Alberobello – neobyčejné italské město

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Alberobello – neobyčejné italské město
Alberobello - neobyčejné italské město

Alberobello – neobyčejné italské město

Alberobello - neobyčejné italské město
Alberobello – neobyčejné italské město

Alberobello je neobyčejné italské město, které vás zaujme na první pohled, díky zvláštním obydlím, tzv. trulli. Město se nachází v jižní Itálii, v regionu Puglia a přibližně za hodinu se dostanete do hlavního města regionu – Bari (směrem na SV), do přístavního města Brindisi (směrem na JV) nebo do nádherného středověkého jeskynního města Matera (směrem na Z). Ve městě žije přes 10 000 obyvatel a za modernější část města se považuje náměstí Piazza del Popolo a jeho blízké okolí.

Trulli

Alberobello - neobyčejné italské město
Alberobello
Alberobello - neobyčejné italské město
Alberobello

Právě již zmíněná venkovská obydlí, kterým se říká „trulli“ charakterizují město Alberobello a část regionu Apulie. Jedná se o bíle natřené domy s šedivými střechami. Mívají tvar kužele nebo kupole a na některých z nich jsou různé symboly. Původ těchto domečků je sice nejistý, ale ví se, že dříve sloužily jako obydlí a skladiště. Dnes už jsou pohlceny cestovním ruchem. Mnoho z nich slouží jako apartmány pro turisty nebo obchůdky s různými suvenýry, jako jsou například sošky, šátky, likéry a další upomínkové předměty.
Neváhejte a některý „trullo“ navštivte. V létě je tam hezky příjemně a naopak v zimním období není uvnitř taková zima. Ve městě je jich přibližně 1 400, a díky nim bylo Alberobello, dne 7. prosince 1996, zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Tuto událost si místní každoročně připomínají různými společenskými a kulturními akcemi.

Co navštívit v okolí

Polignano a Mare
Polignano a Mare

Pokud budete mít možnost nebo chuť procestovat kus Puglie, v okolí městečka Alberobello jsou další krásná místa, která by byla škoda vynechat. Začněte severovýchodně, městem Polignano a Mare, známé četnými mořskými jeskyněmi. Pokud si chcete dopřát luxus, zavítejte do jedné z nejexkluzivnějších venkovních restaurací Grotta Palazzese.

Monopoli
Monopoli

Pouhých 11km vzdálené město Monopoli zaujme krásnou lidovou architekturou, hradbami i svou jedinečnou atmosférou.
Chcete-li se ochladit v letních měsících, můžete navštívit jeskyni Grotte di Castellana, nacházející se necelé 2km od města Castellana Grotte. Jeskyně byla objevena v roce 1938. Při prohlídce se můžete dostat do hloubky až 70 metrů, v jeskyni dlouhé přes 3,3km.

Locorotondo
Locorotondo

Locorotondo je obec jihovýchodně od Alberobella a je považována za jednu z nejkrásnějších v Puglii. Nabízí nádherné výhledy do okolí na mandlové háje, olivovníky, vinice a samozřejmě trulli.
Hezké barokní město Martina Franca přináší kulturní zážitky pro milovníky opery. Město totiž každoročně láká návštěvníky na letní operní Festival della Valle d’Itria. Pokud to ovšem není váš šálek čaje, nezoufejte. Ve městě si můžete prohlédnout nádherné budovy, paláce i náměstí.
„Bílé město“ – tak se přezdívá jednomu z nejkrásnějších měst v celé Apulii – Ostuni. Město je vzdálené cca 35km od Alberobella. Je zde patrný arabský vliv, a to nejen v kultuře a tradicích, ale i v gastronomii.

Závěrem

Alberobello je opravdu neobyčejné italské město, které si zaslouží vaši pozornost. A jak vidíte, nejen Alberobello, ale i jeho krásné okolí.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na