Benátky (Venezia) – milované i neoblíbené

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Benátky (Venezia) – milované i neoblíbené
Benátky - Basilica di San Marco

Benátky (Venezia) – milované i neoblíbené

Benátky (Venezia) – milované i neoblíbené. Dá se říci, že se turisté dělí na dvě skupiny. Převažují ti, kteří Benátky zbožňují, ale existuje i mnoho stěžovatelů. Očekáváte-li to, co vidíte na fotografiích, tak naštěstí nebudete zklamáni. Ovšem Benátky jsou zároveň místem, kde se pomalu rozpadají budovy, je tu velká hrozba záplav a připravte se také na velký příval turistů.

Benátky najdeme v severní Itálii, v regionu Benátsko (Veneto). V roce 2020 měly Benátky necelých 257 000 obyvatel, ale jejich počet se snižuje. Milovníci lyžování jistě ocení blízkost Dolomit, kde se nachází několik lyžařských středisek. Naopak milovníci moře mají na dosah Benátskou riviéru s mnoha přímořskými letovisky.

Památky a zajímavosti

Benátky - Ponte di Rialto a gondoly
Benátky – Ponte di Rialto a gondoly

Historické jádro města se nachází na ostrovech a celé Benátky jsou proslulé svými kanály, z nichž Canal Grande je dopravní tepnou. Po kanálech se projíždí velké množství gondol. Nejznámějším a také nejstarším mostem je pak Ponte di Rialto.

Benátky - Canal Grande s bazilikouo
Benátky – Canal Grande s bazilikou


Žádný turista si nenechá ujít baziliku svatého Marka (Basilica di San Marco) a Dóžecí palác (Palazzo Ducale) na Piazza San Marco.

Karneval v Benátkách
Maska z karnevalu v Benátkách a Palazzo Ducale (v pozadí)


V Benátkách také najdete řadu muzeí a galerií z nichž nejznámější je Galleria dell’Accademia, kde najdeme největší sbírku benátského umění, Muzeum Guggenheim plné moderního umění a obrazů od legendárních malířů, jakým je např. Picasso a za zmínku stojí také muzeum umění Punta della Dogana.

Kromě výše uvedených památek najdete ve městě velké množství paláců (Palazzo Grassi, Ca‘ d’Oro, Palazzo Grimani, Ca‘ Pessaro a další) a kostelů, které stojí za vidění.

Benátky mají také krásnou tradici a jsou tak proslulé nejznámějším Benátským karnevalem (Carnevale di Venezia).

Benátští rodáci

Z Benátek pochází několik slavných italských rodáků. Mezi nejznámější patří například:

  • Terence Hill – herec, režisér, producent a scénárista
  • Antonio Vivaldi – skladatel, houslový virtuóz, kněz
  • Giacomo Casanova – spisovatel, diplomat a známý svůdce
  • Tizian – renesanční malíř
  • Carlo Goldoni – dramatik
  • Paolo Veronese – renesanční malíř

Po návštěvě posuďte sami – Benátky (Venezia) – milované i neoblíbené. Jaký je Váš názor? Komentář nám můžete zanechat na našich stránkách na facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Zůstaňme v kontaktu

Nezapomeňte nás sledovat – výhledově plánujeme připravit speciálního průvodce se stručnými a nejzajímavějšími informacemi výše zmíněných památek a mnoha dalších. Průvodce bude obsahovat unikátní bonusy, které jiní průvodci nenabízí.
Vyplňte Vaše jméno a e-mailovou adresu níže na našich webových stránkách, aby Vám tento speciální průvodce neunikl.
Sdílej na