Novara – druhé největší město regionu Piemonte

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Novara – druhé největší město regionu Piemonte
Novara - druhé největší město regionu Piemonte

Novara – druhé největší město regionu Piemonte

Novara je druhé největší město regionu Piemonte, co se počtu obyvatel týče (101 241 obyvatel k 30. 9. 2022). Rozlohou (103,05 km2) je ovšem o něco menší než Asti. Město Novara se nachází v severní Itálii, necelých 100 km severovýchodně od hlavního města regionu Piemonte, Turína. A také přibližně 53 km jihozápadně od Milána (region Lombardia). Uvádí se, že zde panuje zvláštní atmosféra, kombinace piedmontské přísnosti a milánského života. Co je na tom pravdy budete muset vyzkoušet sami :-).

Velmi stručná historie

Novara - druhé největší město regionu Piemonte
Novara – druhé největší město regionu Piemonte

Město bylo založeno jako kolonie okolo roku 89 př. n. l. Bylo ovšem několikrát zničeno, drancováno, dobyto a obléháno. V dávných dobách vedla okolo města zeď o obvodu 2200 metrů. Dnes už ale obklopují historické centrum stromové aleje. Novara se stala strategicky zajímavým místem. Letiště Malpensa je vzdálené přibližně 45 minut jízdy autem a v blízkosti města je vybudovaná slušná dálniční i železniční síť.

Památky a zajímavosti

Novara - Basilica di San Gaudenzio
Novara – Basilica di San Gaudenzio

Historie a tradice se setkávají v centru města, které má tvar pětiúhelníku. Zachovává si své starověké uspořádání s malými náměstími a s dlážděnými uličkami. Dominuje mu Basilica di San Gaudenzio, jehož kupole je mistrovským dílem Alessandra Antonelliho. Bazilika pochází ze 17. století a je nejvýznamnější památkou města. Přilehlá zvonice je vysoká 121 metrů. Součástí komplexu je také Museo Cupola San Gaudenzio.

Další nepřehlédnutelnou stavbou je Cattedrale di Santa Maria Assunta (Duomo di Novara), která se nachází na Piazza della Repubblica. Jedná se o novější stavbu ve městě, protože pochází až z 2. poloviny 19. století. Uvnitř je k vidění nádherná podlahová mozaika. A na témže náměstí je zároveň i nejstarší budova ve městě – raně křesťanské Battistero (baptisterium), které pochází z 5. století a je součástí katedrály.

Skvělým prostředím pro kulturní i nekulturní akce poskytuje nádvoří komplexu Broletto, který tvoří čtyři budovy. V době svého vzniku to bylo místo, kde se odehrávaly všechny nejdůležitější události veřejného života.

Další symbolickou budouvou města je Palazzo Natta Novara se středověkou věží z 2. poloviny 13. století.

A nesmíme zapomenout ani na jeden z hlavních bodů města – Castello Visconteo-Sforzesco. Kromě obrany města, sloužila pevnost několik let (až do roku 1973) jako vězení. Nyní je ovšem místem, kde se konají různé koncerty, výstavy a další události.

Závěrem

Město Novara má určitě co nabídnout. Při procházce městem narazíte také na různá místa, kde se vyskytují římské pozůstatky. Například na Via Paolo Solaroli, na náměstí Piazza Cavour, na Via Bescapè a další. Neváhejte a pokud budete mít možnost, navštivte při svých cestách po Itálii také toto italské město.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Zdroj: oficiální stránky města Novara

Sdílej na