Giacomo Girolamo Casanova – italský svůdník

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Lidé > Giacomo Girolamo Casanova – italský svůdník
Giacomo Girolamo Casanova

Giacomo Girolamo Casanova – italský svůdník

Giacomo Girolamo Casanova
Giacomo Girolamo Casanova – italský svůdník

Giacomo Girolamo Casanova je nejznámější italský svůdník a jisté podvědomí o něm má snad každý. K tomuto titulu mu dopomohlo především jeho charisma, výřečnost, šarm a inteligence. Giacomo byl velmi zkušený cestovatel a dobrodruh, svého času také informátor, právník, intrikán a spisovatel.

Rodina

Giacomo se narodil 2. dubna 1725 v Benátkách, v severní Itálii, do herecké rodiny. Ovšem zlí jazykové tvrdí, že byl nemanželským synem. Jeho pravý otec měl být údajně tanečník. Sám Giacomo měl 2 děti – dceru jménem Leonida Castelli, a syna, který se jmenoval Cesarino Lanti.

Zajímavosti

Vystudoval právo na univerzitě v Padově a živil se, mimo jiné, hrou na housle v jednom z benátských divadel. V 25 letech se přestěhoval do Paříže, kde se naučil francouzsky. Během svého pestrého života procestoval velkou část světa a na spoustě míst zanechal milenky, kterým nakonec zbyly jen oči pro pláč.

Za své společensky nevhodné chování byl dokonce několikrát vězněn. Z jednoho velmi střeženého benátského vězení se mu podařilo utéct a později o tom napsal svou knihu „Historie mého úniku z vězení„.

Odchod z Benátek a působení na zámku Duchcov

Zámek Duchcov
Zámek Duchcov,
foto: Zámek Duchcov

V roce 1774 se vrátil do Benátek, ale místní šlechta ho v roce 1783 donutila opustit Benátky navždy. Útočiště našel nejprve ve Vídni, ale posledních 13 let strávil jako knihovník na zámku Duchcov, pod ochranou hraběte z Valdštejna. S místními obyvateli si příliš nerozuměl a žil tady tak velmi nudný život. Dopisoval si s některými ze svých bývalých milenek a napsal své nejznámější dílo „Dějiny mého života“. Originál napsal z velké části ve francouzštině, protože tehdy byla nejrozšířenějším jazykem v Evropě. A Giacomo Casanova chtěl po sobě zanechat tento odkaz, který nám tak přibližuje dobu, ve které žil, a kde popisuje svá milostná dobrodružství.

Úmrtí

Giacomo Casanova zemřel dne 4. června 1798, ve věku 73 let. Poslední dny pro něj byly velkým utrpením a smrt se stala jeho vysvobozením. Je pochován na místním hřbitově, ale jeho hrob se bohužel nedochoval.

Odkazy na život Casanovy

O životě Casanovy bylo natočeno několik filmů. Například v roce 1976 režisérem Federicem Fellinim, dále v roce 2005 s Heathem Ledgerem v hlavní roli, a několik dalších.


 

O dalších osobnostech a jiných zajímavostech si můžete přečíst na našich webových stránkách zde.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Sdílej na