Marche – nabízí skryté poklady

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Marche > Marche – nabízí skryté poklady
Marche - nabízí skryté poklady

Marche – nabízí skryté poklady

Marche - nabízí skryté poklady
San Severino Marche

Region Marche ve střední Itálii není přeplněný turisty a nabízí skryté poklady, které rozhodně stojí za vidění. Okouzlující Marche leží na východním pobřeží Apeninského poloostrova. Sousedí s regiony Emilia-Romagna (S), Toscana (SZ), Umbria (Z), Lazio (JZ), Abruzzo (J) a také s městským státem San Marino (S). Pyšní se nejen svou malebnou krajinou, ale také bohatou historií a kulturou.

S rozlohou 9 366 km² a počtem obyvatel kolem 1,5 milionu, nabízí Marche intenzivní zážitky pro ty, kdo touží objevovat neokoukaná místa. Jedním z nejzajímavějších aspektů regionu je jeho rozmanitá geografie, zahrnující malebná pohoří, pláže Jaderského moře a kopce plných vinic.

Města a zajímavá místa

Ancona - katedrála San Ciriaco
Ancona – katedrála San Ciriaco

Hlavní město regionu, Ancona, je významným přístavem a kulturním centrem. Zdejší přístav je jedním z nejvýznamnějších v Jaderském moři a nabízí úchvatné výhledy na azurovou vodní hladinu. Symbolem města je katedrála San Ciriaco, která má pro město velký historický a náboženský význam.

Urbino - Palazzo Ducale
Urbino – Palazzo Ducale

Nejen fanoušci motosportu mohou zavítat do krásného města Urbino, které je rodištěm slavného motocyklového závodníka Valentina Rossiho. Město známé svým významem pro renesanční umění a architekturu. Největším lákadlem a architektonickým zázrakem je Palazzo Ducale. Zajímavou historii v sobě skrývá i místní katedrála Duomo di Urbino.

Město Pesaro září svým významem v oblasti umění a hudby. Proslulo jako rodiště slavného italského skladatele Gioachina Rossiniho. Můžete zde navštívit jeho rodný dům, který je nyní přeměněn na muzeum a památník jeho života a tvorby. Dominantou Pesara je hrad Rocca Costanza, postavený v 15. století, který okouzlí návštěvníky svou architekturou a úchvatným výhledem na moře a okolní krajinu.

Ascoli Piceno
Ascoli Piceno

Návštěvníci mohou objevovat také Ascoli Piceno, které láká svým náměstím Piazza del Popolo, zdobeným nádhernými stavbami a historickými kavárnami. Dále také malebnou obcí Offida s krásnou radnicí z přelomu 13. a 14. století.
Oblíbené je také Loreto, kde se nachází bazilika Basilica della Santa Casa, poutní místo spojené s legendou o přenesení Panny Marie z Nazaretu.

Marche se pyšní nejen krásnými městy, ale také úchvatnými krajinami. Národní park Monti Sibillini láká turisty na své horské vrcholy a malebná jezera. Milovníci slunce a moře mohou zase relaxovat na plážích v přímořských letoviscích jako Pesaro, Ancona, San Benedetto del Tronto či Senigallia.

Kuchyně regionu Marche

Kuchyně regionu Marche se vyznačuje především čerstvými a lokálními surovinami, a jednoduchými, ale chutnými pokrmy. Z typických pokrmů této oblasti je třeba vypíchnout vincigrassi, které jsou jakousi obdobou klasických lasagní. A dále také roztíratelný salám ciauscolo, který se často podává jako předkrm. Pro oblast Marche jsou typické těstoviny Maccheroncini di Campofilone, které se připravují na několik způsobů.

Co se dezertů týče, určitě si nenechte ujít la crema fritta. Jedná se o ztuhlý puding, který se rozkrájí, obalí a osmaží. Může být také podáván jako předkrm nebo příloha. Mezi typické karnevalové dezerty patří smažené kuličky obalované v medu zvané cicerchiata anebo smažené taštičky posypané cukrem le frappe.

Olive Ascolane
Olive Ascolane

Typické pro tento region jsou Olive Ascolane – olivy plněné masovou směsí, obalené v těstě a osmažené. Jsou mimo jiné i oblíbeným rychlým občerstvením na trzích a festivalech.

Pokud toužíte vychutnat si některá z typických vín tohoto regionu, sáhněte pro bílé Verdicchio dei Castelli di Jesi, které je svěží a má citrusovou vůni. Případně pak Bianchello del Metauro, s květinovou a ovocnou vůní. Z červených vín si pak můžete pochutnat na Conero, které si vyrábí z odrůdy Montepulciano anebo Rosso Piceno, které se vyrábí z odrůd Montepulciano a Sagiovese.

Závěrem

Pokud hledáte dobrodružství v srdci Itálie, region Marche nabízí skryté poklady a je tedy je tím pravým místem pro vaše putování. Jeho kultura, památky a krásná krajina zanechají nezapomenutelné dojmy, které budete chtít sdílet se všemi kolem sebe. Ať už jste milovníkem umění, kulinářských radovánek nebo krásného výhledu, Marche vám zaručeně přijde naproti s otevřenou náručí.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na