Perugia – hlavní město regionu Umbria

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Města > Perugia – hlavní město regionu Umbria
Perugia - Piazza IV Novembre

Perugia – hlavní město regionu Umbria

Perugia – hlavní město regionu Umbria se nachází ve střední Itálii. V roce 2020 žilo v tomto městě přes 164 000 obyvatel.

Stejně jako Bologna je i toto město považováno za univerzitní. Oblíbené je ale také díky džezovému festivalu, památkám a skvělým „čokoládovým polibkům“ – Baci Perugina®, které jsou častým dárkem na Sv. Valentýna.

Památky a zajímavosti

Za centrum města je považována ulice Corso Vannucci. Ulice je pojmenována podle malíře nazývaného Perugino (vlastním jménem Pietro Vannucci) a slouží jako promenáda, která je plná kavárniček. Právě zde se odehrává veškeré denní i noční dění.

Perugia - Piazza IV Novembre
Perugia – Piazza IV Novembre

Z jedné strany je ulice zakončena náměstím Piazza IV Novembre, kde se nachází nejzajímavější památky města, například nedokončená gotická katedrála Duomo z 15. století. Na náměstí si můžete dále prohlédnout fontánu Fontana Maggiore, která dříve sloužila jako nádrž na vodu. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani radnice Palazzo dei Priori. Uvnitř se nachází sněmovní sál Sala dei Notari, ke kterému vede zajímavé schodiště ve tvaru vějíře.
Milovníci umění by si neměli nechat ujít palác Nobile Collegio di Cambio, kde najdete především díla malíře Perugina. V palácovém komplexu se také nachází Galleria Nazionale dell’Umbria, která je označována za jednu z nejkrásnějších galerií v Itálii. Ukrývá díla umbrijských i toskánských malířů z období rané a střední renesance.
Ulice Corso Garibaldi je pak plná kostelů. Za zmínku stojí například Sant’Agostino, San Benedetto nebo Sant’Angelo.

Perugia - pevnost Rocca Paolina
Perugia – pevnost Rocca Paolina

Z druhé strany je ulice Corso Vannucci zakončena parkem Gardini Carducci, odkud se vám naskytne nádherný výhled do okolí. V těchto místech je možné prohlédnout si papežskou pevnost, respektive podzemní labyrint Rocca Paolina.
Nedaleko parku se pak nachází Piazza San Domenico, kde stojí stejnojmenný kostel (San Domenico), jehož součástí je i archeologické muzeum (Museo Archeologico Nazionale dell’Umbria).

Závěrem

Perugia – hlavní město regionu Umbria je dobrým východiskem pro výlety po regionu, případně ideální pro půldenní až jednodenní zastávku na vaší cestě za dobrodružstvím :-).


Nezapomeňte nás sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Zůstaňme v kontaktu

Nezapomeňte nás sledovat – připravujeme speciálního průvodce se stručnými a nejzajímavějšími informacemi výše zmíněných památek a mnoha dalších. Průvodce bude obsahovat unikátní bonusy, které jiní průvodci nenabízí.
Vyplňte Vaše jméno a e-mailovou adresu níže na našich webových stránkách, aby Vám tento speciální průvodce neunikl.

Sdílej na