Taormina – sicilské přímořské letovisko
Taormina – sicilské přímořské letovisko
Taormina se považuje za vyhlášené sicilské přímořské letovisko (společně s Cefalù), které láká návštěvníky svou krásou, historií a kulturním bohatstvím. Je to relativně malé, malebné město, s rozlohou 13,13 km² a je domovem pro cca 10,5 tisíc obyvatel.
Kromě historických památek je Taormina známá pro svou nádhernou přírodu a panoramatické výhledy. Město obklopuje krásná krajina s úžasnými výhledy na Tyrhénské moře a aktivní sopku Etnu. Kromě toho je zde několik pláží, včetně slavného ostrůvku Isola Bella, který je přírodní rezervací. Taormina je také známá kulturním a uměleckým centrem, kde se konají různé festivaly, koncerty a divadelní představení.
Historie
Taormina má bohatou historii, která sahá až do starověku. Město bylo založeno starověkými Řeky a později ovládáno Římany. Během středověku bylo město ovládáno různými vládci, včetně Arabů a Normanů. V renesanci prošla Taormina obdobím rozkvětu a výstavbou některých svých historických budov. Během 19. století bylo město znovuobjeveno mezi umělci a intelektuály a stalo se tak oblíbeným místem pro návštěvníky.
Památky a zajímavosti
Hlavní třídou, na které najdete také spoustu památek, zajímavostí, obchodů a restaurací je Corso Umberto. Ohraničují ji dvě vstupní brány. Z jihu je to Porta Catania a ze severu Porta Messina. Pokud projdete jižní bránou, a vydáte se po ulici Corso Umberto, brzy přijdete na náměstí Piazza Duomo. Kromě katedrály a radnice se ve středu náměstí nachází fontána (Le quattro fontane) z roku 1635.
Pokračujte po pěší zóně dál a po levé straně zahlédnete šlechtickou rezidenci z roku 1412, Palazzo Ciampoli.
Po dalších přibližně 100 metrech projdete bránou Porta di mezzo s krásnou hodinovou věží (Torre dell’orologio). Ocitnete se na stylovém náměstí Piazza IX Aprile. Je známé pro své venkovní bary, umělce, kteří malují portréty a krajiny anebo pouliční zpěváky, kteří doladí atmosféru tohoto malebného místa. Z balkonu lze obdivovat úchvatný výhled, který zahrnuje Etnu, záliv Naxos a ruiny antického divadla.
Dříve se toto náměstí jmenovalo Piazza Sant’Agostino podle kostela postaveného v roce 1448, který stojí na jedné straně náměstí. Tento kostel dnes slouží jako sídlo Městské knihovny.
Další náboženská budova na tomto náměstí je kostel Chiesa di San Giuseppe, postavený v 17. století. Před vchodem k němu se nachází krásný příklad sicilského baroka s dvojitým schodištěm.
Po pěší zóně můžete dále dojít až k již zmíněné bráně Porta Messina. Doporučujeme však na náměstí Piazza Vittorio Emanuele II. odbočit do ulice Via Teatro Greco, do mírného kopečka. Touto charakteristickou ulicí s historickými budovami a obchůdky se suvenýry a místními produkty se dostanete k další významné památce, Teatro Greco. Divadlo je nejdůležitější a nejlépe zachovanou památkou v Taormině. Díky tomu, že stojí na tomto vyvýšeném místě, můžete obdivovat masiv Etny a Jónské moře. Již mnoho let se zde konají různé kulturní události a předávají se zde některá mezinárodní ocenění.
Vedle vchodu do divadla určitě nepřehlédnete rezidenci v anglickém stylu z 19. století – Grand Hotel Timeo. Byl jedním z prvních hotelů postavených v Taormině a vždy byl považován za jeden z nejvíce okouzlujících hotelů v Itálii. Dodnes zůstává oblíbeným místem mnoha celebrit a bohatých turistů z celého světa.
Závěrem
Jak vidíte, Taormina – sicilské přímořské letovisko, má rozhodně co nabídnout. Pokud budete mít dostatek času a nevadí Vám náročnější výstup, navštivte také Castello Saraceno. Ten výhled stojí za to.
Taorminu doporučujeme navštívit spíše mimo sezónu, abyste se vyhnuli neuvěřitelným davům turistů, kteří navštíví město každý den. Druhá polovina října pro nás byla snesitelnější, co se davů týče.
Jižní Itálie, a konkrétně Sicílie, nabízí spousta pokladů. A toto krásné město je jedním z nich.
Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.