L’Epifania a la Befana (6. ledna)

Itálie pro všechny > Zajímavosti > Kultura > L’Epifania a la Befana (6. ledna)
Befana

L’Epifania a la Befana (6. ledna)

L’Epifania a la Befana jsou názvy, se kterými se v Itálii setkáte 6. ledna, krátce po Capodanno (oslavě Silvestra a Nového roku). 6. leden má v Itálii dvě tradice. Jednu náboženskou a jednu pohanskou (která není náboženská).

L’Epifania

Podle náboženské tradice se l’Epifania slaví v Itálii 12 dní po Vánocích, protože souvisí s narozením Ježíška. Jedná se o událost, kdy tři králové přinášejí dary a uctívají narozeného Ježíše Krista. Událost je také nazývána jako Zrození Páně. Zejména v Miláně se před katedrálou Narození Panny Marie koná průvod Tří králů.

La Befana

Podle pohanské tradice, v den l’Epifania, přichází tzv. Befana, populární postava, (stejně jako Santa – Babbo Natale na Vánoce) typická pro některé italské regiony.

Befana
La Befana

Befana je podle tradice stará žena s velkým kloboukem a dlouhou sukní, která létá na koštěti a přináší dětem různé lahůdky a bonbóny. Děti tak v noci z 5. na 6. ledna připraví ponožku a čekají, co jim do ní bude během noci naděleno. Befana pak naplní ponožky sladkostmi, bonbóny nebo malými hračkami těm hodným dětem. Naopak těm zlobivým nadělí do ponožky uhlí. Dá se říci, že je to taková obdoba českého Mikuláše, který v Itálii nechodí vůbec 🙂

Mnoho rodičů vozí svá dítka v tento den na různá italská náměstí, kde se taková stařena v sukni, klobouku a na koštěti prohání náměstími a rozdává dětem sladkosti nebo uhlí. Děti jsou nadšené a pobíhají za ní sem a tam.

Čeští Tři králové

Takže jak vidíte, „Tři králové“ obcházející dům od domu píšící na dveře K+M+B tak, jak je známe my v České republice, se v Itálii neslaví. L’Epifania má sice stejný náboženský význam jako naši tři králové, ale především pro děti tvoří italskou tradici Befana – postava takové čarodejnice (jako je u nás při pálení čarodějnic) v kombinaci s naším Mikulášem 🙂

Preferujete svátek našich Tří králů, nebo by se vám zamlouvalo spíše toto italské pojetí – L’Epifania a la Befana? Napište nám do komentářů tohoto článku na facebooku, co si myslíte o této italské tradici.


 

Pokud vás zajímají další italské svátky, zvyky a tradice, podívejte se na článek ZDE.

Sdílej na