Italská móda – současný lídr módního designu

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Ostatní > Italská móda – současný lídr módního designu

Italská móda – současný lídr módního designu

Italské módní značky

Itálie a italská móda je bezesporu současný lídr módního designu. Italská móda má své slovo i v České republice. Určitě jste u nás našli módní značky jako například:

pánská móda
Pánská móda
  • Armani – založil v r. 1975 módní návrhář Giorgio Armani; nyní sídlí Miláně
  • Diesel – založil v r. 1978 Renzo Rosso ve vesnici Molvena (v regionu Veneto, v severní Itálii), kde stále sídlí
  • Dolce&Gabbana – založili v r. 1985 Stefano Gabbana a Domenico Dolce; sídlí v Miláně
  • Gucci – založil v r. 1921 Guccio Gucci a zpočátku vyráběli vybavení pro koně. Až později módní oblečení a doplňky; nyní sídlí ve Florencii
  • Prada – založili v r. 1913 Mario Prada a Martino Prada; k proslavení došlo ale až v r. 1978; sídlí v Miláně
  • Valentino – založil v r. 1960 Valentino Garavani; sídlí v Miláně
  • Versace – založil v r. 1978 Gianni Versace; po jeho smrti v r. 1997 převzala byznys jeho sestra Donatella Versace

Centra italské módy

Středisky italské módy jsou především italská města Miláno (v regionu Lombardie, v severní Itálii), Řím (v regionu Lazio, ve střední Itálii) a Florencie (v regionu Toskánsko, ve střední Itálii). Ale i další italská města vynikají v této oblasti. Jsou to například Benátky (v regionu Veneto, v severní Itálii), Neapol (v regionu Kampánie, ve jižní Itálii) nebo Bologna (v regionu Emiglia-Romagna, ve střední Itálii).

 

Historie a současnost italské módy

dámská móda
Dámská móda

Italská móda získávala na významu již od 11. století. V 17. století její popularita trošku poklesla a významnější se v té době stala Francie. V dnešní době jsou nejvýznamnějšími módními městy Milán (a Řím), dále Paříž, New York a Londýn. Italská móda vyjadřuje kreativitu a dokonalost a jejich tkaniny jsou považovány za jedny z nejluxusnějších na světě. Spousta módních značek byla založena až na přelomu 19. a 20. století. Světového významu v módním průmyslu se Itálie dočkala až v 50. a 60. letech 20. století.

V roce 1958 vznikla v Římě nezisková organizace, která nese název Národní komora italské módy. Toto sdružení podporuje a koordinuje italskou módu a v současnosti sídlí v Miláně. Centrem módy přímo v Miláně je obchodní čtvrť Via Montenapoleone, v Galleria Vittorio Emanuelle (hned vedle slavné milánské katedrály – Katedrála Narození Panny Marie).

Chcete-li se dozvědět více o historii italské módy, klikněte zde.

 

Italská móda – sportovní značky

Pravdou je, že výše zmíněné módní značky si mohou dovolit především celebrity. Nicméně existují i firmy, které jsou pro nás dostupnější. Jedná se především o výrobce sportovního zboží – Diadora (založená v r. 1948), Fila (založená v r. 1911 ve městě Biella, v regionu Piemonte, v severní Itálii) a Kappa (založená r. 1916 v Turíně, také v regionu Piemont v severní Itálii).

Článek „Italská móda – současný lídr módního designu“ – to není jen móda, to je italský životní styl.

Sdílej na