Valentino Rossi – italský motocyklový závodník

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Lidé > Valentino Rossi – italský motocyklový závodník
Valentino Rossi

Valentino Rossi – italský motocyklový závodník

Valentino Rossi je italský motocyklový závodník, který se stal mistrem světa závodních silničních motocyklů již 9x. Tento sympatický a charismatický Ital se narodil 16. února 1979 ve městě Urbino, které se nachází v regionu Marche, ve střední Itálii.

Osobní život a rodina

Valentino Rossi
Valentino Rossi
Foto zdroj: sportstar.thehindu.com

Valentino zdědil vášeň pro motocykly po svém otci. Graziano Rossi byl také úspěšným motocyklovým jezdcem. Maminkou Valentina je Stefania Palma, která měla později dalšího syna s novým partnerem. Luca Marini (nar. 10. srpna 1997), bratr Valentina, je též motocyklovým závodníkem. Valentinova mladší sestra se jmenuje Clara Rossi.

Valentino hrál v dětství na kytaru a také hodně fotbal. Dodnes je jeho oblíbeným fotbalovým týmem Inter Milan. Podle maminky byly motorky příliš nebezpečné, tak si přála, aby Valentino chodil na fotbalovou školu, ale ten nakonec zůstal u motorismu. A dobře udělal :-).
Přestože vyšla Valentinova autobiografie a několik biografií, svoje soukromí si Valentino přísně střeží. Říká o sobě, že nemá rád formální oblečení a nemá rád nudu v práci. Proto se stále usmívá a vtipkuje. Jako správný Ital si rád užívá sluníčka, nejlépe když vypluje na lodi na moře. To je jedna z jeho vášní. Žije v Londýně a už od malička považuje želvu jako svého maskota. Tenkrát poprosil maminku, aby mu sehnala želvičku s přísavkami, kterou by si mohl dát na helmu, aby mu přinesla štěstí. Později si ji nechal vytetovat i pod pupík na levý bok.
Málokdo také ví, že Valentino rád chodí v noci do boxů, aby strávil nějaký čas se svou motorkou. Rád si sám zkontroluje, jestli je vše tak, jak má být – včetně nálepek na motorce 🙂

Kariéra

Valentino Rossi
Valentino Rossi

Valentinovy kariérní úspěchy jsou ohromující. V době své největší slávy byl jedním z nejvíce vydělávajících sportovců. Během své kariéry se stal 9x mistrem světa silničních motocyklů. Z toho 7x v královské kubatuře MotoGP. Zbylé dva tituly pak získal ve třídě 125 a 250.
První Grand Prix vyhrál, když mu bylo 17 let. V 18 letech získal světový titul a první MotoGP vyhrál ve 22 letech. Ve dvou letech měl svůj první motorbike. Později mu otec pořídil motokáru a poté i minimotorku, se kterou vyhrál několik oblastních závodů, když mu bylo 12 let. Od 14 let jezdil ve třídě 125.
Během své kariéry si prošel několika přezdívkami – Rossifumi (protože byl velkým fandou japonských jezdců) nebo Valentinik (která pocházela z jeho oblíbené postavičky Kačera Donalda). Dnes ho známe pod přezdívkou The Doctor, která má více významů. Jeho otec tvrdí, že doktor, je někdo důležitý. Někdo, kdo má respekt. Valentino ovšem na toto téma často vtipkuje a říká, že díky častému výskytu tohoto příjmení v Itálii, je v Itálii mnoho lékařů, kteří se jmenují právě Rossi.

Valentino je velmi talentovaný jezdec. Když v r. 2006 testoval Formuli 1, byl o pouhou sekundu pomalejší než Michael Schumacher. Po delším tréninku dokonce jen o půl sekundy pomalejší. Klidně by mohl přejít do Formule a obstát v konkurenci.

Kromě silničních motocyklů a formulí je Valentino Rossi také nadšencem do rallye. Zúčastnil se, mimo jiné, řady závodů Rally Monza, kde dokonce několikrát zvítězil.

Závěrem

Italský motocyklový závodník Valentino Rossi je bezpochyby talentovaný italský jezdec. O jeho kariérním životě bylo natočeno dokonce i několik dokumentárních filmů – Moto GP: v zajetí rychlosti (2003); Nejrychlejší (2011); Why We Ride (2013); Až na vrchol (2015) a další.


 

O dalších osobnostech a jiných zajímavostech si můžete přečíst na našich webových stránkách zde.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Sdílej na