Emilia-Romagna – ráj labužníků

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Emilia - Romagna > Emilia-Romagna – ráj labužníků
Emilia-Romagna - ráj labužníků

Emilia-Romagna – ráj labužníků

Region Emilia-Romagna je ráj labužníků a nejen to. Region, který se nachází z větší části v severní Itálii a částečně ve střední Itálii je také známou kolébkou umění. Okolní regiony, jako například Lombardia, Toscana či Veneto, jsou sice turisty mnohem navštěvovanější, ale Emilia-Romagna nabízí také mnoho zajímavostí a atrakcí. Ty jsou navíc poměrně snadno dostupné díky tepně Via Emilia, táhnoucí se skrz téměř celý region.

Města a zajímavá místa

Bologna - Due Torri
Bologna – Due Torri

Hlavním městem regionu a zároveň gastronomickou metropolí je krásné „červené“, respektive „oranžové“ město Bologna.

Hned tři města regionu Emilia-Romagna získala uznání světového dědictví UNESCO, díky historickému odkazu, jež je činí světovými unikáty. Jedná se o měst Ravenna, s křesťanskými a byzantskými památkami, dále renesanční město Ferrara, s působivým historickým centem a město Modena, s katedrálou a věží Ghirlandina, která se považuje za zázrak románské architektury.

Modena - Duomo
Modena – Duomo; Foto zdroj: www.awayandfar.com

Dále doporučujeme navštívit nejsevernější a nejzápadnější město regionu – Piacenza, které se nachází v centru Pádské nížiny. Toto klidné město se nachází necelou hodinu cesty autem z Milána.
Krásné památky najdete také ve městě Faenza, které je proslavené místní keramikou. Jako „město trikolóry“ je zase označováno město Reggio Emilia, které je ideální navštívit spíše na jaře nebo na podzim. Na konci 18. století zde byl přijat prapor, který se později stal státní vlajkou.

San Marino - pevnost
San Marino – pevnost

Největším italským přímořským letoviskem je Rimini. Je oblíbené nejen u Čechů, ale také u samotných Italů. Pouhých 20 km odtud můžete navštívit San Marino, 3. nejmenší evropský stát.

Kuchyně regionu Emilia-Romagna

Parmiggiano Reggiano
Parmiggiano Reggiano

Emilia-Romagna se dá považovat, nejen díky Boloni, za kulinářské centrum celé Itálie. Celosvětově ho proslavila také Parma, která je rodištěm proslulé parmské šunky a vynikajícího parmezánu. Sýr Grana padano vznikl v Pádské nížině, do které spadá i region Emilia Romagna. Často se zde setkáte s čerstvými vaječnými těstovinami, jako jsou tagliatelle, tortellini, tortelloni, lasagne a ravioli. A nesmíme zapomenout ani na vyhlášený balzamikový ocet, který pochází z Modeny. Milovníci italských uzenin a masných výrobků si také přijdou na své. Kromě již zmíněného prosciutta, je tradiční uzeninou měkký salám mortadella, a dále jsou to nadívané vepřové nožky zampone nebo silná vepřová klobása cotechino (čti kotekíno).

Prosciutto
Prosciutto

Zejména v oblasti Romagna se v hojném množství konzumují ryby a rybí pokrmy. Populární je v této oblasti také známá pšeničná placka piadina (romagnola), která se plní různými ingrediencemi jak na slaný způsob, tak na sladko.

Oblast Emilia-Romagna je jednou z největších vinařských oblastí v Itálii. Proto nesmíme zapomenout zmínit některá regionální vína. Region se geograficky i kulturně dělí na 2 části, a ty se liší jak z gastronomického, tak z vinařského pohledu. Část Emilia je domovem šumivého vína Lambrusco, které doporučujeme ochutnat především v DOC kvalitě. Dále je to červené ušlechtilé víno Gotturnio a z bílých vín se jedná o odrůdu Ortrugo. Proslulá jsou také červená šumivá vína. Naopak v části Romagna jsou spíše tichá vína, která se vyrábějí z hroznů odrůd Sangiovese (červené), Pignoletto (bílé) a Albana (bílé).

V tomto regionu můžete narazit také na několik pivovarů. Přestože italská piva nepatří mezi světovou špičku, v této oblasti můžete ochutnat některé z nich.

Závěrem

Tak vidíte, i v regionu Emilia-Romagna je rozhodně co objevovat, navštěvovat a hlavně ochutnávat. Proč tedy nevzít auto a neudělat si roadtrip po Via Emilia, a objevit tak krásy tohoto hojného a civilizovaného regionu? Určitě nebudete litovat.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na