Luciano Pavarotti – italský operní tenorista

Luciano Pavarotti – italský operní tenorista
Luciano Pavarotti byl italský operní tenorista se silným hlasem s jedinečným zbarvením. Byl označován za jednoho z nejlepších tenorů 20. století a zaslouženě se mu přezdívalo „Král vysokého C“. Měl rád i popovou a rockovou hudbu, které se později také věnoval, a spolupracoval například s Bryanem Adamsem, Stingem a U2. Stal se tak zářivou osobností a nejuznávanějším tenoristou všech dob.
Osobní život a rodina

Foto: www.khmertube.net
Luciano Pavarotti se narodil 12. 10. 1935 v Modeně, v severní části regionu Emilia – Romagna, kde dne 6. 9. 2007 také zemřel. Talent zdědil po otci, který sice pracoval jako pekař, ale byl zároveň amatérským zpěvákem, a tak vedl Luciana k hudbě už od mládí.
Luciano se oženil celkem dvakrát. Svou první ženu (Adua Veroni) potkal, když mu bylo 17 let a byla to láska na první pohled. Vzali se v roce 1961 a měli spolu tři dcery – Lorenza, Cristina a Giuliana. Manželství trvalo až do roku 2000. O tři roky později si vzal svou bývalou osobní asistentku Nicolettu Mantovani, se kterou měl dceru Alici a syna Riccarda (ten se ale bohužel narodil mrtvý).
Ke konci svého života vyučoval Luciano Pavarotti zpěv v Modeně zdarma.
V roce 2006 mu byla diagnostikována rakovina slinivky břišní. Podstoupil náročnou operaci břicha, ale nakonec této zákeřné nemoci o rok později, podlehl. Pohřeb se konal v katedrále v Modeně, odkud byl převezen do rodinné krypty, vzdálené přibližně 10 km od Modeny.
Kariéra
Zpěvu se věnoval Luciano Pavarotti od mládí, amatérsky byl aktivní od svých dvaceti let. Účinkoval v menších regionálních operních domech a v roce 1961 přišel zlomový okamžik, kdy ztvárnil roli Rodolfa v opeře La bohème, od skladatele Giaccoma Pucciniho. Následně získal mnoho angažmá v Amsterdamu, Curychu, Londýně, Vídni a v USA. V roce 1965 byl požádán, aby zpíval ve slavné opeře La Scala v Miláně. Pavarottiho sláva rostla také díky tomu, že se operní přenosy vysílaly v televizi. V roce 1978 získal svou první Grammy Awards. Později jich přibylo ještě dalších pět. Čtyři Grammy Awards získal jako sólista a další dvě pak ve spolupráci s jinými umělci.
Časem došlo k uskupení „I Tre Tenori“ (Luciano Pavarotti, José Carreras a Plácido Domingo), kteří v roce 1990 uspořádali v rámci fotbalového mistrovství světa v Římě koncert, který měl obrovský úspěch.
Luciano Pavarotti prodal přes 100 milionů desek. Nejprodávanějším klasickým albem všech dob se stalo album „3 Tenors“.
Do repertoáru Luciana Pavarottiho se řadí skladby jako jsou „O sole mio“, „La Donna È Mobile“ nebo „Nessun dorma“, která byla závěrečnou skladbou, kterou zazpíval při příležitosti zimních olympijských her v Turíně v roce 2006.
Charita
Mezi lety 1992 – 2003 se Luciano hodně věnoval charitě a pořádal tak koncerty „Pavarotti & Friends“, kde vydělané peníze putovaly na různé dobročinné účely. Na těchto koncertech se spojoval se zpěváky napříč celým hudebním průmyslem – např. Andrea Bocelli, Bryan Adams, James Brown, Jon Bon Jovi, Laura Pausini, Deep Purple, Barry White a další.
Muzeum a film
Luciano Pavarotti – italský operní tenorista má i své muzeum. To se nachází přímo v Modeně, v jeho domě. Každý centimetr v domě odráží živou osobnost tohoto umělce a majitele domu. V muzeu si můžete prohlédnout obrazy, fotografie či dopisy od slavných přátel jako byl Bono, Frank Sinatra nebo princezna Diana. (více na stránkách muzea ZDE).
O tomto úžasném muži byl v roce 2019 natočen dokonce i dokumentární, životopisný a hudební film, který se jmenuje Pavarotti.
O dalších osobnostech a jiných zajímavostech si můžete přečíst na našich webových stránkách zde.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.