Štědrý den a vánoční svátky v Itálii

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Kultura > Štědrý den a vánoční svátky v Itálii
Buon Natale

Štědrý den a vánoční svátky v Itálii

Vánoční trhy v Trentu

Štědrý den a vánoční svátky v Itálii mají dlouhou tradici. Některé zvyky jsou podobné jako u nás, ale v mnohém se italské Vánoce liší od těch českých.

Vánoce jsou pro Italy, stejně jako pro většinu z nás, nejkrásnějším svátkem v roce. Nesou se v náboženském duchu a dodržují se křesťanské tradice.

24. prosince – Vigilia di Natale

V tento den mnoho Italů chodí ještě do práce. Podobně jako v České republice se sejde rodina. Italové si velmi zakládají na tom, aby období Vánoc trávili společně. Někteří Italové, zejména na severu, mají štědrovečerní večeři (většinou jí ryby – často úhoře) a rozbalují dárečky, tak jako je tomu u nás. Někteří Italové se obejdou ale bez vánočního stromečku a bez cukroví. Ale snad v žádné domácnosti nesmí chybět Betlém (il presepe).

Večer před spaním chystají děti pro Ježíška (Gesú bambino) nebo pro Santu (Babbo Natale) sklenici mléka a sušenky. Někdy i sklenici vody pro soby :-).

V mnoha italských kostelech probíhá v tento den půlnoční mše. Nejslavnější půlnoční mše se koná ve Vatikánu, v bazilice sv. Petra.

25. prosince – Natale

Panettone
Panettone

Ve většině italských domácností v tento den nacházejí děti po probuzení prázdnou sklenici mléka, talířek od sušenek a dárečky pod stromečkem (l’albero di Natale). Opět se schází nejbližší rodina a mají společný oběd. V každém regionu Itálie se může tradiční jídlo lišit, ale často bývá na stole prosciutto, sýr a olivy jako předkrm, polévka – vývar s čerstvými plněnými těstovinami (tortellini in brodo) a pečený krocan v troubě (tacchino al forno) jako hlavní chod. Ale v oblibě je také jehněčí a kuřecí maso.

Na žádném stole nesmí chybět typické sváteční italské dezerty, jakými jsou Panettone (vánoční bochánek), Pandoro (bábovka) a nebo Torrone (turecký med). Také se konzumuje poměrně dost sušeného ovoce – zejména datle či fíky a ořechy.

26. prosince – Santo Stefano

Tento den je menu podobné tomu z předchozího dne. To už je ale čas na širší rodinu, jako jsou tetičky, strýcové, sestřenice a bratranci.


 

Nyní můžete posoudit sami jak moc se liší Štědrý den a vánoční svátky v Itálii od těch v České republice. O vaše poznatky se můžete podělit na našem facebooku.

Pokud vás zajímají další italské svátky, zvyky a tradice, podívejte se na článek ZDE.

Sdílej na