Umbria – zelené srdce Itálie

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Umbria > Umbria – zelené srdce Itálie
Umbria (Bazilika sv. Františka z Assisi)

Umbria – zelené srdce Itálie

Díky krásným údolím, hlubokým lesům, kopcům a řekám se italskému regionu Umbria právem přezdívá „zelené srdce Itálie„. Takže pokud milujete přírodu a malebné vesničky plné historie, Umbria pro vás bude tou pravou volbou. S rozlohou 8 456 km² a populací okolo 853 000 obyvatel je Umbrie jedním z nejmenších a zároveň nejméně obydlených regionů v Itálii. Leží ve střední Itálii a obklopují ji regiony Toscana (S a SZ), Marche (V) a Lazio (J a JZ).

Města a zajímavá místa

Perugia - Piazza IV Novembre
Perugia – Piazza IV Novembre

Hlavním městem regionu je Perugia, což je město známé pro svou středověkou architekturu. Jedním z nejvýznamnějších křesťanských poutních míst je město Assisi. Najdete zde působivou baziliku zasvěcenou sv. Františkovi z Assisi, zakladateli františkánského řádu, který se v tomto městě narodil.

Krásné vyhlídky do přírody se vám naskytnou například v malebném městě Todi. Dále ve městě Gubbio, což je jedno z nejstarších měst v Umbrii se středověkou atmosférou, nebo ve městě Montefalco, které nabízí nádherné panoramatické výhledy a vysloužilo si tak přezdívku „balkón Umbrie“.
Samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit jezero Lago di Trasimeno, obklopené kopci a vesnicemi. Jezero je ideální pro odpočinek a vodní sporty.

Assisi - Basilica di Santa Chiara
Assisi – Basilica di Santa Chiara

Za návštěvu dále stojí města Narni (starobylé město s římskými ruinami a malebným historickým centrem), Spello (krásné město obklopené hradbami s úzkými uličkami a kvetoucími zahradami), Spoleto (starobylé město s římskými a středověkými památkami, včetně impozantního viaduktu), Orvieto (středověké město postavené na vrcholu vápencové skály, s impozantní katedrálou a podzemními katakombami nebo město Terni (průmyslové město s historickými památkami a krásnou přírodou okolo řeky Nera).

Za uměleckými poklady se vydejte do města Città di Castello. A naopak za uzeninami a gastronomií zajeďte do městečka Norcia, které leží v národním parku Monti Sibillini.

Umbrijská kuchyně

Kuchyně italského regionu Umbria (cucina umbra) je známá svou jednoduchostí, autentičností a láskou k sezónním surovinám. Jedná se o typická venkovská jídla, která zahrnují převážně tradiční a lokální ingredience, které dodávají jídlu výraznou chuť.

Pokud zavítáte do tohoto regionu, můžete si pochutnat například na pokrmu „porchetta“, což je pečená vepřová roláda plněná bylinkami a kořením. Pokud dáváte přednost spíše těstovinám, ochutnejte královnu mezi italskými pokrmy – Pasta alla norcina, anebo Strangozzi al tartufo.

Baci Perugina®
Baci Perugina®

Mezi dezerty vládnou v této oblasti závitek ricciata, bábovka ciaramicola (typická především v období Velikonoc) a torciglione, dezert podávaný hlavně o Vánocích. A nezapomeňme ani na vyhlášené čokoládové pralinky Baci Perugina.

Procházíte-li se ulicemi měst regionu Umbria, můžete se setkat s chlebovým pečivem plněným různými ingrediencemi. Je známé pod názvem torta umbra al testo (případně crescia).

V Itálii není region, který by nenabízel výborné italské víno. A v Umbrii se nachází hned 4 vinařské stezky. Z bílých vín si můžete vychutnat například Orvieto Classico, Torgiano Bianco, Montefalco Bianco nebo vína z odrůdy Grechetto. Z těch červených vín pak neváhejte ochutnat Torgiano Rosso Riserva nebo Sagrantino di Montefalco, obě v kvalitě DOCG.

Závěrem

Region Umbria je jedinečným koutem Itálie, který nabízí kombinaci historie, kultury a nádherné přírody. Pro milovníky gastronomie je to rovněž ráj, kde si mohou vychutnat autentická italská jídla a vína. Umbrie byla rovněž domovem mnoha významných osobností, jako byl sv. František z Assisi, sv. Benedikt nebo malíř Pinturicchio. Prozkoumejte Umbrii a objevte její kouzlo a pohostinnost. Buon viaggio!


 

Nezapomeňte nás také sledovat na našem Facebooku.
Článek „Umbria – zelené srdce Itálie“ a další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.






Sdílej na