Verona – město všech zamilovaných

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Verona – město všech zamilovaných
Verona

Verona – město všech zamilovaných

Verona – město všech zamilovaných, je druhým největším městem regionu Veneto (Benátsko), který najdeme v severní Itálii. Město mělo v roce 2020 přes 258 000 obyvatel.

Památky a zajímavosti

Verona - Aréna
Verona – Aréna

Verona je hned po Benátkách druhým nejatraktivnějším místem tohoto regionu. Lemují ji středověké růžové domy a najdete zde spoustu antických památek.
Jedna z památek, kterou určitě nepřehlédnete je Aréna, která se nachází na náměstí Piazza Brà. Aréna pochází z 1. stol. n. l. a dříve se zde odehrávaly gladiátorské zápasy a hrané námořní bitvy. V současné době zde můžete navštívit operní představení, o která je ovšem obrovský zájem a jsou často vyprodána.

Nedaleko Arény, hned za mostem Ponte Scaligero, najdete hrad Castelvecchio z poloviny 14. století. Pevnost nechal postavit, mnohými nenáviděný, Cangrande II. Později byl ovšem zrazen a ubodán vlastním bratrem. Uvnitř hradu je muzeum, které obsahuje řadu uměleckých děl od Belliniho, Pisanella, Tiepola či místního rodáka Paola Veroneseho.
Patronem Verony je sv. Zeno. Tomu je zasvěcena Basilica di San Zeno Maggiore, která je považována za jednu z nejvýznamnějších románských staveb v severní Itálii.

Verona - Juliin balkón
Verona – Juliin balkón
Verona - zeď se zamilovanými vzkazy
Verona – zeď se zamilovanými vzkazy

Verona je především spojována s anglickým básníkem a dramatikem Williamem Shakespearem. Ten si vybral právě Veronu pro své mistrovské dílo Romeo a Julie. Shakespearovy hry jsou často uváděny v místním římském divadle (Teatro Romano), které pochází z 1. stol. n. l. Ve městě je k vidění také, dnes už relativně zchátralý, dům Romea (Casa di Romeo). Nyní je v soukromém vlastnictví. Nechybí ani Juliin dům (Casa di Giulietta) s pověstným balkónem a sochou Julie na nádvoří. K nádvoří vede průchod, kde je zeď plná zamilovaných vzkazů. Uvnitř Juliina domu najdete muzeum staré Verony.

Verona - Duomo
Verona – Duomo

Za zmínku stojí též katedrála Duomo, dále největší veronský gotický kostel Sant’Anastasia nebo honosně zdobené hrobky rodiny Scaligerových (Arche Scaligeri).

Závěrem

Verona – město všech zamilovaných, se určitě stane nezapomenutelnou zastávkou na cestě za vaším dobrodružstvím po Itálii. Kromě jmenovaných památek a zajímavostí jsou zde například i jiná náměstí jako Piazza delle Erbe a Piazza dei Signori, kde najdete další významné památky.


Nezapomeňte nás sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.


 

Zůstaňme v kontaktu

Nezapomeňte nás sledovat – připravujeme speciálního průvodce se stručnými a nejzajímavějšími informacemi výše zmíněných památek a mnoha dalších. Průvodce bude obsahovat unikátní bonusy, které jiní průvodci nenabízí.
Vyplňte Vaše jméno a e-mailovou adresu níže na našich webových stránkách, aby Vám tento speciální průvodce neunikl.

Sdílej na