Lazio a jeho světový unikát

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Lazio > Lazio a jeho světový unikát
Lazio - město Viterbo

Lazio a jeho světový unikát

Region Lazio se nachází ve střední Itálii a ne každý zná jeho světový unikát. Nejprve ale pár základních informací. Region se dá rozdělit na severní a jižní část. Vzhledově jsou od sebe hezky rozlišitelné. Zatímco v severní části dominují kopce a krajina připomínající spíše Toskánsko, v jižní části se připravte převážně na hory, planiny a také na sopečné jezero Lago di Nemi.
Celé Lazio se oficiálně dělí na 5 provincií – Frosinone, Latina, Rieti, Roma a Viterbo.

Region Lazio sousedí s Toskánskem (S), Umbrií (SV), Abruzzem (V), Molise (JV), Kampánií (J), Tyrhénským mořem (Z) a s Vatikánem.

Města a zajímavá místa

Koloseum
Koloseum v Římě

Perlou regionu Lazio je samozřejmě Řím. O tom není zřejmě pochyb. Nicméně tento region nabízí i další zajímavá místa, která stojí za vidění.
Například historická etruská naleziště, která jsou zapsána na seznamu Světového dědictví Unesco. Nejvyhlášenějšími nalezišti jsou Tarquinia (www.tarquiniaturismo.com) a Cerveteri (www.cerveteri.beniculturali.it; www.comune.cerveteri.rm.it).
Mezi nejzachovalejší a nejvýznamnější vojenské stavby, které byly postaveny papežským státem, patří pevnost Il Forte Sangallo nacházející se ve městě Civita Castellana.

Zahrady

Region Lazio je vyhlášený krásnými zahradami, kterými se to zde hemží. Velmi hezké, historické a elegantní zahrady plné harmonie najdete ve vesničce Vignanello. Místní zámek Ruspoli nabízí krásnou podívanou.
Krásné květinové záhony můžete dále obdivovat ve vesničce Collepardo, v bývalém klášteře Certosa di Trisulti.
Moderní zahrady Giardini della Landriana se nachází v Tor San Lorenzo a jedinečnou zahradu s 5000 růžemi a devíti propojenými fontánami najdete ve vesnici Vocabolo Palombara – Roccantica (La Tacita – Roseto Vacunae Rosae).
U města Viterbo si také můžete prohlédnout botanickou zahradu Orto Botanico Angelo Rambelli.

Vodopády

Castello Boncompagni Viscogliosi
Castello Boncompagni Viscogliosi Foto zdroj: frosinonetoday.it

Skutečným světovým unikátem jsou ale 27 metrů vysoké vodopády, které se jako jediné nachází v obydleném centru města. Ve městě Isola del Liri stojí na balvanu z travertinu starobylý zámek Boncompagni Viscogliosi, který blokuje tok řeky Liri. Tím ji donutil rozdělit se na dvě ramena a vznikly tak tyto úžasné vodopády.

Pontinské ostrovy

Turisticky lákavé jsou též Pontinské ostrovy (Isole Ponziane), zejména pak Ponza a Ventotene, které jsou obydlené. Dalšími ostrovy, které patří do tohoto souostroví jsou Zannone, Gavi, Palmarola a S.Stefano.
Rájem pro milovníky potápění a ideální podmínky pro podvodní fotografy nabízí prostředí hlavního ostrova Ponza. Tisíce návštěvníků sem přilákají oslavy patrona ostrova, kterým je San Silverio. Svátek se koná každoročně dne 20. června. Atraktivní jsou také jeskyně vytesané pod hladinou moře – Grotte di Pilato (Pilátovy jeskyně).

Města

Lazio - Villa d'Este
Lazio – Villa d’Este
Lazio - město Viterbo
Lazio – město Viterbo

Mimo již zmiňovaný Řím je množné navštívit, přibližně 40km vzdálené město Tivoli. V dřívějších dobách to bylo místo pro movité občany, kteří zde stavěli honosné vily. Mezi nejznámější patří např. Villa Adriana, Villa d’Este nebo Villa Gregoriana.
Půldenní prohlídku si zaslouží také archeologické naleziště, dříve obchodní centrum a přístavní město – Ostia Antica.
A v neposlední řadě doporučujeme malebné středověké papežské město Viterbo. Obdivovat zde můžete zachovalou architekturu z 12. – 13. století, spoustu malých náměstí, fontán a věží.

Kuchyně regionu Lazio

Kuchyni regionu Lazio dominují především těstoviny. Z těch nejznámějších receptů můžeme jmenovat například Spaghetti alla carbonara, Penne all‘arrabbiata, Bucatini all‘amatriciana, Cannelloni ricotta e spinaci nebo Pasta cacio e pepe. Z ryb je upřednostňována treska. Nejznámější pokrmy z masitých pokrmů jsou například Abbacchio a scottadito nebo Saltimbocca alla romana. Vyhlášené je i jehněčí maso.
Často se setkáte v regionu Lazio s fazolovou polévkou a s artyčoky v různých pokrmech. Jídla často bývají doplněna skvělými sýry. V této oblasti dominuje Mozzarella di Bufala, Pecorino a Ricotta.
V jižní části Lazia jsou proslulé vinařské oblasti Castelli Romani a Frascati a zejména bílé víno Est! Est!! Est!!! z oblasti Montefiascone.

Závěrem

Lazio - Lago di Bracciano (Anguillara Sabazia)
Lazio – Lago di Bracciano (Anguillara Sabazia)

Po náročném prozkoumávání regionu Lazio přichází na řadu zasloužený odpočinek. Mezi nejznámější přímořská letoviska patří především Sperlonga, Terracina a ostrov Ponza. Odpočinout si můžete také u jezer Lago di Bolsena, Lago di Bracciano nebo Lago di Vico.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na