Trentino – Alto Adige (Tridentsko – Jižní Tyrolsko)

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Trentino - Alto Adige > Trentino – Alto Adige (Tridentsko – Jižní Tyrolsko)
Trentino - Alto Adige (Lago di Ledro)

Trentino – Alto Adige (Tridentsko – Jižní Tyrolsko)

Trentino – Alto Adige, někdy nazývané též Tridentsko – Jižní Tyrolsko získalo svůj název díky horám, které vypadaly jako zuby. Název tedy vychází ze slova „trojzubec“ – trident. Za Alto Adige (Horní Adiže) je dnes považována oblast, které se říká Jižní Tyrolsko.

Zimní lyžařská střediska v Itálii
Zimní lyžařská střediska v Itálii

Region Trentino – Alto Adige se nachází v nejsevernější části Itálie a je obklopen Rakouskem (S), Švýcarskem (SZ), regionem Lombardia (Z a JZ) a regionem Veneto (J). Jedná se o hornatý region a díky Alpám a Dolomitům sem míří milovníci pěší turistiky a zimních sportů. Lyžařská střediska jsou v tomto regionu velmi oblíbená. Z těch nejznámějších můžeme jmenovat např. Meran 2000, Sella Ronda, Val di Fassa, Val di Fiemme a mnoho dalších.

Jak už název napovídá, tento region se skládá ze dvou částí. Část Trentino výrazně převládá (98 %) a je hodně italská. Kdežto část Alto Adige zaujímá pouze 2 % z celého regionu a mluví se zde převážně německy. I když oficiálně se zde používají oba jazyky – němčina i italština. Alto Adige totiž patří Itálii až od počátku 2. světové války. Kromě toho, že zde panuje spíše tyrolská atmosféra, jsou zde patrné i různé kulturní odlišnosti. Z důvodu těchto kulturních a jazykových odlišností má tento region statut autonomní oblasti. Region má také pouze 2 provincie – Trento a Bolzano.

Města a zajímavá místa

Trento
Trento

Hlavním městem tohoto regionu je nádherné město Trento, s největším hradem regionu Castello del Buonconsiglio.
Dalším městem v téže provincii, které si lze prohlédnout je Rovereto. Najdete v něm hrad Castelbarco, muzeum války Museo Storico Italiano della Guerra, Muzeum moderního a současného umění a největší zvon na světě (pojmenovaný Maria Dolens), který zvoní pod širým nebem (průměr 3,21 m, výška 3,36 m).
Dobrým výchozím bodem k prozkoumávání jezera Lago di Garda je hezké město Riva del Garda.

Bolzano je hlavním městem stejnojmenné provincie, kde je vidět propojení italské a germánské kultury.
Nedaleko si můžete prohlédnout Castel Roncolo (Runkelstein), který je postavený na útesu. Pochází z poloviny 13. století a dnes v něm najdete gotické fresky a muzeum.
Dražší město, které často hostí významné hosty, je lázeňské město Merano. Můžete se zde projít po palmové promenádě a ochutnat vína na místním vinařském festivalu (každý rok 1. listopadový víkend).
Poblíž Merana jsou k vidění dva známé hrady – Castel Brunnenburg a Castel Tirolo, kde je v současnosti muzeum tyrolské historie.
Za nejhezčí hrad v Jižním Tyrolsku je považován hrad Castello di Tures u města Tures (Taufers). Nedaleko se také nachází středověké město Brunico (Bruneck). Nejstarším městem regionu je Bressanone (Brixen).

Jezera

Stejně tak jako v regionu Lombardia, i v regionu Trentino – Alto Adige je mnoho jezer:

Trentino - Alto Adige (Lago di Ledro)
Trentino – Alto Adige (Lago di Ledro)
 • Lago di Toblino (0,67 km2) – na ostrohu severního pobřeží jezera je romantický hrad Castel Toblino, kde je v současnosti restaurace
 • Lago di Santa Massanza (0,35 km2) – u obce Vezzano; ideální pro milovníky rybaření; kanál spojuje jezero s jezerem Toblino
 • Lago di Tenno (2,5 km2) – poblíž nádherného středověkého městečka Canale di Tenno, vhodné pro odpočinkovou dovolenou uprostřed krásné přírody
 • Ledrenské jezero – Lago di Ledro (2 km2) – oblíbené jezero pro letní rekreaci
 • Lago di Molveno (3,27 km2) – jezero obklopené Dolomity; oceňované jako nejlepší italské jezero a označované za oázu klidu
 • Lago di Cavedine (1,01 km2) – vhodné pro milovníky vodních sportů, pro rodiny s dětmi; cyklotrasy v okolí
 • Gardské jezero – Lago di Garda (370 km2) – největší jezero v Itálii, ale pouze kousek severní části jezera zasahuje do tohoto regionu
 • Lago di Terlago (0,35 km2) – ideální pro milovníky rybaření; jezero se pyšní nejbohatším jezerním ekosystémem v Trentinu
 • Lago delle Piazze (0,23 km2) – vhodné pro ty, kdo mají rádi vodní sporty, lezení a jízdu na horském kole; jezero lze krásnou procházkou obejít; ideální pro rybaření
 • Lago della Serraia (0,6 km2) – okružní trasa cca na 2 hodiny, vhodná pro každého; vhodné pro rodiny s dětmi; ideální místo pro odpočinek
 • Lago di Caldonazzo (5,38 km2) – ideální pro milovníky vodních sportů i rybaření, rodiny s dětmi i ty, kteří si chtějí odpočinout
 • Lago di Levico (1,164 km2)- rybářská stezka; vhodné pro milovníky vodních sportů; ideální pro odpočinkovou dovolenou; poblíž jsou lázně

Trentinská kuchyně

Zatímco kuchyně regionu Trentino je ovlivněna regionem Veneto (gnocchi, polenta, těstoviny), tak v Jižním Tyrolsku je patrný vliv tyrolsko-rakouské kuchyně (speck, wurst, křen). Jídla tohoto regionu jsou vydatnější a stejně jako v ostatních regionech jsou připravovaná z kvalitních surovin.

Kuchyně regionu Trentino - Alto Adige
Kuchyně regionu Trentino – Alto Adige

Mezi nejznámější delikatesy tohoto regionu patří jídla ze sivena severního (salmerino), sladkovodní ryby ze zdejších jezer. Její chuť by se dala připodobnit něco mezi lososem a pstruhem. Další specialitou je solené maso (carne salada del Trentino), které se dá konzumovat v několika variantách. Často jako carpaccio nebo jednoduchý tatarák. A v neposlední řadě doporučujeme ochutnat v této lokalitě jablečný závin. Jablka budou s největší pravděpodobností z údolí proslulého jabloňovými sady – Val di Non.

Čím se region Trentino – Alto Adige, resp. Tridentsko a Jižní Tyrolsko může rozhodně pochlubit je víno. Daří se zde například odrůdám Pinot Bianco, Grigio i Nero, Chardonnay, Savignon Blanc, Tramín, Lagrein nebo Merlot.

Na území Trentina se nachází necelá třicítka palíren. Není se čemu divit. Region je kromě vinné révy bohatý na mnoho druhů ovoce. Proto neváhejte a ochutnejte italskou pálenku zvanou grappa.

Ladinové

Málokdo ví, že právě v tomto regionu, konkrétně v provinciích Trento, Bolzano a Belluno, se můžete setkat se „zapomenutým“ národem, kterým jsou tzv. Ladinové. Mluví ladinštinou, mají své tradice a kulturní zvyky, a na svůj původ jsou hrdí. Více se můžete dozvědět ve vesničce Vigo di Fassa, kde najdete jak Ladinský kulturní institut (Istitut cultural ladin), tak muzeum Museo Ladin.

Závěrem

Ať už vás lákají hory, procházky nádhernou přírodou, hrady, města nebo jiná dobrodružství, nudit se v tomto regionu určitě nebudete.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na