15 nejkrásnějších italských náměstí

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Campania > 15 nejkrásnějších italských náměstí
Piazza Navona (Roma)

15 nejkrásnějších italských náměstí

Vybrali jsme pro vás 15 nejkrásnějších italských náměstí, které zaujaly nejen nás, ale i miliony dalších návštěvníků Itálie. Které z italských náměstí vás oslovilo nejvíce?

Piazza San Marco (Venezia)

Piazza San Marco (Venezia)
Piazza San Marco (Venezia)

Hlavním náměstím v Benátkách je Piazza San Marco. Dominuje mu krásná bazilika San Marco se zvonicí a Dóžecí palác. Najdeme zde ale i knihovnu, hodinovou věž nebo muzeum. Náměstí má tvar lichoběžníku a je dlouhé přibližně 180 metrů.

Piazza del Plebescito (Napoli)

Piazza del Plebescito (Napoli)
Piazza del Plebescito (Napoli)

Na ploše 25 000 m2 se rozprostírá Piazza del Plebescito, které najdete v Neapoli. Co se tvaru týče, dá se rozdělit na dvě části. Část, která se nachází poblíž baziliky Basilica reale pontificia di San Francesco di Paola má tvar půlkruhu. Prohlédnout si zde můžete také dvě jezdecké sochy před bazilikou. Druhá část náměstí má obdélníkový tvar.

Piazza Navona (Roma)

Piazza Navona (Roma)
Piazza Navona (Roma)

Nejslavnější římské náměstí Piazza Navona není třeba představovat. Má tvar středověkého stadionu – obdélníkový a na jedné straně je zaoblené. V dřívějších dobách se zde stadion skutečně nacházel. Náměstí je 275 metrů dlouhé a 106 metrů široké. Obdivovat zde můžete 3 nádherné fontány – Neptunovu fontánu (Fontana del Nettuno), fontánu čtyř řek (Fontana dei Quattro Fiumi) a Maurovu fontánu (Fontana del Moro).

Piazza del Duomo (Milano)

Piazza del Duomo (Milano)
Piazza del Duomo (Milano)

Samotným centrem Milána je Piazza del Duomo, které nabízí pohled na průčelí milánské gotické katedrály Duomo. Náměstí je obdélníkového tvaru a jeho plocha je přibližně 17 000 m2 (bez katedrály a přilehlých budov). Pochází ze 14. století a kromě zmíněné katedrály, obchůdků a kavárniček si můžeme prohlédnout také jezdeckou sochu Vittoria Emanuela II. z konce 19. století. V bezprostřední blízkosti je známá nákupní galerie Vittoria Emanuela.

Piazza del Campo (Siena)

Piazza del Campo (Siena)
Piazza del Campo (Siena)

Náměstí Piazza del Campo v Sieně bývalo dříve velké prostranství na zelené louce, kde se často konávaly trhy pod širým nebem. V současnosti je to ale hlavní náměstí, kde se setkávají místní obyvatelé. Náměstí poznáte už podle svého jedinečného vzhledu. Má totiž tvar mušle. Dvakrát do roka se zde konají známé koňské dostihy Palio (vždy 2. července a 16. srpna). V roce 1995 bylo náměstí, společně s celým historickým centrem, zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Piazza dei Miracoli (Pisa)

Pisa - Piazza dei Miracoli
Piazza dei Miracoli (Pisa)

Většina návštěvníků Pisy ze všeho nejdříve zavítá na náměstí Piazza dei Miracoli (v překladu „Náměstí zázraků“). Na tomto náměstí se nachází slavná šikmá věž se zvonicí (Torre Pendente), katedrála Duomo, uvnitř které je kazatelna. Díky touze vybavit katedrálu vhodným doplňkem začalo vznikat v roce 1152 baptisterium (Battistero di San Giovanni).
Na náměstí dále najdete hřbitov (Camposanto), Museo dell’Operadel Duomo a Museo delle Sinopie.

Piazza del Duomo (Lecce)

Jedním z hlavních náměstí města Lecce je Piazza del Duomo. Dříve se jmenovalo Cortile del Vascovado, navštěvovali ho pouze duchovní a obklopovaly ho jen církevní budovy. To se změnilo po roce 1659, kdy bylo náměstí opraveno v barokním slohu a zpřístupnilo se veřejnosti. Současnosti mu dominují čtyři hlavní budovy – katedrála Duomo, Museo Diocesano, biskupský palác Episcopio a zvonice.

Piazza San Pietro (Vaticano)

Piazza San Pietro (Vaticano)
Piazza San Pietro (Vaticano)

Svatopetrské náměstí ve Vatikánu (Piazza San Pietro) není snad ani třeba představovat. Je to první obrázek, který Vám ukáže vyhledávač po zadání slova „Vatikán„. Kolonádu, širokou 17 metrů, tvoří toskánské sloupy (celkem 284 sloupů). Z kopule Baziliky svatého Petra je vidět nejen celé náměstí, na němž se nachází obelisk a dvě kašny, ale také celý Řím. Kapacita náměstí je cca 400 000 lidí.

Piazza dell’Unità d’Italia (Trieste)

Piazza dell'Unità d'Italia a radnice Municipio
Piazza dell’Unità d’Italia (Trieste)

Za hlavní náměstí v Terstu se považuje Piazza dell’Unità d’Italia, které obklopuje ze tří stran hned několik budov v neoklasickém stylu. Za zmínku stojí například budova Municipio (radnice) nebo sídlo vlády. Čtvrtá strana náměstí je spojená s dlouhým nábřežím, kde občas zakotví obrovská loď a kde také najdete akvárium Acquario Marino.

Piazza della Signoria (Firenze)

Piazza della Signoria (Firenze)
Piazza della Signoria (Firenze)

Náměstí Piazza della Signoria ve Florencii pochází ze 14. století a má tvar písmene „W“. Pojmenováno bylo podle Palazzo Signoria (známější pod názvem Palazzo Vecchio), který se na náměstí nachází. Mimo jiné zde můžete obdivovat slavnou galerii Galleria degli Uffizi, Neptunovu fontánu či repliku Michelangelovy sochy Davida.

Piazza Pretoria (Palermo)

Piazza Pretoria (Palermo)
Piazza Pretoria (Palermo)

Hlavní atrakcí Piazza Pretoria (známé též jako Piazza della Vergogna) v Palermu je bezesporu fontána s nahými sochami – Fontana Pretoria. Palermo zakoupilo kašnu koncem 16. století od Florencie. Fontána je tudíž krásnou ukázkou toskánské renesance a právem ji někteří považují za jednu z nejkrásnějších v celé Itálii. Zabírá celý střed náměstí a obklopují ji paláce Palazzo Bordonaro, Palazzo Bonocore, Palazzo Pretorio a kostel Chiesa di Santa Caterina.

Prato della Valle (Padova)

Prato della Valle (Padova)
Prato della Valle (Padova)

Náměstí Prato della Valle je jedním z hlavních symbolů Padovy. Je nejenom největším náměstím v Padově, ale i největším v Evropě (88 620 m2). Jádro tohoto elipsovitého náměstí tvoří zelený ostrov, Isola Memmia, obklopený kanálem zdobeným 78 sochami, které představují slavné Padovany. Na ostrov vedou čtyři můstky.

Piazza di Spagna (Roma)

Piazza di Spagna (Roma)
Piazza di Spagna (Roma)

Nad slavnými Španělskými schody, na náměstí Piazza di Spagna v Římě, stojí kostel Trinità dei Monti, a pod nimi je krásná kašna Fontana della Barcaccia od slavného italského sochaře Pietra Berniniho. Směrem vpravo od fontány spatříte sloup Neposkvrněného početí Panny Marie, kam se umisťuje věnec při oslavách italského státního svátku Immacolata, každoročně dne 8. prosince.

Piazza Maggiore (Bologna)

Jedním z hlavních náměstí v Boloni je Piazza Maggiore. Náměstí má tvar obdélníku, je dlouhé cca 115 metrů a široké 60 metrů. Dominantou náměstí je nedokončená katedrála San Petronio, jejíž stavba začala už v roce 1390. Nachází se zde i radnice Palazzo d’Accursio (Comunale), Palazzo dei Banchi, Palazzo dei Notai a Palazzo del Podestà.

Piazza Ducale (Vigevano)

Náměstí Piazza Ducale ve městě Vigevano nedaleko Milána se pyšní krásným renesančním náměstím z konce 15. století. Dříve se jednalo o širokou ulici, která byla později přestavěna na toto náměstí. Proto je dlouhé 134 metrů a široké 48 metrů. Náměstí obklopují arkády a oblouky, které podepírá 84 sloupů s hlavicemi různých tvarů. Náměstí je dodnes považováno za vstupní bránu do hradu Visconteo Sforzesco. Krásná je též prohlídka z věže Torre Bramante, ze které si můžete prohlédnout nejen náměstí, ale i celé město.

Závěrem

15 nejkrásnějších italských náměstí je jen zlomek toho, co můžete v Itálii vidět. Pocit krásy je velmi subjektivní, proto se nedají výše uvedená náměstí seřadit od nejkrásnějšího.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na