Campania – cesta do srdce italského jihu

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Campania > Campania – cesta do srdce italského jihu
Campania - Amalfi

Campania – cesta do srdce italského jihu

Cesta do srdce italského jihu – i tak se dá nazvat prozkoumávání italského regionu Campania (Kampánie). Tento region je jedním z nejvíce fascinujících a bohatých na italskou kulturu. Leží v jižní Itálii a obklopují ho regiony Lazio (S), Molise (SV), Puglia (V) a Basilicata (V a JV). S rozlohou přesahující 13 500 kilometrů čtverečních a s více než 5,5 milionů obyvatel, je Kampánie domovem nejen nezapomenutelné Neapoli, ale také mnoha dalším malebným městům a památkám.

Města a zajímavá místa

Neapol
Neapol
Capri - skaliska Faraglioni
Capri – skaliska Faraglioni

Hlavním městem regionu je rodiště pizzyNeapol, která již sama o sobě láká svou bohatou historií a kulturou. Turisticky nejatraktivnější je slavný Neapolský záliv, kde najdete v dosahu mnoho zajímavostí, jako jsou Pompeje a Herculaneum, sopka Vesuv, Campi Flegrei (Flegrejská pole) s unikátními geologickými útvary nebo nádherné ostrovy Capri, Ischia a Procida. Za vidění stojí také malebné přístavní město Pozzuoli, které se nachází v blízkosti Neapolského zálivu a je jedním z nejstarších přímořských měst v Itálii. Nedaleko Pozzuoli se nacházi Solfatara (součást Flegrejských polí), aktivní sopečný komplex, který poskytuje návštěvníkům možnost prozkoumat sopečnou aktivitu zblízka. Nádherné výhledy nabízí Sorrento.
Amalfské pobřeží, s městy jako Positano a Amalfi, patří k vůbec nejkrásnějším částem celé Evropy. Tato přímořská letoviska přitahují miliony návštěvníků každý rok. Mezi těmito městy najdete městečko Praiano, známé svými úzkými uličkami, barevnými domky a přátelskými obyvateli. Nejkrásnější výhled na pobřeží se vám naskytne z městečka Ravello, které je ještě kousek za městem Amalfi. Za vidění stojí i města Salerno, s katedrálou a malebným přístavem, nebo město Paestum, které je známé pro své krásné pláže a úchvatné archeologické pozůstatky.

Vnitrozemí regionu nabízí také řadu skvostných měst a památek. Například město Caserta s impozantním Královským palácem a nádhernými zahradami, kterým se přezdívá „neapolské Versailles“, anebo starobylé město Benevento s obloukem Arco di Traiano.

Kuchyně regionu Campania

Kuchyně italského regionu Kampánie je jednou z nejvíce oblíbených a rozpoznatelných kuchyní v Itálii. Kampánie je skutečným rájem pro milovníky gastronomie, protože nabízí bohatou škálu pokrmů, dezertů, produktů, nápojů, sýrů a vín, které odrážejí bohatou kulturní a kulinařskou tradici tohoto regionu.

Typické pokrmy
Pizza marinara ("po námořnicku")
Pizza marinara

Když mluvíme o Kampánii, nemůžeme nezačít pizzou. Neapol je rodištěm pizzy a je známá pro svou lahodnou a autentickou neapolskou pizzu s tenkým a křupavým těstem, které je pokryté rajčatovou omáčkou, mozzarellou a dalšími lahodnými ingrediencemi.

Dalšími typickými pokrmy jsou spaghetti alle vongole, tedy těstoviny s mušlemi, a zuppa di cozze, což je polévka z mušlí s rajčaty a bylinkami. Pasta alla puttanesca je oblíbená těstovinová omáčka vyrobená z oliv, kaparů, rajčat, česneku a oregana, která nabízí výraznou chuť a aroma.

Dezerty
Sfogliatella - šáteček z listového těsta
Sfogliatella

Když jde o dezerty, sfogliatella je typickou sladkostí Kampánie. Je to šáteček z listového těsta plněný ricottovou náplní. Torta caprese je čokoládový dort z mandlové mouky. Pastiera napoletana je slavný dort s ricottou a pšeničnou krupicí, který se peče tradičně během Velikonoc.

Rychlé občerstvení

Pokud jde o street food, pizza je samozřejmě na prvním místě. Ale dále jsou tu pizzette, malé pizzy, panzerotti jsou malé smažené taštičky plněné rajčaty, mozzarellou, šunkou nebo salámem. Dále crocchè, což jsou bramborové krokety a arancini, smažené rýžové kuličky plněné ragú nebo sýrem. Fiorilli jsou smažené cukety nebo cuketové květy, které jsou oblíbené jako předkrm nebo lehké jídlo.

Nápoje
Limoncello - tradiční italský nápoj
Limoncello

Limoncello je typický nápoj z Kampánie. Jedná se o citrónový likér, který se vyrábí z citrónů z Amalfi. Je oblíbeným digestivem a osvěžujícím alkoholickým nápojem.

Sýry

Co se sýrů týče, jedním z nejznámějších a nejtypičtějších sýrů z Kampánie je mozzarella di bufala. Dalšími tradičními sýry této oblasti jsou pak ricotta, provolone a caciocavallo Silano.

Vína

A k sýrům patří neodmyslitelně víno. To z oblasti Kampánie nabízí širokou škálu vynikajících vín. Mezi nejznámější patří Greco di Tufo, Falanghina, Fiano di Avellino, Biancolella (ostrov Ischia), Forastera (ostrov Ischia), Lacryma Christi del Vesuvio, Gragnano a Taurasi. Tato vína mají různé charakteristiky, od svěžích a ovocných, až po plné a robustní. Jsou skvělým doplňkem kulinářských specialit Kampánie.

Závěrem

Pro ty, kdo touží po kombinaci bohaté historie, malebné krajiny a lahodného jídla, je region Campania neodolatelnou destinací. Ať už plánujete prozkoumat starověké ruiny, užívat si slunce na pláži nebo ochutnávat místní speciality, Campania nabízí nekonečné možnosti objevování a poznávání.


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku.
Článek „Campania – cesta do srdce italského jihu“ a další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na