San Marino – třetí nejmenší stát Evropy

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > San Marino – třetí nejmenší stát Evropy
San Marino - pevnost

San Marino – třetí nejmenší stát Evropy

San Marino – třetí nejmenší stát Evropy se nachází ve střední Itálii, mezi regiony Emilia-Romagna a Marche. Žije v něm přes 33 tisíc obyvatel.

Pohybujete-li se poblíž přímořského letoviska Rimini, je hezké udělat si výlet do státu San Marino, který se nachází přibližně 25 km jihovýchodně od Rimini.

Oficiálně se Republika San Marino rozkládá na přibližně 61 km2. San Marino – třetí nejmenší stát Evropy vznikl v roce 301, kdy zde dalmatský kameník Marino založil se svými přáteli, na vrcholu hory Monte Titano, klášter. V zemi se nachází 9 měst.

San Marino - pevnost
San Marino – pevnost

Dříve bývalo San Marino daňovým rájem, ale v současné době už tomu tak není. I přesto je jedním z nejbohatších států na světě. Má velmi nízkou nezaměstnanost a ekonomika je v tomto státě stabilní. Udržují si nezávislost a mají svůj vlastní právní systém, i vlastní armádu (ta má ale spíše ceremoniální význam než bezpečnostní).

Mluví se zde italsky a platí se eurem. Mince a známky jsou velmi dobrým příjmem této republiky, protože je o ně velký sběratelský zájem. Někteří turisté si za poplatek nechávají v informačním centru orazítkovat svůj pas.

Hlavním městem státu San Marino je stejnojmenné město – San Marino. Město San Marino nabízí turistům spoustu zajímavých památek a určitě stojí za vidění. Stát San Marino se nedělí na provincie, jako je tomu tak v Itálii, ale na samosprávní celky, zvané castelli, kterých je 9. Přestože je město San Marino hlavním městem tohoto státu, největším městem této země je ale Dogana.

Zajímavá místa k vidění

San Marino - krajina
San Marino – krajina
  • Hora Monte Titano (756m) – má tři vrcholy a na každém z nich je pevnost. Všechny pevnosti měly zajistit vyšší zabezpečení území (La Guaita – je z 10. století a sloužila dříve také jako vězení; La Cesta – pochází ze 13. století a dnes slouží jako muzeum historických zbraní; La Montale – je ze 14. století a bohužel není přístupná veřejnosti)
  • Piazza della Libertà – náměstí v historickém centru města, zapsané v UNESCO, nachází se zde úřad vlády Palazzo Publico; zde si nenechte ujít střídaní hradní stráže
  • Muzeum voskových figurín – bylo založeno roku 1966 a nachází se v něm přibližně 100 voskových figurín (více informací na www.museodellecerersm.com)
  • Muzeum tortury (Museo della tortura) – zajímavé a velmi hezky vytvořené muzeum (více na www.thetorturemuseum.it)
  • Bazilika San Marino – nejvýznamnější náboženská památka San Marina, obsahující ostatky patrona Saint Marinuse
  • Orti Borghesi San Marino a San Marino Nature Park – sanmarinské přírodní parky, vhodné zejména pro milovníky přírody
  • Montegiardino – krásné studentské městečko s jedinou univerzitou, která se v zemi nachází
  • Faetano – další malebné městečko, výborná kuchyně a dobré víno v místních restauracích, kostel sv. Pavla

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na