4 významní italští vědci
4 významní italští vědci
Tito 4 významní italští vědci – básník a filozof Lucretius, římský lékař Galénos, vědec Marcello Malpighi a italský fyzik Enrico Fermi, jsou známí po celém světě pro své přínosy v oblastech vědy a technologie. Tyto osobnosti jsou důležitou součástí italského kulturního dědictví a svým výzkumem ovlivnily celosvětový vývoj vědy a medicíny. Slyšeli jste už o některém z nich? Pojďme se společně podívat, na čem se podíleli.
Lucretius
Tento římský básník a filozof se narodil kolem roku 99 př. n. l. jako Titus Lucretius Carus. Proslavila ho zejména epická báseň De Rerum Natura (O povaze věcí), kterou napsal 5 let před svou smrtí. Cílem tohoto díla byla filozofická myšlenka, která měla lidi zbavit strachu z různých pohrom, bohů či smrti. Měla lidi přivést k tomu, aby v životě našli svou cestu ke štěstí. Jeho teorie se stala základem moderní fyziky. V roce 55 př. n. l., tedy ve svých 44 letech, spáchal Lucretius sebevraždu.
Galénos
Proslavil se svými výzkumy anatomie, fyziologie a patologie lidského těla. Díky tomuto římskému lékaři a filozofovi víme, jak fungují ledviny. Díky pitvám, které prováděl na zvířatech, Galénos zjistil, že vážné poškození míchy a nervů vede k ochrnutí. Narodil se kolem roku 129 n. l. Ve svých 28 letech působil jako lékař v gladiátorské škole. O pět let později působil v Římě jako dvorní lékař císaře Marka Aurelia. Zemřel zřejmě v roce 199 n. l, tedy ve svých 70 letech. Dodnes je Galénos považován za jednoho z nejvýznamnějších lékařů v antickém Římě.
Marcello Malpighi
Významný italský anatom a fyziolog, který se proslavil objevy v mikroskopické anatomii. Narodil se v roce 1628 poblíž Boloně, v severní Itálii (region Emilia-Romagna), a proslavil se také svým výzkumem vývoje kuřete ve vajíčku. Objevil tak kapiláry a popsal vnitřní strukturu plic a kůže. Po Malphigim jsou také pojmenovány některé části orgánů. Zemřel ve svých 66 letech v Římě, ve střední Itálii (region Lazio).
Enrico Fermi
Italský fyzik, Enrico Fermi, se narodil 29. 9. 1901 v Římě, ve střední Itálii (region Lazio). Proslavil se svými příspěvky v oblasti jaderné fyziky. Fermi byl prvním, kdo vytvořil řízenou jadernou řetězovou reakci. Tento objev položil základy pro výrobu atomové bomby a jaderné energie. V 37 letech získal Nobelovu cenu za své práce na umělém přeměňování prvků jadernou cestou. Fermiho práce položily základy pro vývoj jaderné fyziky a jaderné energetiky. Zemřel ve věku 53 let v Chicagu, v USA.
Závěrem
Tyto osobnosti jsou dokonalým příkladem toho, jaký vliv může mít jednotlivec na celosvětový vývoj vědy a technologie. Jejich přínosy jsou nepřehlédnutelné a zanechaly nevymazatelnou stopu v italské historii.
O dalších osobnostech a jiných zajímavostech si můžete přečíst na našich webových stránkách zde.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.