Padova – univerzitní město regionu Veneto

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Padova – univerzitní město regionu Veneto
Padova - Prato della Vale

Padova – univerzitní město regionu Veneto

Krásné město Padova – univerzitní město regionu Veneto, se nachází v severní Itálii, přibližně hodinu na západ od Benátek a hodinu na východ od Verony. Ke konci března roku 2021 žilo v tomto městě 207 757 obyvatel. Padova se pyšní druhou nejstarší univerzitou v Itálii (nejstarší je v Bologni),.

Památky a zajímavosti

Piazza del Santo

Padova - Basilica San Antonio
Padova – Basilica del Santo

Jedním z největších lákadel pro turisty a hlavně pro věřící je poutní bazilika sv. Antonína (Basilica del Santo, známá také jako Il Santo), kde jsou uchovány ostatky Svatého Antonína Paduánského. Stavba baziliky začala rok po jeho smrti, v roce 1232, a dokončena byla okolo roku 1307. Bazilika je jednou z největších bazilik v Itálii a vzhledem k její velikosti a složitosti stylů, ve kterých byla postavena, byla její hlavní část dokončena v rekordním čase.
Vedle baziliky najdete pohřební kapli Oratorio di San Giorgio a budovu bratrstva Scuola del Santo, která slouží náboženským účelům dodnes.
Na náměstí, před bazilikou, můžeme obdivovat jezdeckou sochu od umělce rané renesance a sochaře Donatella. Pomník představuje vůdce paduánských milicí, který byl znám jako Gattamelata. Práce na odlitku trvala šest let a socha se považuje za první bronzovou sochu, která byla v Itálii odlita.

Prato della Valle

Padova - Prato della Valle
Padova – Prato della Valle

Náměstí Prato della Valle je jedním z hlavních symbolů Padovy. Je nejenom největším náměstím v Padově, ale i největším v Evropě (88 620 m2). Jádro tohoto elipsovitého náměstí tvoří zelený ostrov, Isola Memmia, obklopený kanálem zdobeným 78 sochami, které představují slavné Padovany. Na ostrov vedou čtyři můstky.

Piazza delle Erbe

Toto náměstí nabízí možnost navštívit největší krytý sál v Itálii, konkrétně v paláci Palazzo della Ragione, lidově nazývaný „Il Salone„. Dnes se přízemí využívá jako trh plný kvalitních italských potravin – sýry, uzeniny, ryby a masa z celé Itálie. Sál funguje jako prostor pro konání různých velkých akcí a uměleckých výstav.

Piazza Duomo

Padova - Piazza dei Signori - Torre d'Orologio
Padova – Piazza dei Signori – Torre d’Orologio

Padovská katedrála Duomo se nachází na náměstí Piazza Duomo. Na samotné katedrále není bohužel nic moc zajímavého, ale ke katedrále přiléhá baptisterium čtvercového půdorysu, které za vidění stojí. Románská křtitelnice je zasvěcená svatému Janu Křtiteli a je plná krásných fresek ze 14. století.

Piazza dei Signori

Dominantou tohoto náměstí je krásná věž Torre d’Orologio. Dále se zde konávají trhy a v místních kavárničkách můžete načerpat energii z dobré italské kávy.

Piazza Eremitani

Kromě muzejního komplexu Musei Civici degli Eremitani a kostela Eremitani můžete na tomto náměstí navštívit kapli Cappella degli Scrovegni, kde se nachází Giottovo mistrovské dílo, kvůli němuž mnozí turisté Padovu navštíví. Jsou jím právě Giottovy fresky, které zobrazují život Panny Marie a Ježíše Krista.

Závěrem

Padova - Caffè Pedrocchi
Padova – Caffè Pedrocchi

Kromě výše uvedených památek můžete navštívit také další symbol Padovy – jednu z nejvýznamnějších evropských kaváren Caffè Pedrocchi, která se nachází poblíž paláce Palazzo del Bo. Ten je historickým sídlem místní univerzity, založené v roce 1222 a je po Bologni druhou nejstarší univerzitou na území Itálie. Málokdo také ví, že právě v Padově byla založena vůbec první botanická zahrada (Orto Botanico) na světě, a to v roce 1545. Původní strukturu a umístění si zachovala dodnes.

Padovu tedy rozhodně stojí za to navštívit při vašich toulkách Itálií.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na