Valle d’Aosta – skrytý poklad italských Alp

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Valle d'Aosta > Valle d’Aosta – skrytý poklad italských Alp
Valle d'Aosta

Valle d’Aosta – skrytý poklad italských Alp

Valle d’Aosta, nazývané také Aostské údolí, je jedinečný region, takový skrytý poklad italských Alp. Tento malebný region v severní Itálii je zároveň nejmenším italským regionem. Často je přehlížen turisty ve prospěch známějších italských destinací, jako jsou Florencie nebo Řím. Nicméně Valle d’Aosta skrývá mnoho pokladů, které stojí za pozornost. Pokud hledáte odlišný a autentický zážitek v Alpách, region Valle d’Aosta by mohl být vaším cílem. Je to autonomní region na severozápadě Itálie. Obklopuje ho Francie (Z), Švýcarsko (S) a italský region Piemonte (J a V).

Tato malebná krajina nabízí mnoho možností pro letní outdoorové aktivity, jako je horská turistika a cyklistika či horolezectví. Pro zimní období jsou k dispozici lyžařská střediska jako například Courmayeur, La Thuile a Cervinia, která nabízejí skvělé sjezdovky a snowparky pro lyžaře a snowboardisty všech úrovní.

Města a zajímavá místa

Castello di Fénis
Castello di Fénis

Dalším unikátem Valle d’Aosta je jeho kulturní dědictví. Region má dlouhou historii, která sahá až do doby Římské říše. Nachází se zde mnoho historických památek, včetně středověkých hradů, zámků a kostelů. Nejvýznamnější z nich je Castello di Fénis, který je jedním z nejlépe zachovalých středověkých hradů v Evropě.

Aosta - náměstí
Aosta – náměstí

Dalším zajímavým místem je Aosta, hlavní město regionu, které je známé svými římskými památkami, jako je Arco d’Augusto a římský amfiteátr.

Mezi další zajímavá místa v regionu patří například pevnost Forte di Bard, která se nachází na soutoku řek Dora Baltea a Bard. Tato pevnost byla postavena ve 13. století a sloužila jako strategický obranný bod na obchodní stezce mezi Itálií a Francií. Dnes se zde nachází muzeum s výstavami zaměřenými na alpskou kulturu, historii a umění.

Milovníci přírody zřejmě nepohrdnou národním parkem – Gran Paradiso National Park. Tento nejstarší národní park v Itálii je známý svou rozmanitou faunou a flórou. Je domovem mnoha vzácných druhů, včetně kozorožců, kamzíků, orlů a dalších ohrožených druhů. Nabízí také mnoho turistických tras a stezek, které vás provedou tímto úchvatným horským prostředím.

Kuchyně regionu Valle d’Aosta

Sýr Fontina
Sýr Fontina

Kromě přírodních krás a kulturního dědictví je Valle d’Aosta také proslulé svou gastronomií. Region je známý svými lahodnými italskými sýry, jako je Fontina, který se používá v mnoha místních specialitách. Jedná se o polotvrdý sýr s delikátním oříškovým a ovocným aroma. Setkáte se s ním například v místních oblíbených pokrmech jako Fondue, ke kterému se hodí lokální italské pečivo. Například tmavý žitný chléb Pane nero di Segale. Sýr Fontina se přidává také do místní polenty, která tak spolu s máslem získá krémovou a sýrovou chuť.

Při návštěvě tohoto regionu můžete ale ochutnat i další speciality, jako například pokrm Carbonada, který je podobný guláši. Připravuje se ovšem s jehněčím nebo vepřovým masem a podává se často právě s polentou, nebo s bramborovou kaší.

Tradiční placky, vzhledově i chuťově podobné sušenkám, se nazývají Tegole. Pečou se do křupava a jsou typickou součástí snídaně či svačiny v tomto regionu.

Region Valle d’Aosta je nejmenším vinařským regionem v Itálii. Ale i přesto zde můžete ochutnat zajímavá a unikátní italská vína. Region má specifické podnebí, které ovlivňuje charakteristiku místních vín. Z těch nejznámějších si můžete dopřát například bílé víno Blanc de Morgex et de La Salle, jemné ovocné víno s květinovým aroma, případně sladší víno odrůdy Moscato Bianco. Z červených vín se doporučuje víno Torrette, které vzniklo smícháním odrůd révy Petit Rouge, Fumin, Neyret a Cornalin. Dále pak víno z odrůdy Pinot Noir, která je známá svou jemnou a elegantní chutí.

Závěrem

Celkově vzato, Valle d’Aosta je fascinující region s bohatou historií, přírodní krásou a jedinečnou kulturou. Bez ohledu na roční období, které si zvolíte pro návštěvu regionu Valle d’Aosta, tento skrytý poklad italských Alp vás ohromí svou jedinečností a autenticitou. Ať už jde o outdoorové aktivity, kulturní objevování nebo gastronomické požitky, najdete zde mnoho důvodů, proč se sem vydat a prozkoumat tuto skrytou perlu v srdci Alp.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na