Aosta – hlavní město regionu Valle d’Aosta

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Aosta – hlavní město regionu Valle d’Aosta
Aosta - náměstí

Aosta – hlavní město regionu Valle d’Aosta

Aosta – hlavní město regionu Valle d’Aosta se nachází v severní Itálii a je dobrým výchozím bodem pro cesty do západní části severní Itálie. V roce 2020 měla přes 33 600 obyvatel.

Údolí Aosty obklopují nejvyšší evropské hory – Mont Blanc, Matterhorn a Monte Rosa, tudíž je to také dobré výchozí město do okolních lyžařských středisek.

Historie a památky

V roce 25 př. n. l. bylo Údolí Aosty dobyto Římany, kteří zde založili vojenskou osadu. Její zbytky si v současnosti můžete prohlédnout na několika místech ve městě. Na počest císaře Augusta pak bylo založeno město Aosta. Z téhož roku pochází i oblouk oslavující římské vítězství – Arco di Augusto.

Město je obklopeno hradbami a bylo zde postaveno římské divadlo – Teatro Romano di Aosta. V současné době se jedná o ruiny, ze kterých se zachovalo 22 metrů vysoké průčelí a jevištní pozadí.

Aosta - náměstí
Aosta – náměstí

Jako hlavní vstup do města sloužila brána s třemi průchody – Porta Praetoria, která stojí za vidění.
Rytiny s výjevy ze života Ježíše Krista a stropní fresky si můžete prohlédnout v goticko-románském kostele Collegiata e Chiostro di Sant’Orso.
Dále může Aosta – hlavní město regionu Valle d’Aosta, nabídnout archeologické muzeum – Museo Archeologico Regionale – to by mělo být přístupné zdarma. Stejně tak i katedrála – Cattedrale Aosta – na náměstí Piazza Giovanni XXIII, jejíž součástí je i malé muzeum obsahující cenné exponáty. (více informací najdete na oficiálních stránkách katedrály zde.)

Okolí Aosty

Castello di Fénis
Castello di Fénis

V okolí města Aosta můžeme navštívit krásnou pevnost Il Castello di Fénis, která se nachází ve stejnojmenné vesnici (více informací naleznete na oficiálních stránkách zde).
Hrad Castello di Sarre býval loveckým zámečkem krále Vittoria Emanuela II. Nyní ho vlastní autonomní oblast Valle d’Aosta. (více informací naleznete zde.)
V městečku Issogne pak stojí za vidění zámek Il Castello di Issogne (více informací naleznete na stránkách zde.)
Milovníci přírody by si neměli nechat ujít park Gran Paradiso, který dříve býval královskou rezidencí. (více informací naleznete na stránkách zde.)


Sdílej na