Italské značky aut a automobilky

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Ostatní > Italské značky aut a automobilky
Fiat

Italské značky aut a automobilky

Když se řekne italské značky aut a automobilky, určitě vás napadnou ty nejznámější, jako například Ferrari, Maserati, Lamborghini, Alfa Romeo, Fiat a další. Pojďme se společně podívat na uvedené značky a něco málo se o nich dozvědět.

Abarth

Abarth
Abarth

Italská značka Abarth byla založena v Bologni, v roce 1949 rakouským automobilovým designérem Karlem Abarthem (později Carlo Abarth). V současné době sídlí v Turíně. Štír ve znaku se vztahuje ke znamení zvěrokruhu, ve kterém se Karl narodil.
Původně výrobce závodních automobilů později rozšířil svou činnost o výrobu výfuků a tuningových kitů. V současnosti je společnost stoprocentní dceřinou společností společnosti FCA Italy, která je součástí společnosti Fiat Chrysler Automobiles. Od roku 2007 vystupuje pod názvem Abarth & C. SpA a zabývá se výrobou a marketingem sportovních verzí a vývojem vozů FIAT, pod značkou Abarth.
Více o autech této značky si můžete přečíst na oficiálních stránkách, v české verzi na www.abarth.cz.

Alfa Romeo

Alfa Romeo
Alfa Romeo

Automobilku Alfa Romeo založil v Miláně, v roce 1910 italský inženýr, podnikatel a senátor Nicola Romeo. Byl zároveň majitelem firmy Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (ALFA), která navazovala na vznik automobilky Alfa Romeo.
Alfa Romeo momentálně sídlí v Turíně a je součástí společnosti Fiat Chrysler Automobiles.
V Miláně si můžete prohlédnout Alfa Romeo Museum.
Více o autech Alfa romeo si můžete přečíst na oficiálních stránkách, v české verzi na www.alfaromeo.cz.

Ferrari

Ferrari
Ferrari

Automobilku Ferrari založil ve městě Maranello, v roce 1947 automobilový závodník Enzo Ferrari. V tomto městě je dodnes oficiální sídlo společnosti. Kancelář ale mají také v regionu Emilia-Romagna, konkrétně ve městě Modena, kde můžete najít i Enzo Ferrari Museum. Nádherná budova, na které se podílel mimo jiné i český architekt Jan Kaplický.
Automobilka Ferrari je mimo jiné známá ze závodů Grand Prix Formule 1. Soutěžili již na více než 900 velkých cenách a jsou jediným konstruktérem, který se zúčastnil všech sezón Formule 1.
Více o automobilce Ferrari si můžete přečíst na oficiálních stránkách, v anglickém jazyce na www.ferrari.com.

Fiat

Fiat
Fiat

Automobilku Fiat založil v Turíně, v roce 1899 podnikatel Emanuele Cacherano di Bricherasio. V Turíně sídlí automobilka dodnes a od roku 2014 je také součástí společnosti Fiat Chrysler Automobiles.
Název Fiat je utvořen z prvních písmen názvu Fabbrica Italiana Automobili Torino. V Turíně najdete i muzeum Fiat, nazváno Heritage Hub. Kromě Fiatu zde uvidíte i vozy spadající do skupiny Fiat – Abarth, Alfa Romeo a Lancia.
O automobilce Fiat si můžete více přečíst na oficiálních stránkách v anglickém jazyce na www.fiat.com.

Iveco

Automobilka Iveco byla založena v roce 1975, kdy se sloučilo pět evropských společností. Jako většina automobilek sídlí v Turíně, kde vyrábí autobusy, užitková vozidla, speciální hasičská a terénní vozidla, motory a podobně.
Více o společnosti Iveco a jejich vozidlech si můžete přečíst i v českém jazyce na www.iveco.com.

Lamborghini

Lamborghini
Lamborghini

Automobilku Lamborghini založil v roce 1963 italský podnikatel Ferruccio Lamborghini. Sídlí v malém městě Sant’Agata Bolognese u města Bologna, v regionu Emilia-Romagna. Vyrábí sportovní a závodní automobily. V současné době spadá Lamborghini pod koncern Volkswagen. Museum Lamborghini si můžete prohlédnout v Bologni.
Více informací o automobilce Lamborghini si můžete přečíst na oficiálních stránkách www.lamborghini.com.

Lancia

Lancia
Lancia

Automobilku Lancia založil v roce 1906 italský konstruktér a také automobilový závodník Vincenzo Lancia. Společnost sídlí v Turíně a je součástí společnosti Fiat Chrysler Automobiles.
Společnost se v minulosti hodně angažovala v ralley a také vyráběla užitková vozidla, autobusy a vojenská vozidla. Tuto výrobu později převzala společnost Iveco.
Více informací se můžete dočíst na oficiálních stránkách www.lancia.com.

Maserati

Maserati
Maserati

Automobilku Maserati založili bratři Maserati v roce 1914, kteří byli automobiloví nadšenci, konstruktéři a závodníci. Také tato společnost je vlastněna společností Fiat Chrysler Automobiles, ale sídlí v Modeně, kde si můžete prohlédnout i muzeum těchto sportovních a závodních automobilů.
Více si můžete přečíst v anglickém jazyce na www.maserati.com.

Pagani

Pagani
Pagani

Automobilku Pagani založil v roce 1992 italský inženýr a obchodník Horacio Pagani. Společnost sídlí v menší vesnici San Cesario sul Panaro, která se nachází mezi Bolognou a Modenou. Zakladatel dříve pracoval ve společnostech Renault a Lamborghini, ale poté se rozhodl vyrábět vlastní sportovní vozy. Továrnu a muzeum si můžete prohlédnout s průvodcem v místě sídla společnosti.
Více se dozvíte na oficiálních stránkách společnosti Pagani na www.pagani.com.

 
Sdílej na