Parma – rodiště parmezánu a parmské šunky

Itálie pro všechny > Cestujeme po Itálii > Regiony > Emilia - Romagna > Parma – rodiště parmezánu a parmské šunky
Parma - Palazzo Ducale

Parma – rodiště parmezánu a parmské šunky

Město Parma – rodiště parmezánu a parmské šunky, najdete v severní Itálii, v regionu Emilia – Romagna. Pyšní se vysokou životní úrovní a dobrými restauracemi. Ve městě je spousta památek a zajímavostí, takže k prozkoumání všeho by to určitě chtělo víc než jeden den.

Významné osobnosti města a blízkého okolí

Parmegianino - socha místního malíře
Parmegianino – socha místního malíře
  • Giuseppe Verdi – italský hudební skladatel
  • Niccolò Paganini – italský houslista, kytarista a hudební skladatel
  • Bernardo Bertolucci – italský filmový režisér
  • Francesco Mazzola (zvaný Parmigianino) – italský malíř a rytec
  • Antonio Allegri (zvaný Correggio) – italský renesanční malíř

Památky a zajímavosti

V několika parmských památkách se můžete setkat právě s díly výše zmíněných malířů – Correggia a Parmigianiniho. Nejslavnější dílo Correggia (Nanebevzetí Panny Marie) můžete vidět v centrální kupoli parmské katedrály (Cattedrale di Santa Maria Assunta). Jedná se o nejreprezentativnější románskou stavbu z počátku 11. století.
Další Correggiho fresky si můžete prohlédnout v Camera di San Paolo. Kupoli, polosloupy a další místa vyzdobil Correggio také v Monastero e chiesa di San Giovanni Evangelista. Komplex se skládá s kláštera, kostela a knihovny, která uchovává přibližně 20000 svazků. Je zde také lékárna Antica Spezieria di San Giovanni. Komplex sahá do počátků 10. století a najdete zde i ranná díla Parmigianiniho. Zvonice je ale novější, ta pochází z roku 1613.
Další fresky od Parmegianina můžete obdivovat v renesančním kostele Santa Maria della Steccate, kde je i muzeum Museo Costantiniano.

Parma - Cattedrale di Santa Maria Assunta
Parma – Cattedrale di Santa Maria Assunta
Parma - Battistero di San Giovanni Battista
Parma – Battistero di San Giovanni Battista

Krásnou a zajímavou stavbou je Battistero di San Giovanni Battista (křtitelnice). Osmiboká, čtyřposchoďová budova je pokrytá růžovým veronským mramorem a přechází z pozdně románského do gotického stylu. Její stavba začala na konci 12. století a dostavěna byla o 111 let později.

V divadle Teatro Regio si během půlhodinové prohlídky můžete prohlédnout například tunu vážící lustr, vyrobený v Paříži. Divadlo je postaveno v neoklasicistním stylu a stavělo se v letech 1821 – 1829. Každoročně se zde koná Verdiho festival, kterého se účastní mezinárodně uznávaní umělci.


 
 
Parma - Pinacoteca Stuard
Parma – Pinacoteca Stuard

Sbírku šlechtice Giuseppe Stuarda, s 270 obrazy ze 14. – 19. století, najdete v Pinacoteca Stuard. Obrazárna sídlí v bývalém klášteře.

Jednu z nejvýznamnějších sbírek loutkového divadla „Il Castello“, čítající 2842 kusů loutek, marionet a scénářů, si můžete prohlédnout zdarma v Castello dei Burratini – Museo Giordano Ferrari.


 
Parma - Palazzo Ducale
Parma – Palazzo Ducale

Dalším komplexem je Complesso Monumentale della Pilotta. Najdete zde archeologické muzeum (Museo archeologico), národní galerii (Galleria Nazionale), Paletinskou knihovnu (Biblioteca Palatina) a dřevěné divadlo (Teatro Farnese).
Nedaleký most Ponte Verdi vás zavede do parku Parco Ducale, který pochází z 18. století. V parku si můžete prohlédnout palác ze 16. století – Palazzo Ducale.

Parmezán a parmská šunka

Parmezán (italsky Parmiggiano-Reggiano) vznikl už ve středověku a je často napodobovaným sýrem. Ten pravý parmezán může být ale jen jeden. Ten, který se vyrábí v oblasti Bologna – pouze západní část od řeky Reno, provincii Parma, Reggio Emilia, Modena, a jižní část od řeky Po v Mantově, která už je v regionu Lombardie). Sýr je označen speciální vypálenou pečetí. – více o italských sýrech zde.

Parmská šunka (italsky Prosciutto di Parma) je extrémně kontrolovaným produktem v Itálii. Pyšní se označením DOP a speciální pěticípou korunou s nápisem PARMA vypálenou na šunce, a proces její výroby je opravdu dlouhý. Okolí Parmy má ideální klimatické podmínky pro její přirozené zrání, a díky tomu si můžete vychutnat její nezaměnitelnou chuť.

Závěrem

Nejen v samotné Parmě, ale i v jejím okolí najdete zajímavá místa. Krásnou katedrálu si můžete prohlédnout například v nedalekém městě Fidenza (cca 30 minut jízdy autem z Parmy). Dům, ve kterém žil hudební skladatel Giuseppe Verdi najdete ve městě Roncole Verdi (dalších cca 15 minut jízdy autem z Fidenzy).
Za vidění stojí též město Piacenza, které nabízí krásné budovy, románskou katedrálu a radnici.

Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.
Další zajímavé články o cestování po Itálii najdete zde.

Sdílej na