Italské značky aut a automobilky

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Ostatní > Italské značky aut a automobilky
Fiat

Italské značky aut a automobilky

Když se řekne italské značky aut a automobilky, určitě vás napadnou ty nejznámější, jako například Ferrari, Maserati, Lamborghini, Alfa Romeo, Fiat a další. Pojďme se společně podívat na uvedené značky a něco málo se o nich dozvědět.

Abarth

Abarth
Abarth

Italská značka Abarth byla založena v Bologni, v roce 1949 rakouským automobilovým designérem Karlem Abarthem (později Carlo Abarth). V současné době sídlí v Turíně. Štír ve znaku se vztahuje ke znamení zvěrokruhu, ve kterém se Karl narodil.
Původně výrobce závodních automobilů později rozšířil svou činnost o výrobu výfuků a tuningových kitů. V současnosti je společnost stoprocentní dceřinou společností společnosti FCA Italy, která je součástí společnosti Fiat Chrysler Automobiles. Od roku 2007 vystupuje pod názvem Abarth & C. SpA a zabývá se výrobou a marketingem sportovních verzí a vývojem vozů FIAT, pod značkou Abarth.
Více o autech této značky si můžete přečíst na oficiálních stránkách, v české verzi na www.abarth.cz.

Alfa Romeo

Alfa Romeo
Alfa Romeo

Automobilku Alfa Romeo založil v Miláně, v roce 1910 italský inženýr, podnikatel a senátor Nicola Romeo. Byl zároveň majitelem firmy Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (ALFA), která navazovala na vznik automobilky Alfa Romeo.
Alfa Romeo momentálně sídlí v Turíně a je součástí společnosti Fiat Chrysler Automobiles.
V Miláně si můžete prohlédnout Alfa Romeo Museum.
Více o autech Alfa romeo si můžete přečíst na oficiálních stránkách, v české verzi na www.alfaromeo.cz.

Ferrari

Ferrari
Ferrari

Automobilku Ferrari založil ve městě Maranello, v roce 1947 automobilový závodník Enzo Ferrari. V tomto městě je dodnes oficiální sídlo společnosti. Kancelář ale mají také v regionu Emilia-Romagna, konkrétně ve městě Modena, kde můžete najít i Enzo Ferrari Museum. Nádherná budova, na které se podílel mimo jiné i český architekt Jan Kaplický.
Automobilka Ferrari je mimo jiné známá ze závodů Grand Prix Formule 1. Soutěžili již na více než 900 velkých cenách a jsou jediným konstruktérem, který se zúčastnil všech sezón Formule 1.
Více o automobilce Ferrari si můžete přečíst na oficiálních stránkách, v anglickém jazyce na www.ferrari.com.

Fiat

Fiat
Fiat

Automobilku Fiat založil v Turíně, v roce 1899 podnikatel Emanuele Cacherano di Bricherasio. V Turíně sídlí automobilka dodnes a od roku 2014 je také součástí společnosti Fiat Chrysler Automobiles.
Název Fiat je utvořen z prvních písmen názvu Fabbrica Italiana Automobili Torino. V Turíně najdete i muzeum Fiat, nazváno Heritage Hub. Kromě Fiatu zde uvidíte i vozy spadající do skupiny Fiat – Abarth, Alfa Romeo a Lancia.
O automobilce Fiat si můžete více přečíst na oficiálních stránkách v anglickém jazyce na www.fiat.com.

Iveco

Automobilka Iveco byla založena v roce 1975, kdy se sloučilo pět evropských společností. Jako většina automobilek sídlí v Turíně, kde vyrábí autobusy, užitková vozidla, speciální hasičská a terénní vozidla, motory a podobně.
Více o společnosti Iveco a jejich vozidlech si můžete přečíst i v českém jazyce na www.iveco.com.

Lamborghini

Lamborghini
Lamborghini

Automobilku Lamborghini založil v roce 1963 italský podnikatel Ferruccio Lamborghini. Sídlí v malém městě Sant’Agata Bolognese u města Bologna, v regionu Emilia-Romagna. Vyrábí sportovní a závodní automobily. V současné době spadá Lamborghini pod koncern Volkswagen. Museum Lamborghini si můžete prohlédnout v Bologni.
Více informací o automobilce Lamborghini si můžete přečíst na oficiálních stránkách www.lamborghini.com.

Lancia

Lancia
Lancia

Automobilku Lancia založil v roce 1906 italský konstruktér a také automobilový závodník Vincenzo Lancia. Společnost sídlí v Turíně a je součástí společnosti Fiat Chrysler Automobiles.
Společnost se v minulosti hodně angažovala v ralley a také vyráběla užitková vozidla, autobusy a vojenská vozidla. Tuto výrobu později převzala společnost Iveco.
Více informací se můžete dočíst na oficiálních stránkách www.lancia.com.

Maserati

Maserati
Maserati

Automobilku Maserati založili bratři Maserati v roce 1914, kteří byli automobiloví nadšenci, konstruktéři a závodníci. Také tato společnost je vlastněna společností Fiat Chrysler Automobiles, ale sídlí v Modeně, kde si můžete prohlédnout i muzeum těchto sportovních a závodních automobilů.
Více si můžete přečíst v anglickém jazyce na www.maserati.com.

Pagani

Pagani
Pagani

Automobilku Pagani založil v roce 1992 italský inženýr a obchodník Horacio Pagani. Společnost sídlí v menší vesnici San Cesario sul Panaro, která se nachází mezi Bolognou a Modenou. Zakladatel dříve pracoval ve společnostech Renault a Lamborghini, ale poté se rozhodl vyrábět vlastní sportovní vozy. Továrnu a muzeum si můžete prohlédnout s průvodcem v místě sídla společnosti.
Více se dozvíte na oficiálních stránkách společnosti Pagani na www.pagani.com.

 

Závěrem

Ať už máte rádi italská auta nebo je Itálie vaše srdcovka, je bezva to dát najevo. Třeba stylovou 3D samolepkou na auto nebo samolepkou ve tvaru skvrny v italských barvách.

Další zajímavé články najdete na našich stránkách zde.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Sdílej na