Severní Itálie – nejhornatější, nejprůmyslovější a nejbohatší

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Emilia - Romagna > Severní Itálie – nejhornatější, nejprůmyslovější a nejbohatší
Severní Itálie - nejhornatější, nejprůmyslovější a nejbohatší

Severní Itálie – nejhornatější, nejprůmyslovější a nejbohatší

Severní Itálie je nejhornatější, nejprůmyslovější a nejbohatší částí Itálie. Zahrnuje celkem 7 regionů a částečně ještě sever regionu Emilia-Romagna. Sever Itálie je považován za nejvíce průmyslově rozvinutý a nejbohatší.

RegionPočet obyvatel regionuHlavní městoPočet obyvatel města
Liguria1 583 263 (2015)Genova580 097 (2018)
Piemonte4 424 467 (2015)Torino902 137 (2013)
Valle d’Aosta125 666 (2019)Aosta34 800 (2013)
Lombardia10 002 615 (2015)Milano1 351 562 (2017)
Trentino – Alto Adige1 055 934 (2015)Trento116 298 (2010)
Friuli – Venezia Giulia1 215 000 (2019)Trieste204 338 (2018)
Veneto4 921 134 (2015)Venezia261 905 (2017)
Emilia-Romagna4 450 508 (2015)Bologna384 202 (2013)
Celkem27 778 587 obyvatelCelkem3 835 339 obyvatel

Liguria

Cinque Terre
Cinque Terre

Liguria (česky Ligurie) je s rozlohou 5 416,21 km2 třetím nejmenším regionem v celé Itálii. Má takový protáhlý půlkruhový tvar a ze západu sousedí s Francií. Jedná se o velmi hornatý region a také je nejvíce zalesněným regionem v Itálii. Leží na pobřeží Ligurského moře a je obepínána Janovským zálivem. Hlavním městem je Genova (česky Janov), který je například rodištěm známého mořeplavce Kryštova Kolumba (italsky Cristoforo Colombo). Liguria se dělí na 4 provincie – Genova, Imperia, La Spezia a Savona.

Milovníci oblázkových a kamenitých pláží si zde přijdou na své, ať už zavítají do přímořského letoviska Riviera di Ponente (která se také nazývá Riviera dei Fiori – Květinová riviéra) nebo na Riviera di Levante.

Města v regionu Liguria, která stojí za vidění: Genova, Varazze, Celle Ligure, Savona, Noli, Albenga, Alassio, Imperia, Sanremo, Bordigheria, Ventimiglia, Portofino, Rapallo, Chiavari, La Spezia, Porto Venere a divokou oblast Cinque Terre (zahrnující města Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso al Mare)

Piemonte

Piemonte (česky Piemont) se rozkládá v severozápadní části Itálie. Povrch je velmi rozmanitý – najdeme zde hory, kopce, roviny i nížiny. Tento region je oblíbený pro své letní i zimní období (střediska Mottarone, Alagna Valesia, Sestriere). Pramení zde největší italská řeka Pád a najdeme zde i spoustu dalších řek. Zasahuje sem i jezero Lago Maggiore. V tomto regionu jsou i známé vinařské oblasti, ze kterých pochází známá italská vína jako Barolo, Barbaresco, Asti a Spumante. V tomto regionu má původ také italský sýr Grana Padano.

Hlavním městem tohoto regionu je Torino (česky Turín). Piemonte se dále dělí na 8 provincií – Alessandria, Asti, Biella, Cuneo, Novara, Torino, Verbano-Cusio-Ossola a Vercelli.

Města v regionu Piemonte, která stojí za vidění: Torino, Alessandria, Chivasso, Ivrea, Vercelli, Novara, Stresa, Susa, Cuneo, Saluzzo, Asti, lázně Acqui Terme

Valle d’Aosta

Valle d’Aosta (česky Údolí Aosty) je se svou rozlohou 3 261 km2 nejmenším italským regionem a zároveň regionem s nejnižším počtem obyvatel (125 666 obyv.). Sousedí mimo Piemonte také s Francií a Švýcarskem. Rozkládá se pod nejvyšší horou Itálie Monte Bianco (Mont Blanc – 4 810 m.n.m.). V této oblasti si přijdou na své milovníci lyžování a horské turistiky (střediska Courmayeur, Entreves, Breuil/Cervinia, Gressoney, Champoluc). Hlavním městem tohoto regionu je Aosta.

Z této oblasti pochází chutný italský sýr Fontina.

Města v regionu Valle d’Aosta, která stojí za vidění: Aosta, Verrez, Donnaz

Lombardia

Lombardia (česky Lombardie) je považována za nejbohatší region v Itálii a dobře si vede i co se týče celé Evropy. Na jihu Lombardie se rozkládá Pádská nížina a celkově ji najdeme mezi jezery Lago Maggiore a Lago di Garda. Lombardie je vhodná jak pro letní turistiku, tak pro zimní a horskou turistiku (střediska Livigno, Bormio, Aprica a další).

Region Lombardia je velmi bohatý na italská vína – Lambrusco, Mantovano, Lugana, Valtellina a ruku v ruce s tím i na italské sýry. Svůj původ zde má např. Gorgonzola, Grana Padano, Mascarpone či Taleggio.

Hlavním městem regionu Lombardia je Milano (česky Milán), které je druhým největším městem v Itálii. Lombardia má 12 provincií – Bergamo, Brescia, Como, Cremona, Lecco, Lodi, Mantova, Milano, Monza e Brianza, Pavia, Sondrio a Varese.

Města v regionu Lombardia, která stojí za vidění: Milano, Pavia, Varese, Como, Bellagio, Civate, Lecco, Bellano, Chiavena, Bergamo, Brescia, Mantova, Cremona, Monza

Trentino – Alto Adige

Serverní Itálie - nejhornatější, nejprůmyslovější a nejbohatší
Dolomity

Trentino – Alto Adige (česky Tridentsko-Horní Adiže) je hornatou krajinou, která je vhodná jak pro zimní, tak pro letní vyžití. Opět zde najdeme několik vhodných středisek (Vigo di Fassa, San Martino di Castrozza, Ortisei/S. Ulrich, Brunico/Bruneck, Braies al Lago, San Candido/Innichen, Merano 2000, Madonna di Campiglio a další). Zde najdete vápencové pohoří Dolomity, horské doliny a malebná jezera. V této oblasti najdete ale také spoustu barokních, gotických, románských a renesančních památek. V kostelech jsou potom nástěnné malby a dřevěné oltáře.

Hlavním městem regionu Trentino – Alto Adige je malebné městečko Trento (česky Trident) s krásnými vánočními trhy. Tento region se dělí pouze na 2 provincie – Trento (Trident) a Bozen (Bolzano).

Města v regionu Trentino – Alto Adige, která stojí z a vidění: Trento (Trident), Bozen (Bolzano), Brixen-Bessanone, Sterzig-Vipiteno, Meran (Merano), Tirolo, Naturns (Naturno), Riva del Garda, Rovereto

Friuli – Venezia Giulia

Friuli – Venezia Giulia (česky Furlánsko – Julské Benátsko) je třetí autonomní region severní Itálie (společně s Trentino – Alto Adige a Valle d’Aosta). Na severu jsou Alpy a v jižní části nížiny. Dříve byly části tohoto regionu rozděleny do provincií, ale ty byly v letech 2017 a 2018 zrušeny. Nyní se dělí pouze na tzv. územní spolky obcí. Hlavním městem regionu Friuli – Venezia Giulia je městečko Trieste (česky Terst).

Města v regionu Friuli – Venezia Giulia, která stojí za vidění: Trieste (Terst), Aquileia, Gorizia, Cividale del Friuli, Udine, Gemona, Venzone

Veneto

Benátky

Veneto (česky Benátsko) se rozkládá na východě severní Itálie. Sever je hornatý, a v přímořských oblastech najdeme spíše roviny. Na své si zde přijdou jak milovníci zimy a lyžování (Dolomity a Karnské Alpy), tak milovníci léta (přímořská letoviska – Bibione, Caorle). Mezi nejvýznamnější řeky patří Po (český Pád), Adige a Piave. Právě z okolí poslední jmenované řeky pochází známý italský sýr Piave. Především z této oblasti pochází italské víno Prosecco.

Hlavním městem regionu Veneto je Venezia (česky Benátky). Region Veneto se dělí na celkem 7 provincií – Belluno, Padova, Rovigo, Venezia, Verona, Vicenza, Treviso.

Města v regionu Veneto, která stojí za vidění: Venezia (Benátky), Treviso, Padova, Vicenza, Bassano del Grappa, Belluno, Cortina d’Ampezzo, Chioggia, Adria, Este, Verona, Rovigo, Arquà Petrarca

Emilia-Romagna

Emilia-Romagna je region, který se nachází v severní Itálii, ale svou jižní částí zasahuje do střední Itálie. Zhruba čtvrtinu této oblasti tvoří hornatý povrch, další čtvrtinu vrchoviny a zbytek připadá na roviny a nížiny, které jsou také nejvíce osídlené. Tento region rovněž přeje zemědělství a pěstování vinné révy. Podél pobřeží najdeme několik přímořských letovisek, z nichž nejznámější je Rimini. Region Emilia-Romagna je také domovským místem mnoha motocyklových a automobilových značek jako např. Ducati, Lamborghini, Ferrari či Maserati.

Hlavním městem regionu Emilia-Romagna je Bologna (česky Boloňa). Celý region se pak dělí na 8 provincií – Piacenza, Parma, Reggio Emilia, Modena, Bologna, Ferrara, Ravenna, Forlì-Cesena a Rimini.

Města v regionu Emilia-Romagna, která stojí za vidění: Bologna, Imola, Faenza, Forlì, Rimini, Ravenna, Comacchio, Pomposa, Ferrara, Modena, Reggio nell’Emilia, Parma, Busseto, Piacenza, Cesena

Závěrem

Nejhornatější, nejprůmyslovější a nejbohatší – taková je severní Itálie. A nejen to. Krásy severní Itálie přímo vybízejí k prozkoumávání. Neváhejte a objevujte.


 

Nezapomeňte nás sledovat na našem facebooku.
Článek „Severní Itálie – nejhornatější, nejprůmyslovější a nejbohatší“ a další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.Sdílej na