Assisi – známé italské poutní místo

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Assisi – známé italské poutní místo
Assisi - Basilica di Santa Chiara

Assisi – známé italské poutní místo

Assisi je známé italské poutní místo. Proslavil ho mnich a zakladatel františkánského řádu svatý František, který se ve městě Assisi narodil. Město se nachází ve střední Itálii, v regionu Umbria, přibližně 26 km jihovýchodně od Perugie. V roce 2020 mělo Assisi přes 28 000 obyvatel.

Památky a zajímavosti

Církevní památky

Assisi - Basilica di San Francesco
Assisi – Basilica di San Francesco
Assisi - Basilica di Santa Chiara
Assisi – Basilica di Santa Chiara

Basilica di San Francesco je největším lákadlem v celé Umbrii jak pro poutníky, tak pro milovníky umění. Komplex baziliky se skládá ze dvou kostelů – spodního (1228 – 1230) a horního (1230 – 1253). Součástí je dále krypta, která byla vyhloubená v roce 1818, do níž byly uloženy ostatky svatého Františka. Románská zvonice, která je též součástí komplexu, pochází z roku 1239.
Basilica di Santa Chiara byla postavena v letech 1257 – 1265. Uvnitř baziliky se nachází kříž, který prý promlouval ke svatému Františku a nakázal mu, aby napravil církev. Svatý František se tak tohoto božího poselství s nadšením ujal.
Přibližně 4 km od centra najdeme krasnou a majestátní baziliku Basilica Santa Maria degli Angeli, která byla postavená v letech 1565 – 1685. Z baziliky je možné vstoupit do hezké Růžové zahrady.
Katedrála San Rufino (nazývána také Duomo) je dalším důležitým poutním místem. Její součástí je také zvonice a krypta. Uvnitř katedrály je k vidění vkusně vyřezávaný ochoz s varhanami.

Další zajímavosti

Naproti katedrále, v Palazzo dei Canonici najdete Museo Diocesano, kde si můžete prohlédnout fresky, deskové obrazy, římský sarkofág nebo pozůstatky románského kláštera a krypty.
Do města vede osm přístupových bran. Nedaleko jedné z nich, Porta Perlici, se nachází římský amfiteátr, jehož stavba sahá až do 1. pol. 1. stol. našeho letopočtu.
Ze středověkých památek můžeme jmenovat například pevnost Rocca Maggiore, která se tyčí na kopci, ze kterého se můžete pokochat krásným výhledem na Assisi i do údolí. První zmínky o pevnosti pochází z roku 1174 a už tehdy byla považována za posvátné místo, nezbytné pro ochranu města.

Závěrem

Assisi – známé italské poutní místo dále nabízí k vidění několik paláců a dalších muzeí. Obzvláště přes den počítejte s větším množstvím turistů. Nemělo by vás to ale odradit od prohlídky výše zmíněných památek, které stojí za vidění. K prohlídce rodiště svatého Františka vám pohodlně postačí jeden den.

Pohled na město Assisi
Pohled na město Assisi

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na