Oslavy Silvestra a Nového roku v Itálii

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Kultura > Oslavy Silvestra a Nového roku v Itálii
Silvestr

Oslavy Silvestra a Nového roku v Itálii

Přemýšleli jste někdy o tom, jak probíhají oslavy Silvestra a Nového roku v Itálii? Dá se říci, že je to docela podobné, jako v České republice. Rozdíl je hlavně ve večeři. Češi se neobejdou bez chlebíčků a Italové zase bez vepřových specialit a čočky.

Capodanno – Silvestr a Nový rok

Il Capodanno

Poslední noc v roce a první den Nového roku se v Itálii souhrnně nazývá Capodanno. Je to oslava Silvestra a Nového roku. Stejně jako pro nás, tak i pro Italy je tato noc speciální. Někteří Italové odjíždí do zahraničí, jiní odjíždějí třeba na hory. Ti, kteří zůstávají ve městech slaví v rodinném kruhu, nebo někde venku s přáteli.

Ale všichni mají společné – velkou slavnostní večeři na den Svatého Silvestra, tedy 31. prosince. Jídlo se může samozřejmě region od regionu lišit, nicméně oblíbená je speciální vepřová klobása (il cotechino) nebo plněná prasečí nožka (zampone) podávané s čočkou. Čočka, díky svému tvaru připomínající penízky, symbolizuje štěstí v novém roce. V některých částech Itálie má stejný význam i hrozno.
Sváteční dezerty se mohou také lišit region od regionu. Tak, jako často bývá na Vánoce vánoční bochánek panettone, na Silvestra se často jí spíše pandoro.
Nakonec, stejně jako v České republice se před půlnocí připraví přípitek a zvolá se „Štastný Nový rok!“
Italskou kuriozitou spojenou s Novým rokem je, že na oslavy Silvestra by měli mít Italové na sobě něco červeného, aby měli v následujícím roce hodně štěstí 🙂

Oslavy Silvestra a Nového roku v Itálii, jsou tedy velmi podobné těm českým. Důležité je se hlavně dobře najíst a nezapomenout na novoroční přípitek. Podělte se s námi o tom, jak probíhají oslavy Silvestra u vás v komentářích tohoto článku na našem facebooku.

Co ovšem probíhá v Itálii úplně jinak jsou „naši“ Tři králové (6. ledna). Přečtěte si článek o tom, jakým způsobem se tento svátek (L’Epifania a la Befana) slaví v Itálii.

Pokud vás zajímají další italské svátky, zvyky a tradice, podívejte se na článek ZDE.


Sdílej na