pro mě bylo toto město trochu zklamáním, hlavně v prvních chvílích. Cesta do centra města nebyla hezká – všude samé odpadky, špína a neuvěřitelný smrad. Rozhodně žádný pocit bezpečí. Centrum města náš dojem vylepšilo, takže jsme si nakonec i toto město užili a máme na něj pár nezapomenutelných vzpomínek :-).


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na