Sicílie – klenot Středozemního moře

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Sicilia > Sicílie – klenot Středozemního moře
Sicílie - klenot Středozemního moře

Sicílie – klenot Středozemního moře

Italský ostrov Sicílie se rozprostírá na ploše 25 832,39 km2, je domovem pro 4 784 621 obyvatel a právem se dá považovat za klenot Středozemního moře. Sicílie nabízí ohromující přírodní scenérie, výraznou kulturu, neodolatelné kulinářské lahůdky a živou atmosféru sicilských měst, která odrážejí bohatství minulosti a současnosti. Kombinace všech těchto aspektů činí Sicílii neodolatelným místem pro každého cestovatele. Často je zde slyšet sicilština, ale samozřejmě se zde běžně domluvíte italsky a, až na výjimky, i anglicky.

Města a zajímavá místa

Palermo - Palazzo dei Normani
Palermo – Palazzo dei Normani

Hlavním městem Sicílie je divoké Palermo. Určitě doporučujeme navštívit, jednak kvůli sicilské kuchyni a hlavně kvůli atmosféře, kterou toto město nabízí. Nachází se zde také náměstí Piazza Pretoria, které je, díky své fontáně, považováno za jedno z 15 nejkrásnějších náměstí v Itálii. V Palermu je jedno ze tří hlavních letišť. Další letiště najdete v hezkém přístavním městě Trapani, v západní části ostrova. Naopak ve východní části můžete přiletět do Catanie, kde doporučíme pouze historické centrum.

Agrigento - Údolí chrámů
Agrigento – Údolí chrámů

Siracusa, s bohatým historickým dědictvím, zve návštěvníky k procházce starobylými uličkami Ortigie a k obdivování archeologického parku s významnými památkami. Město Messina bylo postaveno na základech starověkého řeckého města Zanklé. Nabízí návštěvníkům impozantní památky, jako je Duomo di Messina s jedinečným mixem normanské, byzantské a arabské architektury. Agrigento, známé jako Ólympos na Sicílii, láká svými úžasnými řeckými chrámy, zatímco v Marsale si užijete spojení historie a vína při návštěvě vinařství a archeologického parku. Ragusa a Modica, dvě krásná barokní města, vás vtáhnou do svých malebných uliček, kde se ztratíte v atmosféře staré Sicílie. Caltanisetta, s pestrou historií a katedrálou zasvěcenou Panně Marii, zve návštěvníky k prozkoumání svých kultivovaných ulic a památek. Každé z těchto měst přináší nezapomenutelné zážitky spojené s bohatou historií a sicilskou pohostinností, což z nich činí neodolatelné destinace pro cestovatele.

Malá města
Noto - katedrála
Noto – katedrála

Specifickým půvabem a unikátní historií vás ale určitě osloví i menší městečka, která rozhodně doporučujeme navštívit. Jedná se například o Noto. Nádherné barokní městečko, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO, vás pohltí svou elegantní atmosférou a historickými památkami. Erice, malé středověké město posazené na kopci, vás vtáhne do své půvabné atmosféry, nabízející úchvatné výhledy na moře. Enna, postavená na vyvýšeném pahorku, láká svým historickým dědictvím a panoramatickými výhledy do okolní krajiny.

Přímořská letoviska
Taormina - Isola Bella
Taormina – Isola Bella
San Vito Lo Capo
San Vito Lo Capo

Sicílie nabízí, mimo jiné, také malebná přímořská letoviska, která lákají návštěvníky svou půvabnou atmosférou a krásnými plážemi. Taormina, obklopená azurovým Tyrhénským mořem, je synonymem pro eleganci a luxus. Starověké divadlo (Teatro Greco) nabízí panoramatické výhledy na Etnu a moře. Cefalù, malebný rybářský přístav s impozantní katedrálou, okouzluje svými úzkými uličkami a jedinečnou kombinací historie a relaxace na plážích. San Vito Lo Capo, s písečnou pláží obklopenou Tyrhénským mořem a úchvatnými horami, přitahuje návštěvníky svou neodolatelnou přírodní krásou a bohatým kulturním dědictvím. Každé z těchto přímořských letovisek nabízí jedinečné a nezapomenutelné zážitky pro milovníky slunce, moře a sicilské gastronomie.

Přírodní krásy a rezervace
Monte Cofano - přírodní rezervace
Monte Cofano – přírodní rezervace

Sicílie je ostrov pohlcený přírodními krásami a odhalujícími se rezervacemi. Je to skvost pro milovníky divoké krajiny a fascinující historie. Přírodní rezervace Zingaro, s nádhernými pěšími stezkami podél tyrhénského pobřeží, vám otevře dveře do světa krystalicky čistých zátok a dramatických útesů. Monte Cofano, malebný hřeben v západní části ostrova, vás zve na nezapomenutelné výhledy na Tyrhénské moře a údolí. Laghetti di Marinello, se svými slanými lagunami a písčitými dunami na severu ostrova, vytváří jedinečné pobřežní ekosystémy.

Taormina - výhled na Etnu
Taormina – výhled na Etnu

Etna, jedna z nejaktivnějších sopek na světě, se tyčí nad krajinou a nabízí neuvěřitelný pohled na vulkanické útvary. Toto impozantní přírodní divadlo, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO, představuje unikátní spojení síly přírody a krásy.

Na opačném konci spektra najdeme archeologické naleziště Eraclea Minoa, kde historie ožívá ve stínu antických ruin a písečných pláží. Toto jedinečné místo spojuje nádherné přírodní scenérie s archeologickými poklady, vytvářející nezapomenutelnou symbiózu Sicílie, ostrova plného kontrastů a překvapení.

Okolní ostrovy

Pokud máte možnost strávit na Sicílii více času, doporučujeme navštívit také okolní ostrovy. Nejenže doplňují krásu Sicílie, ale také nabízejí pestrý mix přírodních zázraků a kultury, který každému návštěvníkovi poskytne nezapomenutelný zážitek.

Liparské ostrovy, též známé jako Aiolské ostrovy (Isole Eolie), jsou skvostným sousoším sedmi sopek, z nichž nejvýraznější je Stromboli s pravidelnými sopečnými erupcemi. Tyto ostrovy, včetně slavného Vulkánu, nabízejí nezapomenutelný mix sopečného kouzla a krásných pláží.

Egadské ostrovy (Isole Egadi), ležící poblíž západního pobřeží Sicílie, jsou tři klenoty – Levanzo, Marettimo a Favignana. S azurovým mořem kolem sebe a malebnými přístavními městečky nabízí tato souostroví relaxaci a klid. Jsou ideální pro ty, kteří si chtějí odpočinout od každodenního ruchu.

Ostrov Pantelleria, umístěný ve Středozemním moři, jihozápadně od Sicílie, vyniká svou jedinečnou kulturou a krajinou. Ostrov je 14 km dlouhý a 9 km široký. S vulkanickým původem a bohatou flórou, včetně vinic a kapradin, je Pantelleria jako samostatný svět.

Sicilská kuchyně

Sicilská kuchyně je ohromující směsicí chutí, která se stala jedním z nejvýznamnějších kulturních pokladů Itálie. Díky své poloze byla sicilská kuchyně ovlivněna mnoha kulturami a tradicemi, což vytvořilo unikátní gastronomický ráz.

Cannoli
Cannoli

Jedním z nejznámějších sicilských pokrmů jsou arancini – smažené rýžové koule plněné ragú nebo sýrem. Dalším tradičním jídlem je caponata siciliana, pikantní směs zeleniny s rajčaty, lilky, olivami a kapary. Pasta alla norma je dalším významným sicilským pokrmem, jedná se o těstoviny s rajčaty, lilky, ricottou a bazalkou.

Mezi další známé pokrmy patří pane con la milza, sendvič s telecími plícemi, sýrem a citronovou šťávou. Ale také například pane cunzato, sicilský sendvič s ančovičkami, sýrem pecorino, rajčátky a česnekovým olejem. Ochutnejte také dezerty jako cannoli, cassata, pignolata či mustazzola siciliana.

V sicilské kuchyni najdete mnoho výborných sýrů. Mezi nejznámější patří Pecorino siciliano, ovčí sýr s výraznou chutí, který se používá v mnoha sicilských receptech. Dále pak Ragusano, tradiční sýr, který se vyrábí v regionu Ragusa a je chráněný značkou DOP (chráněné označení původu).

Sicílie je také známá pro svá lahodná vína. Marsala, slavné dezertní víno, se vyrábí na západním pobřeží ostrova a používá se jak při vaření, tak ke konzumaci. Moscato di Pantelleria je sladké víno s intenzivní ovocnou vůní. Etna Bianco je bílé víno, které pochází z vinic rostoucích na úbočí sopky Etna, a vyznačuje se svěží a minerální chutí. Nero d’Avola je typické sicilské červené víno s výraznými ovocnými a kořeněnými tóny.

Sicilský znak

Sicilský znak - triskelion
Sicilský znak – triskelion

Známý sicilský znak s třemi nohami, kterému se říká triskelion nebo trinacria, je silným symbolem spojeným s bohatou historií a kulturou Sicílie. Tento unikátní symbol zobrazuje tři nohy, vytvářející dojem pohybu. Přestože původ triskelionu je starověký a jeho význam může být interpretován různě, je obecně považován za symbol síly, ochrany a přeměny.

Symbol triskelionu je dnes běžně nalezen na vlajkách, špercích, keramice a dalších sicilských uměleckých dílech. Představuje výrazné spojení s identitou Sicílie a je nesmírně důležitým prvkem v uchování a zdůraznění jedinečnosti tohoto krásného italského ostrova.

Italská mafie

Italská mafie, známá také jako „La Cosa Nostra,“ představuje temnou stránku italské společnosti a zločinné organizace s hlubokými historickými kořeny. Mafie vznikla na přelomu 19. a 20. století na Sicílii a postupně se rozšířila do různých částí Itálie. Praktikuje organizovaný zločin, včetně vydírání, obchodu s drogami, nelegálního hazardu a vražd.

Mafie má vliv na místní politiku, ekonomiku a společnost, často prostřednictvím korupce a vydírání. Ačkoli byly dosaženy určité úspěchy při rozbití některých klanů, boj s mafií je pro italské orgány stále dlouhodobým úkolem.

Sicilské suvenýry

Sicilské suvenýry - Testa di Moro
Sicilské suvenýry – Testa di Moro

Sicílie, s bohatou tradicí a uměleckým dědictvím, nabízí typické suvenýry, které září autentičností sicilské kultury. Mezi nejpopulárnější patří „la pigna“ neboli šiška, známá jako ochranný symbol a talisman přinášející štěstí. Dalšími výraznými suvenýry jsou pestrobarevné keramické předměty, včetně slavných „sicilských sluníček.“ Tyto malé sluneční disky se často zdobí tradičními motivy a představují sluneční energii spojenou s jasností a radostí sicilského života. Tyto suvenýry zdobí nejen domovy návštěvníků, ale také s sebou nesou hřejivý kousek sicilské vášně a kultury.

Sicilské suvenýry - pupi siciliani
Sicilské suvenýry – pupi siciliani

Při objevování Sicílie zcela určitě narazíte také na tzv. Maurské hlavy, známé v italštině jako „Teste di Moro“. Jsou to tradiční sicilské keramické sošky představující stylizovanou hlavu muže nebo ženy. Tento suvenýr má kořeny v historii a výrazně odkazuje na stopy sicilského kulturního smíšení s arabským a severoafrickým vlivem, zejména v období maurské nadvlády v 9. a 10. století.
Maurské hlavy jsou symbolem ochrany a štěstí a jsou často umisťovány v domácnostech nebo na veřejných místech jako talismany. Kromě keramických variant lze najít i sošky vyrobené z různých materiálů, včetně kovu nebo dřeva. Tyto sošky se obvykle vyrábějí v různých velikostech a barevných provedeních, čímž poskytují širokou škálu možností pro nákup a sběratelský zájem.

Poslední dobou jsou opět čím dál více populární loutky – Pupi siciliani. Jedná se o loutky, které představují hrdiny a rytíře z loutkové opery (Opera di Pupi). Ta je součástí kulturního dědictví UNESCO.

Závěrem

Jak vidíte, Sicílie se zcela jistě dá považovat za klenot Středozemního moře. Nabízí návštěvníkům smyslný zážitek plný kontrastů, od divokých vulkanických plání po úchvatná historická města. Ať už se potápíte v azurovém moři, procházíte úzkými uličkami starobylých měst a vesnic, nebo ochutnáváte lahodné sicilské speciality, každý okamžik je jedinečným zážitkem. Sicílie není jen bodem na mapě. Je to živá historická památka, která s otevřenou náručí přivítá všechny, kdo se odhodlají objevit její nekonečné bohatství.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na