Ennio Morricone – italský skladatel a dirigent

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Lidé > Ennio Morricone – italský skladatel a dirigent
Ennio Morricone

Ennio Morricone – italský skladatel a dirigent

Ennio Morricone
Ennio Morricone

Nedovedu si představit, že by někdo neznal tak věhlasného hudebního skladatele a dirigenta, jakým byl Ennio Morricone. Tento italský génius se narodil 10. 11. 1928 v Římě, v regionu Lazio, a zde i 6. 7. 2020 zemřel. K hudbě ho vedl již od dětství jeho otec, Mario Morricone, který byl slavným trumpetistou. Ennio měl další 4 sourozence – dvě sestry (Adriana a Marie) a dva bratry (Franco a Aldo). Koncem padesátých let potkal svoji budoucí ženu, Marii Travii, kterou si v roce 1956 vzal. Spolu mají dva syny. Andrea talent po otci podědil a je také skladatelem a dirigentem. Druhý syn, Giovanni, je dirigent a producent.

Jak to všechno začalo

Zpočátku se věnoval především skládání vážné hudby, později přešel na hudbu filmovou. Zanechal za sebou více než 500 skladeb k filmům a seriálům. Byl známý i svým experimentováním s různými zvuky, jako např. kvílení, výstřely, překroucené hlasy či vrzání vodního čerpadla. K těmto experimentům ho prý inspiroval americký inovátor aleatorické hudby – John Cage.

Skladby

Hudební noty - Ennio Morricone
Hudební noty – Ennio Morricone

Jeho skladby se objevili zpočátku hlavně v tzv. špagetových westernech jako např. Pro hrst dolarů (Per un pugno di dollari – 1964) či Hodný, zlý a ošklivý (Il buono, il brutto, il cattivo – 1966). Nejznámější Morriconeho skladbou je ovšem soundrack k westernu Tenkrát na Západě (C’era una Volta il West – 1968). V novějších filmech poznáte jeho tvorbu například ve filmech Kill Bill 1 (2003), Kill Bill 2 (2004) nebo Osm hrozných (2015). Svět si ho spojuje především s režisérem Sergiem Leonem, ale Ennio spolupracoval i s dalšími režisérskými jmény, jako např. Bernardo Bertolucci, Brian Levinson, Olivere Stone, Pedro Almodóvar či Roman Polanski.

Ocenění

Filmové ocenění - Oscar
Filmové ocenění – Oscar

Za svou tvorbu získal Ennio Morricone téměr 30 různých cen a ocenění. Nejprestižnější filmové ocenění, slavného Oscara, získal až v roce 2007 za celoživotní dílo. Druhého Oscara pak získal o několik let později, v roce 2016, za hudbu k filmu Osm hrozných. Mezi další významné ceny, které získal jsou dva Zlaté glóby (každoročně udělovaná filmová a televizní cena), čtyři ceny Nastro d’Argento (ocenění italské kinematografie), 1 Cena Grammy (uděluje každý rok Národní akademie hudebních umění a věd v USA), 3 ceny BAFTA (uděluje každoročně Britská akademie filmového a televizního umění), 6 cen Donatellův David (italská filmová cena, obdoba Oscarů) a mnoho dalších.

Pokud Vás zajímá více informací o této úžasné hudební ikoně, navštivte jeho oficiální stránky.

Sdílej na